1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. Pozitif Düşünmenin İnsan Psikolojisindeki Önemi
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Pozitif Düşünmenin İnsan Psikolojisindeki Önemi

A+A-

‘Kaybedeceğini bildiğin halde neden çalışıyorsun ve gayret gösteriyorsun’ diyenlere söylenecek en anlım söz aslında şu olmalı ‘öleceğini bildiğin halde neden yaşamaya çalıyorsun’ , ifadesidir.

Birileri hakkında kötü şeyler düşündüğümüzde , o düşünceler zihnimize geri dönerek bize darbe vurur aslında. İnsanın birileri hakkında sürekli kötü düşünmesi kendine kurşun sıkması gibidir.

Başkaları için kötü şeyler düşünerek ,kendimizin iyi şeylerle karşılaşması evrensel yasaların işleyişine aykırıdır. İyi ki insanlar birbirlerinin düşüncelerini göremiyorlar . Eğer insanlar birbirlerinin hakkındaki düşünceleri görebilselerdi , olumsuz düşünenler diğerleri ile zor iletişime girer belki yüzlerine bakamazlardı.

Biz düşüncelerimizi olumlu yönde değiştirirsek , davranışlarımızda olumlu yönde değişir.Karşımızdakilerin düşünce ve davranışlarının da olumlu yönde değişmesine ışık tutmuş oluruz. Karşılımızdakileri değiştirmenin en etkili yolu kendi düşüncelerimizin olumlu yönde değişmesidir.

Evine dönen hiçbir insan çöp bidonun yanına gelip içinden çöp torbasını alarak evine götürmeyi düşünmez ve götürmez. Bu şekilde yapan biri varsa veya evinde çöp biriktiriyorsa o kişinin ruh sağlığını bozuk olduğunun göstergesi olarak kabul edilir. Şuan ruh sağlığı yerinde olan çoğu insan maalesef evine çöp götürmüyor evindeki çöpü rahatsızlık vermesin diye bir an önce dışarıya çıkarıp çöp bidonuna atmasına rağmen evinden daha değerli olan zihnine olumsuz mesajları doldurmaktan çekinmemektedir. Beynimiz, bizi hem ruhsal hem de bedensel olarak rahatsız edecek gereksiz bilgilerin depolandığı yer olmamalıdır. Beynimiz sünger değil arada sırada çıkarıp temizleyip tekrar koyalım. Beynimize gelen her mesaj bizim hayatımıza yön vermekte.

Zehirli gazlar nasıl ki doğayı zehirliyorsa , olumsuz düşüncelerde insanlarda stresse , depresyona ve fiziki hastalıklara sebep oluyor. Aslında dünyada stres diye tanımladığımız şeyler , zihnimizdeki olumsuz düşüncelerin bizzat kendileridir.

Pozitif düşünmenin en önemli öğeleri,

 -İyi niyetli olmak,

-Çevremizdekileri güzel görmek,

-İnsanların iyi taraflarını görüp takdir etmek,

-Çok alıngan olmamak , başkalarını olumsuz davranışlarını pek ciddiye almamak,

-Kişinin kendini iyi hissederek kendi mutluluğunun artmasını sağlamak,(İnsan ancak kendinde olanı diğerlerine verebilir , kendinde olmayanı başkalarına veremez, kendisi mutlu ise başkalarına bunu paylaşır.)

-İnsanlara yardım ederek onların en değerli evi olan kalplerinde yaşamak, ölümsüz olmak.

İnsan yaptığı işten zevk alıyorsa  o işte başarılı olur ve mutlu olur, bunun tersi ise yaptığı işi angarya olarak görüyorsa o işten zevk almaz , o işte başarılı ve mutlu olamaz.

Aşağıdaki hikaye buna güzel bir örnektir,

Selimiye Camii yapılırken, taş kıran ağır işçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini merak eden Mimar Sinan, Tebdil-i kıyafet yaparak inşaat alanına yönelir.

İlk işçiye yaklaşır ve sorar:

-"Ne yapıyorsun evladım?"

-"Nesin sen, kör mü?" diye öfkeyle bağırır işçi:

-"Bu parçalanması imkansız kayaları bu kör keserle kırıyor ve ustabaşının emrettiği gibi bir araya yığıyorum. Cehennem sıcağında kan ter içinde kalıyorum. Bu çok ağır bir iş, ölümden beter"

Koca Sinan, hızla oradan uzaklaşır ve çekinerek ikinci işçiye yaklaşır. Aynı soruyu ona da sorar:

-"Ne yapıyorsun?"

İşçi cevap verir: "Kayaları mimari plana uygun şekilde yerleştirilebilmeleri için, kullanılabilir şekle getirmeye çalışıyorum. Bu ağır ve bazen de monoton bir iş, ama karım ve çocuklarım için para gerekli. Manevi bir görevin sorumluğunu da taşıyorum Sonuçta bir işim var. Daha kötüsü de olabilirdi".

Biraz cesaretlenen Sinan üçüncü işçiye doğru ilerler. "Ya sen ne yapıyorsun?"diye sorar

İşçi: "Görmüyor musun?" der, kollarını gökyüzüne doğru kaldırarak:

"Kocaman bir cami yapılıyor ve ben de bu caminin inşaatında çalışıyorum. Bu camide benim de bir emeğim var.. Öldükten sonra hatırlanacağım ve çocuklarıma diyeceğim ki;

*İŞTE BU CAMİYİ BİZ YAPTIK!* Olaylara bakış açısı çok önemli.

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Güzel düşüncelerinizin hayatınıza devamlı ışık saçması  dileği ile esen kalın.

 

Bu yazı toplam 1620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum