1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Muhalefet Eleştirdi Başkan Cevapladı
Muhalefet Eleştirdi  Başkan Cevapladı

Muhalefet Eleştirdi Başkan Cevapladı

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2016 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Çoban, 2016 yılı Faaliyet Raporu oylaması öncesi kendisine yöneltilen eleştirileri tek tek yanıtladı.

Muhalif meclis üyelerinin yönelttiği eleştirilerin demokratik nezaket içerisinde olduğunun altını çizen Başkan Çoban, “Arkadaşlarımızın uyarılarından istifade ediyoruz. Bize yanlışlarımızı düzeltme imkanı, eksikleri, noksanlıkları görme fırsatı veriyorlar. Büyük bir nezaket çerçevesinde eleştirilerini, gördükleri eksikleri ifade ettiler. Ancak ‘niye şu yapılmadı?’ diye bir eleştiri yok. Yapılanlardan ya da yapılması planlanan işlerden doğan eleştiriler var. Köprü yapmak benim görevim, üst geçit yapmak, pazaryerlerini kapalı hale getirmek benim görevim de benden öncekilerin görevi değil miydi?  Neden onlar yapmadılar. Ancak şöyle bir algı var ‘Burhanettin Çoban yapması lazım’ böyle bir beklenti var. Bu beklentiyi de halka biz verdik. Eleştirileri bundan dolayı normal karşılıyorum” diye konuştu.

“GEÇMİŞTEKİ YATIRIMLARI 10’A 20’YE KATLADIK”

Geçmiş dönem belediye başkanlarına hizmetlerinden dolayı minnettar olduğunu söyleyerek konuşmasına devam eden Başkan Burhanettin Çoban, bir iddiada bulundu. Başkan Çoban;  Siz bana geçmiş dönemlerde bir trilyon maliyetli bir yatırım gösterin, ben size 10 trilyon maliyetli yatırım söyleyeceğim. Siz bana 1 trilyona araç alınmış deyin, ben size 10 trilyonluk araç göstereceğim. Siz bana 1 trilyonluk park gösterin ben size 10 trilyonluk park göstereceğim. Hatta daha ilerisine gideyim, 20 katına dahi varım. Eskiden de bakanlarımız vardı. Niye kimse bunları yapmadı, planlamadı? Niye bisiklet yollarını yapmadılar, niye Kent Meydanını yapmadılar. Yine geçmiş dönemde 800’ü aşkın parsel satıldı. Bunlardan bir tanesi şehir çarşısı tek parsel. Ben Belediye’ye sattığımdan fazla arsa kazandırdım, bina kazandırdım” dedi.  

“ATAKÖY KAŞAĞINI BİR BAŞBAKAN AÇMIŞTI!..”

Özdilek Kavşağında trafik akışını rahatlatma adına yapılan köprülü üst geçit de yaşanan sıkıntılara yönelik eleştirileri de cevaplayan Başkan Burhanettin Çoban; “Özdilek Kavşağı, üst köprü geçiş ve ilerisinde yapılan tünelle beraber 50 milyon liralık bir yatırım. Devletimiz Afyon için sadece kavşak ve tünele 50 milyon lira harcayabiliyorsa buna kim vesile olmuşsa teşekkür ederim. Eskiden bir iktidar beş yıl boyunca Afyon’a böyle bir şey yapamadı.  Hatırlayın, Ataköy Kavşağı, orta refüj düzenlemesi ve asfalt çalışmasını dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz açmıştı. Bugünkü fiyatlarla 300 bin liraya bile varmaz.  Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar’a teşrif ettiği gün açılan tesislerin toplam maliyeti 1 milyar TL. Böylesine yatırım üzerinden küçük bir hatayı dile getirmenin ne derece vicdani kanaat olarak ortaya çıkabileceğini sizlere bırakıyorum. Halbuki; henüz yüklenici aşamasında olduğu için geçici kabulü yapılmayan işlerde eksikleri idare mutlaka tamamlattıracaktır. Biraz sabretmemiz gerekiyor. Böylesine güzel bir yatırım varken buradaki binde birlik bir hatanın görülmesini halkımızın takdirine bırakıyorum” dedi.

