1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Müezzinoğlu Aa Editör Masası'nda
Müezzinoğlu Aa Editör Masası'nda

Müezzinoğlu Aa Editör Masası'nda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu: (4)- "AK Parti dönemlerinin en büyük devrimsel dönüşümlerinden biri vatandaşlarımızın tamamının genel sağlık sigortası kapsamı içine alınmasıdır"- "Şu ana kadar 4 milyonun üzerinde emeklimiz promosyonunu aldı

A+A-

ANKARA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "AK Parti dönemlerinin en büyük devrimsel dönüşümlerinden biri vatandaşlarımızın tamamının genel sağlık sigortası kapsamı içine alınmasıdır." dedi.

Müezzinoğlu, katıldığı Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

"Şu ana kadar kaç emekli promosyon ücretini cebine koydu ve şu ana kadar almamış olanların yapması gereken idari bir işlem var mı?" soruları üzerine Bakan Müezzinoğlu, emeklilerin promosyon konularının 4-5 yıldır gündemde olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak, kendilerini ilgilendiren en önemli konulardan birinin emeklinin hakkını sorunsuz bir şekilde teslim etmek olduğunu anlatan Bakan Müezzinoğlu, "Hatırlarsanız uzun emekli maaş kuyrukları vardı. Bankada para bitti yarın gel denilen süreçler bitti. Kars'ın en ücra köşesindeki bir köy ile Edirne'nin bir köyünde yaşayan emeklimiz de istiyorsa evine alıyor, PTT'den istiyor ve maaşı günü gününe eline geçiyor. AK Parti olarak bunu başardık." diye konuştu.

Müezzinoğlu, yapılan tüm iyileştirmeler sonucunda çok daha farklı konuların gündeme gelmeye başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bankada hesabı olan herkes bir promosyon, memura promosyon 'o zaman emekliye neden promosyon yok?' dediler. Bu sefer emeklilerimizi dernekleriyle bu işi çözemeyince bunu hükümetten bekledi. Sağ olsun o zamanki bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey bunu ciddi anlamda bankalarla görüştü, pazarlıklar yaparak bir noktaya getirdi. Sonra konuyu biz devraldık. Bakanlığımın ilk 3-4 ayında çalışmaların yarıdan fazlası buraya gitti. Baktım ki emeklilerimizin beklentileriyle bankaların verecekleri reel rakamlar birbirinden çok farklı. O zaman devreye Sayın Başbakanımızı koyduk ve sağ olsun yardım etti ve aralık ayı itibariyle bin liranın altında emekli maaşı alanlara 300 lira, bin ile 2 bin lira arası olanlar 375 lira ve 2 binin üzerinde olanlar da 450 liralık promosyon alacaklar diye protokolü imzaladık."

Bankaların bu konuda emeklilere hiçbir şart getirmemesi konusunda da görüşmelerinin olduğunu aktaran Müezzinoğlu, "İmzalanan protokol dışında bankaların emeklilere hiçbir şart getiremeyecek. Şu ana kadar 4 milyonun üzerinde emeklimiz promosyonunu aldı. Tabii 11 buçuk milyon onların planlaması ve ödemelerinin planlarının yapılması için biz onlarla anlaşırken de bunu 'mart, nisan, mayıs aylarında ödenecek' dedik ve öyle de oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, şu anda mart ayının ortasında olunmasına rağmen, 4 milyon emeklinin promosyonunu aldığına işaret ederek, bu konuda fedakarlık gösteren tüm bankalara da teşekkür etti.

- "Tek bir vatandaş sosyal güvence dışında kalmamalı"

"Sigortalılığı sona eren çalışanların sağılık hizmetinden faydalanabilmeleri için yapılan çalışma ne zaman yürürlüğe girecek ve kaç kişiyi ilgilendiriyor?" sorusu üzerine, Müezzinoğlu, "AK Parti dönemlerinin en büyük devrimsel dönüşümlerinden biri, vatandaşlarımızın tamamının genel sağlık sigortası kapsamı içine alınmasıdır. Bunun da 2008'de yasal düzenlemesini yaptık." dedi.

"Tek bir vatandaş sosyal güvence dışında kalmamalıdır." diyen Bakan Müezzinoğlu, yeni doğmuş bir çocuğun 18 yaşına kadar devlet güvencesinde bulunduğunu, genel sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılandığını ifade etti.

Kapsam dışında kalabilecekler için de 2008'de dört tespit çalışması yapıldığına işaret eden Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Herhangi bir sigortası olmayan gelir testine gidecek, gelir düzeyin 2 asgari ücretten fazlaysa aylık 426 lira ücret ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamına girecek. Gelir düzeyi 2 asgari ücretin altında ise bu 213 lira genel sağlık sigortası primi ödeyecek. Asgari ücretin 3'te biriyle asgari ücret arasındaki bir geliri de varsa bu da 71 lira ödeyecek. Asgari ücretin 3'te birinden daha az ise bunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üstlenecek ve genel sağlık sigortası kapsamı dışında kimse kalmayacak."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geliri asgari ücretin 3'te birinden az olanları "Yeşil Kart" sistemiyle tespit ettiğini belirten Müezzinoğlu, gelir testine itirazlar ve yaptırılmasının zorluğu nedeniyle sağlık bir sistem kurgulayamadıklarını kaydetti.

- "Geliri düşük 7 milyon vatandaş var"

Müezzinoğlu, sorunlar nedeniyle gelir testinin kısmen kaldırıldığını ve genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan herkese tek bir prim ücreti getirdiklerini vurgulayarak, "Bu büyük dönüşümün boşta kalan ayağı, mağdur olan kimse tamamen mağduriyetten kurtuluyor. Hiç gelir testine gitmeden aylık 53 lira, rakam son derece düşük. Aylık 53 liralık genel sağlık sigortası primini ödeyerek aile düzeyinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek." diye konuştu.

Sigorta için aylık 53 lirayı da ödeyemeyenlerin gelir testine gireceğini bildiren Bakan Müezzinoğlu, 53 lira ödeyemeyen kişilerin primlerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yatırılacağını aktardı.

Sosyal güvencesi olmayan, geliri düşük 7 milyon vatandaş olduğunu anlatan Müezzinoğlu, Genel Sağlık Sigortası'nda 426, 213 ve 71 liralık üç farklı prim yerine, 53 liralık prim uygulanacağını vurguladı.

Müezzinoğlu, "Bunları şimdi hepsini 53 liradan hesaplayacağız ve o çıkan rakam farz edelim bir buçuk yıldır borçlanmış, 53 çarpı 16 ay, önümüzdeki 12 aya da üzerine hiçbir yük bindirmeden, 12 aya taksitlendirerek ödeyebilecek. Bu dönüşümle artık Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışında hiçbir vatandaşımızın kalma ihtimali yok." değerlendirmesini yaptı.

(Sürecek)

Bu haber toplam 688 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.