1. YAZARLAR

  2. Orhan Eser

  3. Oynanan Son Oyun!
Orhan Eser

Orhan Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Oynanan Son Oyun!

A+A-

15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminden sonra yine bir darbe girişimine kalkışılabilir mi?

Halk buna izin vermez yine meydanlara çıkarız diyorsunuz değil mi?

Gezi olaylarında ülkede bir kaos yaratmak istediler. Erdoğan düşmanlarını başta gezi parkında olmak üzere tüm Türkiye’de meydanlara toplayıp, ülkeyi kaosa sokup, devleti işlemez bir hale getirip, darbe yapmak istiyorlardı.

O günleri ve gezicilerin hükümete sundukları vaatlerden bahsetmeyeceğim. Zaten herkes çok iyi biliyor.

Peki gezi olaylarından sonra ne oldu devlet üç beş çapulcuya müsaade etmedi, etmez denildi. Ardından halka öz güven verildi. Hükümeti kimse düşüremez gibi haberler lanse edildi. Bir yandan da Erdoğan düşmanlarına bir özgüven verdiler. Tam ülke duruldu denilirken bir anda 17-25 aralık hadiseleri patlak verdi. Olayların iyi yönetilmesi sonucu bu operasyonları da başarısız oldu. Ama git gide Erdoğan düşmanlığı arttırıldı. 

Buna karşında Erdoğan sevdalıları Erdoğan’a daha da bağlandı. Ülke böyle böyle günden güne medya ile kutuplaştırılmaya başlandı.

17-25 aralıktan sonra Sn. Cumhurbaşkanımızın yoğun bir FETÖ mücadelesi başladı. Halk destek veriyordu ama çevresindekiler ve bürokratlar korkudan mıdır, yoksa onlarında fetöcü olmasından mıdır, sağlam bir mücadele verilemedi. Ardı ardına seçimler yapıldı. Hepsinde de AK Parti galip çıktı. Medya yine aynı şeyi yaptı, ‘hükümet çok güçlü’, ‘bütün güçler Erdoğan’ın elinde artık kimse onu indiremez’ algısını yamaya başladı. Bunu tabi ki alenen yapmadı ama hem hükümete yakın hem de muhalif medya böyle bir algı yarattı.

Yalnız bir kişinin fetö ile mücadelesi,  gayretsizlerin ve korkakların ise hiçbir çaba sarf etmemeleri sonucu  ‘15 Temmuz’ çıka geldi.

Allah’ın yardımı ve milletin çabaları ile darbe bastırıldı.

15 Temmuzun ardından doğal olarak OHAL ilan edildi. Ve adam akıllı bir mücadele başladı. 

Diğer darbe teşebbüslerinden sonra ne yapmışlardı?

Önce hükümetin çok güçlü olduğu, artık hiçbir gücün onları deviremeyeceği algısı oluşturulmuştu.

Ardından bir önceki operasyonlarının neden başarısız olduklarını bulup, bunu kırmaya yönelik yeni hamleler geliştirmişlerdi.

Pekiii…

15 Temmuz sonrası hamleleri ne oldu?

Öncelikle darbe teşebbüsünü başarısız kılan kişiler kim?

Sayın Erdoğan, sayın Akar, sayın Fidan ve aziz milletimiz…

İşte yeni operasyon yöntemini bunun üzerine geliştirmeye başladılar.

Öncelikle bu üçlü isim yıpratılmaya başlandı. Neymiş efendim kontrollü darbeymiş. 

Kim söylüyor bu lafı? Kılıçdaroğlu…

Başka kim söylüyor? AB, ABD’deki bazı gruplar ve fetöcüler…

Yani darbenin arkasında olan esas kişiler.

Referandum öncesi başlayan bu kontrollü darbe lafları ile yeni operasyon başlatılmış oldu. Ardından FETÖ ile mücadele eden kurum olan mahkemeleri güvensizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya başladılar.

Bu bence hakimlere yapılan göz dağı ile başladı. Fetöye ilk iddianameyi hazırlayan Denizli Cumhuriyet Başsavcısının şehit edilmesi ile diğer hakimlere biz hala daha güçlüyüz denildi. Ayrıca hakim ve savcılar içerisinde hala daha kripto fetöcü olduğuna kaniyim. Zira böyle büyük bir terör örgütüyle mücadele böyle yapılmaz. 

