1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Müslüman Tavrı
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Müslüman Tavrı

A+A-

[reklam1]

Fransa’da Charlie Hebdo dergisine yapılan baskınla ilgili olarak Müslümanların tepkilerinin farklılıklar gösterdiğini gözlemledik .Müslümanların bir kısmı, yapılan baskın ve katliamı provakatif bir eylem olarak tanımlayıp,aslında bu eylemin arkasında islam düşmanı güçler olduğunu,onların planlayıp hayata geçirdiklerini iddia etti.Bu baskının, Müslümanlara karşı bir saldırı için malzeme olarak kullanılacağı söylendi.

 

     Müslümanların çok az bir kesimi de baskını savunma yolunu seçerek ,Hz. Peygambere yapılan hakaretlerin cezasız kalmaması gerektiği düşüncesini ortaya koydular.

 

Gene kendisini Müslüman olarak tanımlayan bir kesimde olaya ifade ve basın özgürlüğü penceresinden bakıp karikatürleri meşru göstermeye çalışmaktadır.

 

    Çoğunluğun ise Peygamberimize yapılan hakaretin asla tasvip edilemeyeceğini,ancak bundan dolayı insanları öldürmenin de  doğru olmadığı fikrinde olduklarını gördük.

 

     İster Müslüman,ister başka dinden veya ateist olsun, insanların kutsal kabul ettiklerini alaya almak,aşağılamak hiç kimsenin ne hakkıdır,ne de haddinedir.Bunu ifade özgürlüğüyle,basın özgürlüğüyle ilişkilendirip savunmaya kalkmak ,özgürlüğün ne olduğunu  anlama özürlü olmak demektir.

 

    Basın ve ifade özgürlüğü insana her istediğini söyleyebilme yazabilme,çizebilme hakkı verir mi?Asıl sorulması gereken  bu olmalı.Bu hakkı kendinde görenlerin, kendi kutsalları ve mahremiyetleri ile ilgili söylenecek,yazılacak,çizilecek olan şeylere acaba nasıl bir tepki verecekleri de düşünülmesi gereken bir mesele olmalı.

 

         Ancak islam Müslümana başkalarının kutsalına hakaret hakkı vermemektedir.Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de:’’Allah’tan başkasına tapanlara( ve putlarına) sövmeyin;sonra onlar da bilgisizce,düşmanca Allaha söverler’’(En’am Suresi-108.Ayet) ilahi düsturu gereği hiçbir Müslüman başkalarının kutsalına hakaret etmez.

 

     Müslümanların kendi kutsallarına yapılan saldırılara karşı takınacağı tavır ne olmalı?

 

    Ayetten de anlaşılacağı gibi saldırıyı gerçekleştirenlerin inanç değerlerine hakaret etme hakkımız olmadığına göre,yapılacak şey kendi değerlerimize daha fazla sarılmak ve onları en iyi şekilde savunmak olmalıdır.Hakareti gerçekleştirenlerin canına kastetmek elbette doğru değildir.Ama bunlara ses çıkarmadığımız sürece de bu tür hakaretler  artarak devam edecektir.

 

     Maalesef Batılı Ülkeler Müslümanları ikinci sınıf insan olarak görüyor.Bunun sonucu olarakta onlara her türlü aşağılama ve hakareti meşru addediyorlar.Çeşitli yöntemlerle Müslümanlara ikinci sınıf olduklarını empoze etmeye çalışıyorlar.İlginç olan Müslümanların büyük bir kısmı da aynı düşünceyle aşağılık kompleksi yaşıyor.Bu durum Müslümanların kutsallarına hakaret etmeyi ve hakaret edenleri hoş karşılama gibi bir algı oluşturuyor maalesef.

 

    Yeryüzünde yaşayan tüm Müslümanların mutlaka inanç değerlerine sahip çıkması gerekiyor.İnançlarından kaynaklı olarak üstün olduklarının bilincinde olmaları lazım.Her zaman ve zeminde kişiliklerini,değerlerini küçük düşürücü tavır ve söylemlere, islamın sınırlarını gözeterek karşı çıkmaları gerekiyor.İşte o zaman asrın idrakine İslamı söyletebiliriz.İşte o zaman dünyada İslam söz sahibi konuma gelecektir ve yaşanabilir bir gezegenimiz olacaktır.

Esen kalın...

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2409 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.