1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Onlarda mı yanlış düşünüyordu?
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Onlarda mı yanlış düşünüyordu?

A+A-

[reklam1]

Mustafa KILINÇ

 

Dünyanın hakimi konumunda iken yaşanan gerileme döneminin ardından yıkılan Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine torunlarının mücadelesi ile 1923’te inşa edilen bir ülkedir Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devletin kurulması sırasında büyük sıkıntılar yaşansa da milli mücadeledeki birlik ruhu ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti 94 yıldır her türlü ayak oyununa rağmen ayakta kalmayı da başarmıştır.

 

Geride kalan 94 yıllık süreçte toplamda 65 hükümet kurulurken bu hükümetlerden 6 tanesi askeri darbe ile seçimlerin yenilenmesi ve erken seçim nedeniyle 3 geçici hükümet ve 4 tane de azınlık hükümeti kurulduğu düşünüldüğünde ortalamaya göre her bir hükümetin görev süresi 17 aya tekamül ediyor. Elbette çok kısa sürelerde görev yapmış olan hükümetler var. Asıl sorun bu kadar hükümet değişirken ve bu kadar seçim yapılırken harcanan tüm giderlerin hazineden karşılanmış ve ülke ekonomisine her bir seçimle yüklenen ciddi mali yük.

 

Bugün ise çok daha farklı bir durum söz konusu o da referandum ile millete sorulacak olan Başkanlık Sistemi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yeni bir sistem hayata geçmeli mi? geçmemeli mi? Bu sorunun cevabını Yüksek Seçim Kurulu’nun belirleyeceği tarihte gerçekleştirilecek olan referandumda millet belirleyecek. Siyasiler kendi düşünceleri ve planları dahilinde bir şeyler anlatmaya ve seçmenlerine dokunmaya çalışıyor. Başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye’de çok önemli bir şey değişecek aslında o da koalisyonlarla yönetilen Türkiye’nin 5 yıl boyunca değişmeyecek bir hükümet tarafından yürütülmesi olacak.  Geçmiş yıllarda kurulan koalisyon hükümetlerinde sırayla başbakanlık görevine geçiliyordu ancak bu dönemlerde başbakanlık görevi biten siyasi parti huzur bozarak koalisyonun bozulmasını sağlayarak yeniden ülkeyi seçime zorluyordu. Yeni bir sistem kurulduğunda böyle bir kaygı da kalmayacak.

 

Sosyal medya ile yazılı ve görsel medyada bir çok açıklama ve yorumu takip ediyorum ve enteresan açıklamalar ve yorumlarla karşılaşıyorum. Biri diyor ki, ‘Türkiye’de rejim değişikliği yapılacak’ bir başkası ise ‘Tek adama millet iradesi teslim edilemez’ diyor. Kaygılar bir daha iktidar olamama endişesi veya kan uyuşmazlığının getirdiği bir kin ve nefretin karşılığı olsa gerek. Tarihten bazı videolar dolaşıyor internette Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış iki eski usta siyasetçi de Başkanlık Sistemi ile ilgili düşüncelerini aktarıyor. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal darbe sonrasında seçim kazanan ve halkın sevdiği bir siyasetçiydi. Üst üste seçimler kazandı ama diyor ki; “Türkiye’de Fransa değil ama Amerikan modeli başkanlık sistemine geçilmeli, bakanlar parlamento dışından olmalı. Bakan ve milletvekili seçim kaygısı yaşadığı için tek başına veya koalisyonla gelen hükümet meclise hakim olur ve denetim mekanizması yeteri kadar çalışmaz” diyor.

 

Merhum Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel ise Başkanlık sisteminin Türkiye’de uygulanmasını çok arzu ettiğini ancak başarılı olamadıklarını söylüyor ve diyor ki; “Türkiye’de bir sistem sorunu var ve bu nedenle ülke iyi yönetilemiyor. Geçmiş hükümetlerin de yanlışları olabilir ama her türlü dinamizmi olan Türkiye’de sistemdeki bozukluk nedeniyle çok sorunlar yaşanıyor. Benim hayalimdi başkanlık sistemi ama başaramadık.”

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 65 hükümeti içerisinde Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak görev yapmış olan ve bugün aramızda olmayan bu iki önemli siyasetçi de mi yanlış düşünüyor ve o zamanlarda rejimin değişmesini istiyordu?

Bu yazı toplam 949 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.