Son günlerden misal verecek olursak Ömer Faruk Kavurmacı hadisesi. Bir alındı bir salındı tekrar bir daha içeri alındı.

Kılıçdaroğlu kavurmacının serbest bırakıldığında kararı eleştirirken tekrar tukuklandığında bu karara da itiraz etti.
Burada amaç mahkemeleri ve adaleti itibarsızlaştırmaktı.

Son olarak bu ateşi fitilleyen MİT tırları davasıydı. Karar bence haklı ama böyle bir zamanda üst mahkemelerden onay gelmeden tutuklanması. Karşı cepheyi kışkırtmaktan başka bir şey değildir.

Bu kararı aldıran güç ile Kılıçdaroğlu’nu sokağa çıkaran güç kanaatimce aynı güçtür.

YENİ BİR OPERASYON YÜRÜTÜLÜYOR…

Yıl 1959 ismet İnönü uşaktan bir hareket başlatıyor. Ege vazife gezisi…

Demokrat partinin kuruluşundan itibaren hep iktidar olması İsmet İnönü’yü kızdırıyor. Her seçimde mağlup oluyor. DP’yi devirmek istiyor ama bunu seçimle yapamıyor. Ve cumhuriyet tarihimiz boyunca hep aynı yola başvuracakları ‘darbe ile iktidara gelme’ yoluna gidiyor.

Bunun için darbe zemininin hazırlanması gerekiyor. Ve İnönü 1959 yılı nisan ayında Uşaktan ‘Ege Vazifesi Gezisi’ adı altında bir yürüyüş başlatıyor. Bu yürüyüş güzergahı milli mücadelede izlenecek yoldur deyip halk nazarında da bu hareketine saygınlık katıyor. Tabi DP’lilerde buna karşılık onlarda şehirlerde toplanıp mitingler yapıyorlar. Her iki grubun aynı anda yaptığı gösterilerde bir çok ilde olaylar çıkıyor. Bu olaylarda darbeye zemin hazırlıyor.

27 Mayıs 1960’da ülkede çıkan olayları bastırmak amaçlı TSK darbe yapıyor.

Ve yıl 2017 sahnede yine CHP. 

Oynadığı oyun yine aynı.

Kıymetli okur!...

Yukarıda da bahsettiğim üzere başarısız oldukları nedenlerin üzerine gidip onları kaldırmaya çalışıyorlar.

Davalarda yanlış kararlar aldırıp Mahkemelerin itibarsızlaştırıp bunu hükümete yıkıyorlar. Sonrada diyorlar ki kontrollü darbe ya ne olacaktı. 

20 temmuz darbesine karşıyız diyorlar yani OHAL’e karşılarmış. Hani FETÖ ile mücadeleyi en iyi CHP yapıyordu? Böyle olağan üstü bir durumda OHAL olması normal değil mi? Fransa birkaç küçük terör eylemi oldu da adamlar 1 senedir OHAL’de. Ona niye itiraz etmiyorlar.

Her laflarında olduğu gibi buna da inanmıyorlar. Tek yaptıkları bu ülkeye zarar vermek. 

Darbeyi başarısız kılan Fidan’a da son MİT tırları davasını yeniden gün yüzüne çıkararak teröre destek veriyor imajı oluşturuyorlar. Böylelikle Erdoğan ve Fidan uluslararası terör suçlusu konumuna getirilmek isteniyor.

Akar’a ise hükümetle iyi anlaşmasından dolayı üzerine gidiliyor.

Üç isim itibarsızlaştırılıyor. 15 temmuz itibarsızlaştırılıyor. Adalet itibarsızlaştırılıyor. FETÖ itibarsızlaştırılıyor ve darbeyi başarısız kılan halkın sokağa çıkması böylelikle imkansızlaştırılıyor.

Mücadele yavaşlatılarak içerideki fetöcü teröristlere güven veriyorlar. Böylelikle teröristler ifade vermiyorlar hatta mahkeme ile dalga bile geçiyorlar. Bu da yapılan mücadeleyi hem zorlaştırıyor hem de yavaşlatıyor. 

Oyunları bitti mi?

Hayır, daha yeni başlıyorlar.

O yüzden çok dikkatli olmamız gerek. Diğerler operasyonlarını nasıl başarısız kıldıysak yine başarısız kılmalıyız.

Selam, muhabbet ve dua ile…


 

Bu yazı toplam 1014 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.