1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Motokros Şampiyonası Afyon’a Lig Atlatır
Motokros Şampiyonası Afyon’a Lig Atlatır

Motokros Şampiyonası Afyon’a Lig Atlatır

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensupları ile bir araya geldi.

A+A-

Vali Tutulmaz, 1-2 Eylül tarihlerinde Afyonkarahisar’da düzenlenecek olan Dünya Motokros Şampiyonasının başarılı geçmesi durumunda Afyonkarahisar’ın lig atlayacağını söyledi.

Vali Tutulmaz, termal bir otelde düzenlediği kahvaltı programı ile basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2017 yılı ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 10 Ocak günün aynı zamanda İdareciler Günü de olduğunu hatırlatan Tutulmaz, gazeteciler gününü kendi günlerinden ayrı tutmadıkları için toplantıyı Afyonkarahisar’daki mülki idarecilerle bir arada katılarak düzenlediklerini dile getirdi.

a4-020.jpg

“İki gün birlikte kutlandı”

Vali Tutulmaz, şunları kaydetti: “Biz gazetecilerin gününü kendi günümüzden daha fazla önemsediğimiz için burada bir araya gelerek göstermek istedik. Yıllarca da idarecilerimiz bu duygular içerisinde olmuşlardır. Bu aslında biraz da idarecilik görevinin bir yansımasıdır. Kendi probleminden ziyade toplumun problemi ile ilgilenir idareciler. Bizim de yıllardan beri hep bu gelenek devam eder. İdareciler günü öncelikle kutlamaz idareciler, gazeteciler gününü öncelikle kutlar. Gününüzün ve bizim günümüzün hayırlı olmasını diliyorum”

“İlkeli yapılan meslek oturduğu koltuğa değer katar”

Gazetecilik mesleğinin zor, meşakkatli ve son derecede önemli bir görev olduğunu belirten Tutulmaz, “Bir taraftan toplumu bilgilendirme görevi yapılacak, bir taraftan da aslında bir rızık kazanılacak. İşte bu rızık kazanma ile toplumu kazanma toplumu bilgilendirme arasında çok ince bir sınır var. Bu sınırı eğer iyi kuramaz isen, zamanla farklı yorumlara sebep olabiliyor. Yani o tarafsızlık ilkesi olmazsa zaman zaman sıkıntılar getirebiliyor.  Bu konuda genelde ilimizdeki gazetecileri bizim çok ilkeli taraflı tarafsız bir anlayışla gazetecilik yaptığını görüyoruz. Genel olarak ama tabii zaman zaman eleştiri alan bölümlerinde olduğunu ifade etmek isterim. Gazetecilerin öncelikle meslek ahlakını ön planda tutulması lazımdır. Bir mesleğin toplumda diğerinin olabilmesinin yolu, o mesleği ahlak kuralları içerisinde yerine getirilmesinden geçer. Kişiler bulunduğu koltuklara değer verir, ya da değeri o koltuktan alır. O koltuklara değer verebilmek için, bu gazeteciler için de geçerli, diğer meslekler için de geçerli, o mesleğin ilkeli bir şekilde yerine getirilmesi o koltuğa değer verir. Bu konuda özellikle çoğunluğun kahir ekseriyeti ilkeli ve tarafsız davrandığını ifade etmek isterim. 6 aylık gözlemlerimde birkaç sıkıntılı olduğunu değerlendirdim yazılar veya durumlar var. Onları da arkadaşlarımız kendileri değerlendireceklerdir” diye konuştu.

 “Şampiyonanın olumlu bir izlenim bırakması için herkese görev düşüyor”