“GÖREVE GELDİĞİMDE YOLLARIN BİRÇOĞU TOPRAKTI”

Milli Birlik Caddesinde yaşanan yol düzenlemeleriyle ilgili eleştirileri de cevaplayan Başkan Burhanettin Çoban; “Milli Birlik Caddesi 2013 yılında tarafımızdan beton parke ile kaplattırıldı. Şimdiye kadar defalarca söylemimize rağmen doğalgaz şirketi, 2016 yılının Aralık ayında burada çalışmasını bitirdi. Bizim Aralık ayında asfalt yapmamız mümkün değil. Bunun üzerine ne yaptık süratle beton parkeyi iyileştirdik. Bu konuda benim ve Fen İşleri Müdürümüzün açıklamaları var. “Bu yolun kış şartlarında çökeceğini biliyoruz. İnşallah Mart ya da Nisan ayında ilk işimiz burayı asfaltlamak olacak” diye benim ifadelerim var. 2009’da belediye başkanı olduğumda Afyon’un yollarının yüzde 75’i Mecidiye’nin yollarından on kat daha kötü ve topraktı. Selçuklu, Orhangazi, Yeşilyurt, Osmangazi, Ertuğrulgazi, Battalgazi, Sahipata, Veysel Karani, Hoca Ahmet Yesevi, M. Fevzi Çakmak Mahallesi vb. yollar topraktı. Zenginlerin oturduğu Dumlupınar Mahallesinin yüzde 70’inde 2014 yılında kaldırım dahi yoktu” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YAĞMUR SUYU ÇALIŞMASI YAPILDI”

Atatürk Caddesi üzerine yapılan yağmur suyu çalışmasının trafiği aksattığı yönündeki eleştirilere katılmadığını söyleyen Başkan Çoban; “Yapılan çalışma büyük bir çalışmaydı. İş güvenliği gerekçesiyle ağır ve tehlikeli işler sınıfına alındığı için bu bölgede gece çalışması yapılamıyordu. Pik saatlerde yani sabah ve akşam saatlerinde bu bölgede bir trafik yoğunluğu yaşandı. Alternatif yollar rahatlıkla kullanıldı.  Zira şu anda dahi bahsettiğimiz zaman dilimi olan sabah ve akşam saatlerinde burada bir trafik yoğunluğu var. Burada Cumhuriyet tarihinin en büyük yağmursuyu çalışması yapıldı. Bu yatırım, bugünün değil, Afyon’un yüzyılına yapılan bir yatırım. KDV’siyle 6 milyon lira. Biz bu işi İller Bankası kanalıyla değil,  kendi öz kaynaklarımızla yaptık” dedi.

 “GEÇMİŞ YÖNETİMLER, PAZARIN İÇİNİ SATMIŞ”

Semt Pazarlarını insan onuruna yakışır hale getirdiklerinin altını çizen Başkan Burhanettin Çoban; pazaryerlerinin etrafına otopark yeri ayrılması yönündeki tavsiyelere manidar bir cevap verdi. Fatih, Harbiş ve Kanlıca Pazaryerleri arazilerinin geçmişte özel mülkiyete ait arsalar olduğunu ve bu arsaları Belediyemize kazandırdığına dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban; “Kanlıca Pazaryerinin arsası vatandaşlara aitti. Karşılığında vatandaşa arsa verdim, bu arsayı Belediye’ye kazandırdım. Satabilirdim ancak o bölgeye tam 9 bin metrekare kapalı pazaryeri yaptım. Yine Harbiş Pazarı göreve geldiğimde Belediyemiz tarafından yarısı satılmış özel şahsa ait mülkiyetti.  Bu kardeşiniz arsa karşılığında orayı belediyemize kazandırdı. Fatih Pazaryeri özel şâhısa aitti. Geçmiş yönetimler, pazarın içini satmışlar. Ne kadar yeşil alan, yol, okul, camii varsa özel şahıslar üzerindeydi. Bu kardeşiniz 2009 yılından bu tarafa yaptığı imar çalışmalarında bir tane yeşil alanı, bir tane camii alanını, bir tane okul alanını şahıs üzerinde bırakmadı. Ancak geçmişte yapılan hataları bugün ben ödüyorum. Pazaryeri özel şâhısa satılır mı?  Yolların, camilerin, yeşil alanların özel şahıslarda olmasını kabul edemiyorum” diye konuştu. Başkan Çoban’ın bu değerlendirmelerin ardından Meclis’in onayına sunulan 2016 yılı faaliyet raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.


 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.