1. YAZARLAR

  2. Bülent Elitok

  3. Ne Söyleyeceği Baştan Belli Adamlar
Bülent Elitok

Bülent Elitok

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne Söyleyeceği Baştan Belli Adamlar

A+A-

Çok tuhaf! Son zamanlarda TV'lerde "uzman" diye çıkan adamların ne diyeceğini, daha ağızlarını açmadan, bilebiliyorum. Kafama taş mı düştü, yoksa çok mu zekiyim anlayamadım doğrusu. Bu kelli felli adamlar öyle açıktan muhalefet de değiller  ha. Sözüm ona iyi bir şey yapıyor kendince, ama ben onun altındaki koltuk için nasıl soğuk terler döktüğünü, sahip olduğum x ışınları sayesinde, anlayabiliyorum. Nasıl kıvranıyor mübarek. Kurduğu cümleler birini teşvik etmeye, yol göstermeye, yeni bir şeyler söylemeye yönelik değil. Ne demiş Mevlana Hazretleri:
Dünle beraber gitti, cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait.

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

Çıkıyor yarım saat bir saat ekranları uzman olarak meşgul ediyor herif, ama söylediği benim senin bildiğimizden bile az. Yalaka diyeceğim, ama ağzım varmıyor. Ama ne söylediğinin önemi yok cancağızım. Önemli olan o beyefendinin o ulusal kanala çıkması. Birilerinin onu TV ekranlarında görmesi. Yeni şeyler söylemese de olur. Yaranacağı bir kaç yere göndereceği mesajı verdi ya, gerisi davul zurna saz. Çıkabildi ya, gücünü gördük ya gerisi teferruat! Ha bir de söyleşi sonrası, TV'ye çıkabilme başarısının ona sağladığı dayanılmaz ruh okşanmasının hazzı da var üzerinde tabi ki. 

Şimdi düşünün. Hoca böyle, mimar böyle, mühendis böyle, scientist (pardon yeni bir şey söylemek istedim, yani bilim adamı) böyle. Peki ne oluyor böyle olunca? İşte hiç bir şey olmuyor! Sorun da bu zaten!  İstersen her gün çık TV ekranlarına. Hem  de hepsini ayrı ayrı dolaş. Deki: 15 Temmuz Şehitlerimizin ruhu şad olsun, onların sayesinde buradayız. Allah onlardan razı olsun. Sen söyleyince bizler "tüh bak biz bunu kaçırmışız, Allah senden razı olsun, sen olmasaydın bizler şehitlerimizi nasıl fark edecektik ki?" demiyoruz, çünkü  arkadaş biz bunları zaten biliyoruz, zaten minnettarız senden fazla, zaten meydanlardaydık (sen nerdeydin ?). Onlar bizdi zaten, biz onlardık! Oysa sen kelli felli bürokrat uzman, sen ki elinde bir şeyler yapmak için güce sahipsin, bu güç verilmiş sana, sen somut olarak ne yapıyorsun bu şehit ve gazilerimizin adına?. Nedir çaban, somut çaban? Koca hiç bir şey. Ya da biz mi göremiyoruz? Sadece peynir gemisi yürütmeye çalışıyorsun bence. Somut şeylerden cafcaflı ve fazla konuşmayı anlıyorsun. Risk almıyorsun, bırakıldığın gibi hala oturduğun yerdesin. Hepsi bu. Sadece söyleneni tekrar ediyorsun, hem de sadece kendin için. Makamını korumak veya daha yükseklere çıkmak için boğazını temizlemen.

Oysa biliyor musun? Şu toprak altında çırak da bir, usta da.

Yani sen de bir gün öleceksin ve seni de gömecekler. Senin de farkın kalmayacak benden. Kandilin sönecek senin de. Anacak şu anda sanki aynı şarkıyı söyleyen farklı sanatçılar gibisiniz. Oysa siz devletin belli alanlarında sözü geçen, en azından bulunduğunuz çevreyi az da olsa değiştirebilme gücüne sahip insanlarsınız. Nasıl mı dediğinizi duyamasam da, önerimi yazıyorum aşağıya, oku ve düşün diye.

Örneğin, 30 yıl içerisinde dünyamıza göktaşı çarpacağı söylenmekte.

Şimdi sen bir bilim adamı isen ve bu alanda isen daha iyi çalış üret, Ar-Ge'yi adil dağıt, üretmenin önündeki engelleri yar, yeni şeyler söyle!

Şimdi sen bir din adamıysan, insanlara hakkı hukuku anlat, çalışmaya teşvik et, helali öğret, yar yeni şeyler söyle!

Şimdi sen iyi bir mühendis isen daha sağlam binalar yap, kanun teklifi için ısrar et, insanların evleri başına yıkılmasın, yeni şeyler söyle!

Şimdi sen bir cemaat mensubu isen, lütfen ama lütfen birazcık ilimle birlikte bilimi teşvik et, bilimde de yarış diğer cemaatlerle, hedefine nobeli al veya nobelini yap,  yeni bir şeyler söyle!

Ve bizler! Fertler, lütfen biraz fikrimiz, o fikri savunacak irademiz, o iradeyi savunacak cesaretimiz olsun!

Ve bizler! Lütfen artık şu milleti sevelim, şu vatanı sevelim. Bugün başınızı yastığa koyarken, lütfen göç etmiş bir Suriyeli olduğunuzu vatansız kaldığınızı düşünün. Empati yapın. Vallahi elimizdekinin kıymetini bazen unutuveriyoruz. Şu vatan şu millet için bir şeyler yapalım, yapanların önünü tıkamayalım. Becerisizlik bir suç değil, ama susmak ve sessiz kalmak bir erdemdir. Lütfen biraz erdemli olalım. Biz beceremiyorsak haset etmeyip, hepimiz için önünü açalım. Bu ülkede tilkilerin popülasyonu koyun popülasyonunun 3 katı olmuş. Daha fazla ekmek çıkmaz buradan. Günah keçileri çoğalınca tilki bile av yapmaktan vaz geçermiş. Bu da demek oluyor ki, biri birinizi yiyeceksiniz yakında.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın gençlere tavsiye ettikleri ile bitirelim bu haftaki yazımızı: Gençler eleştirel olun, yeni bir şeyler söyleyin!

Allaha emanetsiniz...
 

Bu yazı toplam 733 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.