Afyonkarahisar’ın potansiyelinin her geçen gün daha çok farkına vardığını ifade eden Vali Tutulmaz, her geçen gün başta Bakanımız Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu olmak üzere, yatırımların artması yönünde bütün kamu kurum ve kuruluşları ile basınla beraber önemli bir çalışma yapıldığını vurgulayarak, “Dün yapılan Dünya Motokros Şampiyonası’nın Afyonkarahisar’da yapılacağının anlatıldığı etkinlik buna bir örnektir. Eğer Motokros Dünya Şampiyonası’nın otelciler, afyon halkı, gazeteciler açısından başarılı bir şekilde başarabilirsek ilimiz kesinlikle lig atlayacaktır. Bunu açıkça ifade etmek isterim. Çünkü bu tür organizasyonlar her zaman her yerde yapılabilen organizasyonlar değildir. Ancak bu organizasyonların başarılı olursa buraya katkısı olur. Buradaki hal ve hareketlerimizin davranışlarımızın tavırlarımızın ya da esnafımızın bu konuda ciddi bir şekilde hazırlığını yapması gerekir. İki gün sürecek şampiyona için ilimize 35 bin kişinin gelmesi beklenmektedir. Bunun 10 bini yurt dışından gelecek. Bizim bu rakamlara hazır olmamız gerekir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlar olarak, otellerinden, esnafından lokantasından bu rakamlara bizim her yönüyle hazırlıklı olmamız lazım” dedi.
Şampiyonanın başarılı bir şekilde gerçekleşmesiyle Afyonkarahisar’ın Türkiye’de bu organizasyonlara ev sahipliği yapan 5-6 ilden birisi olacağını aktaran Tutulmaz, bunun için ilin tüm bileşenlerinin bu konuda hazırlık yapması gerektiğine işaret etti.

“Seyahat acenteleri kurmamız gerekir”

Afyonkarahisar’a hava ulaşımıyla ilgili İstanbul’da Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını da dile getiren Tutulmaz, “Potansiyelimiz gerçekten büyük. Hızlı trenle beraber inşallah daha da artacak. Dün Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolu yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu. Ulaşımın hava yoluyla daha fazla sağlanabilmesi adına ümitli olduğumuz konular var. Ama biraz daha çalışmamız gereken konular da var. Fakat bu görüşmelerden edindiğim izlenim, kesinlikle biraz da bizim turizm anlamındaki anlayışımızı değiştirmemiz gerektiğidir. Artık turizm acenteleri oluşturmamız gerekiyor.  Sadece umre ve hac organizasyonu yapan acenteler yerine, 24 bin kapasiteli otelleri dolduracak bunu önce 35 daha sonra 75 binlere kadar çıkacak olan bir hedef içerisinde olduğumuzun bilinmesi gerekir. Bunlar yerine getirebilmek için turizm acenteleri oluşturmamız lazım” şeklinde konuştu.

a2-368.jpg

“TOKİ’den ev alanların bir taksiti Cemiyet’ten”

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey ise konuşmasında geçtiğimiz günlerde TOKİ’den ev sahibi olma hakkı kazanan basın mensuplarına müjde verdi. Güzbey, konuşmasında şunları söyledi: “Çalışan gazeteciler günü gibi bir de çalışan gazete sahipleri gününün olması gerekir. Çünkü gerçekten gazeteci arkadaşlarımız kadar gazete sahipleri de günün her saatinde koşturmakta ve çalışmakta. Geçtiğimiz günlerde yasalaşan taşeron işçi düzenlemesiyle, resmi ilanlarda bir azalma olacak. Bu da yerel gazetelerin ilan gelirlerinde yüzde 30’lara varan bir düşüşe neden olacak. Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti olarak burada bir müjde vermek işitiyorum. Geçtiğimiz gün TOKİ’den ev almaya hak kazanan ve cemiyetimiz üyesi olan basın mensubu arkadaşlarımızın ev taksitlerinin birini cemiyet olarak karşılama kararı aldık. En azından her yıl bir taksitlerini cemiyet olarak karşılayarak destek olmak istiyoruz”

a3-052.jpg

“Şuanki geldiğimiz nokta geçmişe göre iyi”

Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Abdioğulları ise konuşmasında “Karnı aç olan iş adamı gazete patronu üretebilir ama aç olan bir gazeteci üretemez. Mesleğimiz zor diyoruz. Gerçekten zor. Şükürler olsun ki Afyonkarahisar geçmişten almış olduğu güçle şu anda geldiği nokta çok çok çok güzel. Arkadaşlarımız hem hayatın zor koşullarıyla, hem geçim sıkıntısıyla çalışarak kamuyu ve toplumu aydınlatmak o kadar güç ki.  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu deki görevimiz nedeniyle ülkemizin birçok ilindeki basın ve medya kuruluşlarına inceleme fırsatınız oluyor. Afyonkarahisar’daki basın mensubu arkadaşlarımız birçok yerdeki meslektaşlarından daha iyi durumda” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 516 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.