1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Okullar Açılıyor Bağımlılık Riskleri Artıyor 
Okullar Açılıyor Bağımlılık Riskleri Artıyor 

Okullar Açılıyor Bağımlılık Riskleri Artıyor 

Ülke genelinde Eylül’de açılacak olması nedeniyle sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı riskinin artma olasılığına dikkat çeken Umud Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara...

A+A-

özellikle okul çevrelerindeki tütün satan işletmelerin kontrol altında tutulması gerektiğini söyledi.

Toplumda sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımının arttığını ve küçük yaşlara kadar düştüğünü dile getiren Umud Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara tedbirlerin alınması gerektiğine işaret etti.

“SİGARA KULLANAN BİR KİŞİ KOLAY YOLDAN BAĞIMLI OLABİLİYOR”

Sigara alkol ve uyuşturucu bağımlılığı belasının maalesef günden güne yeni cepheler açarak artmaya devam ettiğini ifade eden Kemal Baykara; “En kolay ulaşılabilir olan tütün ve tütün mamulleri bu riskleri kat kat artırıyor. Sigara kullanmaya başlayan kişi sosyal konumu ne olursa olsun en kolay yoldan uyuşturucu belasına bağımlı olabiliyor. Okul çevrelerindeki tütün satan işyerleri, kafeler, internet kafeler, tostçular, bakkallar hatta börek salonları öğrencilerin sigara bağımlılığına ilk adım attığı basamaklar haline gelmiştir. Yasalardaki boşluklar maalesef bu tür iş yerlerine işlem yapmayı sıkıntılı hale getiriyor. Kapalı alanlarında sigara içmek yasak ancak işyeri önlerinde bir işlem yapılamıyor” dedi.

“25 YILLIK MÜCADELE BOŞA GİTTİ”

Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı. Maalesef Bakanlık gerekli yasa değişikliklerinde ve uygulamalarında aktif görev yapamıyor. Tütün satan işyerlerinin açılışındaki yasal boşluklar buraların çok yaygın olarak açılmasına sebep olmuştur. Sigara ve tütün lobisinin etkileri ile maalesef 25 yıldır planlı olarak sürdürülen tütün kullanımı ile mücadele boşa gitmiştir. Acilen diğer bakanlıklardan bağımsız Bağımlılık Bakanlığı kurulmalıdır. Mücadele için sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile ortak tedbirler alınmalıdır. Yerel olarak ta kontroller sıklaştırmalı gerekli tedbirler alınmalıdır” diye konuştu.

“DENETİMLERİN TİTİZLİKLE ARTARAK DEVAM ETMESİ GEREKİYOR”

“İlimizde Polis ve Jandarma birimleri son aylarda çok başarılı çalışmalar yapmış uyuşturucu arzını bir nebze de olsa engellemiştir” diyen Umud Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Afyonkarahisar İl temsilcisi Kemal Baykara; “Bu çalışmaların artarak devam etmesi gerekir. Okul etrafındaki işyerleri tüm kamu kuruluşları tarafından titizlikle denetlenmeli gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.

Özellikle öğle tatilinde öğrencilerin yemek yediği yerler, tütün satan işyerleri ve internet kafeler kontrol altında tutulmalıdır. Buralara görevlilerin her zaman kontrol edebileceği güvenli kameraları zorunlu hale getirilmelidir. Öğrenci velileri okul etrafındaki esnafı gözlemleyerek olumsuz durumları polis ve jandarmaya bildirmelidir. Sigara ve uyuşturucu lobilerinin hedefi olan genç nüfusumuzun korunması için Emniyet, sağlık ve okul yöneticilerinin ortak çalışmalar yaparak gerekli önlemleri alması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Okullar Açılıyor Bağımlılık Riskleri Artıyor

Okullar Açılıyor Bağımlılık Riskleri Artıyor

Ülke genelinde Eylül’de açılacak olması nedeniyle sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı riskinin artma olasılığına dikkat çeken Umud Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.