1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Mezhep Din Değildir
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Mezhep Din Değildir

A+A-

[reklam1]

   İslam Dünyası son zamanlarda ciddi bir mezhep çatışmasına doğru ilerliyor maalesef. Mezhebi farklılıkların yoğun olduğu İslam Ülkelerinde çeşitli sebepler üretilerek, Müslümanlar birbirlerine kırdırılmaya çalışılıyor. Mezhebini din gibi algılayan Müslümanlar da bu oyuna alet olduklarının farkında bile değiller.

      İslam tarihinde ilk mezhep kavgaları Hz. Ali dönemiyle birlikte başlar. Hz. Ali ile Muaviye arasında gerçekleşen Sıffin Savaşı’ndan sonra Müslümanlar gruplaşmaya başlamış, zamanla bu gruplar mezheplere dönüşmüştür. İşte Müslümanlar arasındaki bu bölünmeler kendi aralarında kavgaları, savaşları da beraberinde getirmiştir. Müslümanlar acımasızca birbirlerini katletmişlerdir.

     İlginç olması açısından Haricilerle ilgili aktarılan şu bilgiyi de paylaşmakta yarar var: Hz. Ali’yi hakem olayından dolayı tekfirle suçlayarak ondan ayrılan Hariciler çölde yol kesip insanları sorguya çekmeye başlarlar. Dinini sordukları insanlardan Müslümanım diyenleri katlettikleri; başka dinden olanları serbest bıraktıkları nakledilir. Müslümanları katletme gerekçesi olarak kendilerinden başka Müslüman kabul etmedikleri söylenir. Mezhep taassubunun insanları ne hale soktuğunu göstermesi açısından çok önemli tarihi bir bilgi bu.

      Günümüzde İslam Coğrafyasındaki Müslümanlar arasında cereyan eden savaşların da mezhep taassubundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bugün Irak, Yemen, Suriye, Libya vb. İslam ülkelerinde savaşan kesimler Allah adına savaştıklarını iddia ediyorlar. Ölen de öldüren de Allah diyor. İslam dünyası açısından ne kadar can yakıcı bir durum. Müslümanlar sırf mezhep taassubuyla birbirlerini katlediyor. Her gün yüzlerce, binlerce Müslüman ölüyor. İslam düşmanı olan ülkeler de bu durumdan kendilerince en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyorlar.

    Sayın Cumhurbaşkanımız çok güzel bir ifade de bulundu: Mezhebini  din edinmiş olanlarla başımız dertte dedi. Gerçekten de İslam dünyasının günümüzdeki en önemli problemi bu. Mezhebin din olmadığını Müslümanlara anlatmak gerekiyor. Yoksa şu anda olduğu gibi gelecekte de Allah için (!) birbirlerini öldürmeye devam edecekler.

      Ülkemizde bazı kesimler mezhebi farklılıkları özellikle ön plana çıkarma gayreti içerisindeler. Bu kesimler kendilerini İslam  ile irtibatlandıran gruplar maalesef. Hele bazı ihanet derecesine ulaşmış gruplar var ki, kamuoyunda farklı mezheplere karşı kin, nefret, düşmanlık oluşması için var güçleriyle çalışıyorlar. Kendi basın yayın organları, televizyon dizileri  aracılığıyla mezhepler arasındaki farklı düşünceleri devamlı ön plana çıkarıyorlar. Bu kesimlerin iyi niyetli olduklarını söylemek saf dillik olur sanırım.  Müslümanların ortak noktalarını gündeme getirmeyip farklı düşüncelerini ortaya koymak İslama ve Müslümanlara ihanet etmek demektir. İslam coğrafyası ile ilgili kötü emelleri olanlara hizmet etmek demektir. Milletimizin bu tür yapılara prim vermemesi gerekiyor. Farklı düşüncelerimiz, fikirlerimiz, yaşayışlarımız olsa bile bizler aynı Allah’a, peygambere , kitaba inanan Müslümanlarız. Ortak noktalarımız  farklılıklarımızdan çok daha fazla….

     Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde Müslümanların guruplara bölünmemesini,  Allah’ın ipine top yekün sımsıkı sarılmasını istemesine rağmen bizler paramparça olmuşuz ve her grup kendi elindekiyle övünür olmuş. Bu durum aramıza düşmanlıklar sokmuş ve her grup – mezhep - birbiriyle savaşır hale gelmiş.

      Bu kötü durumdan kurtulmanın yolu mezhebi, grubu, hizbi, cemaati dinin kendisiymiş gibi görmekten vazgeçmekten geçiyor. Bütün dünya Müslümanlarını kardeş olarak görmekten geçiyor.  İnşallah Cumhurbaşkanımız gibi basiretli yöneticilerimiz sayesinde bütün Müslümanların birlik içinde hareket ettiği günleri de görürüz.

Esen kalın...

Bu yazı toplam 2975 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.