1. YAZARLAR

  2. Orhan Eser

  3. Mevsimler
Orhan Eser

Orhan Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Mevsimler

A+A-

Allah C.C. sıfat itibari ile cami ül ezdattır. Yani zıt sıfatları bir arada bulundurandır. Allah’ın bu sıfatlarının tecelli etmesiyle de kainatta ki düzen işlemektedir. Bütün mükevvenat Allah’ın sıfat tecelli terkipleri ile vücuda gelmiştir. 
Mükevvenatta, Allah’ın tecelli etmiş olduğu zıt sıfatlar birbiri ile mücadele içindedir. Bu mücadele de sıfatlardan biri diğerine galip gelir ama bu galibiyeti mutlak olamaz ve birbirini bertaraf edemezler. Çünkü,  Allah(C.C.)  Beka sıfatı ilahiyesini zat-ı uluhiyetine hasretmiştir. Bundan dolayıdır ki, zıt sıfatlar birbiri ile daima galebe tebadül ederler. Yani bir vakit bir sıfat üstün gelir sonra diğer zıt sıfat ona üstün gelir bu galebe nöbetleşmesi kıyamete kadar devam edecek şekilde bir nizam içindedir. 

MEVSİMLER

Yaz ve kış iki zıt haldir. Her birinin hüküm sürdüğü bir vakit vardır. Hüküm süresi dolduğunda etkisinin devam etmesi namümkündür. 

Yazdan kışa, kıştan yaza geçiş aniden olmaz. Bu geçişin belli bir kuralı vardır. Yazdan kışa geçişte bir ara mevsim, sonbahar vardır. Kıştan yaza geçişte de bir ara mevsim, ilkbahar vardır.

Bu ara mevsimler olmasaydı ne nebatat ne de hayvanat hayatını devam ettirebilirdi. Bundan dolayıdır ki, iki zıt hal arasında geçiş tedricen olmaktadır. Bu yavaş şekillenme anında da uyum sağlanmaktadır.

Bu geçiş bir aritmetik artış veya azalış şeklinde olmamaktadır. Misal; kıştan yaza geçerken havalar hafif hafif ısınmaya başlar, gündüzleri güneşli olur ama bir gün gelir ki hava bir anda soğur ve kapanır. Bu soğuması ve bulutlanması kışın tekrar geldiği, yazın gelmeyeceği manasına gelmez. Geçiş döneminde bazen kış etkisini gösterir ama süresi çok kısa olur ve yine yaza doğru geçiş devam eder. Bu geçiş döneminde cemre denilen olaylar da vuku bulur. 

Kışın her yer kurumuş bir haldedir öyle değil mi? Bir tek ot, bir tek çiçek bile yoktur. Bu çiçeklerin veya yeşilliğin yok olduğu manasına gelmez. Tohumlar toprağın altında yeşereceği dönemi beklemektedir. Bahar gelir, yağmur yağar, havalar ısınır, çiçekler açar. Yok olduğu sanılan yeşillik yeniden boy gösterir. Bu dönemde çiçekler de meyveler oluşur, hayvanlar yavrulamaya başlarlar. Yaz geldiğinde ise meyveler olgunlaşır, yavrular boylanır poslanır. Yazın havalar öyle ısınır ki, bu sefer de kışın geleceği akledilemez.  

TÜRK MİLLETİNİN MEVSİMLERİ

Devletimiz de yukarıda anlattığım doğa olaylarının bir nevi benzerlerini yaşamış ve yaşamaktadır. Osmanlının o şaşalı, o kudretli dönemleri devletimiz için bir yaz mevsimidir. Sonra bir sonbahara girmiş yavaş yavaş kışa doğru ilerlemiştir. Bu kışa doğru gidişte de bazı padişahlar döneminde son baharda havaların ısınması gibi gelişse de kış mevsimini yaşama kaderini değiştirememiştir. 

Devletimiz için Abdülhamit Han’dan sonra kış mevsimi başlamış ve Menderese kadar havalar hep soğuk gitmiştir. 
Devletimiz, İlkbahar da yaşanan cemre hadiselerinin bir nevi benzerlerini yaşamıştır. Menderes ile cemre havaya, Özal ile suya ve Erdoğan ile toprağa düşmüştür. 

Tabi yaza geçiş düzenli bir şekilde ısınma ile olmuyor elbet. Kıştan yaza geçişte ki bazı soğuk günler gibi ülkemiz de darbeler ve muhtıralar yaşamıştır. Bu yaşanan soğuk havalar yazın gelmesine mani olamayacaktır. Bu soğuk günleri görüp de kedere düşmek yersizdir.

Ülkemiz şuan bahar mevsimine girmiştir. Bereketli yağmurlar yağmış, o kış mevsiminde toprak altında saklanan tohumlar yeşermiştir. Bahar mevsiminde nebatatın ve hayvanatın çoğaldığı gibi milletimizde çoğalmakta, bereketlenmektedir. Bu oluşan meyveler Allah’ın izni ile yazın erip, olgunlaşacaktır. 

Biz yaza doğru ilerlerken küffar ise kışa doğru ilerlemektedir. Kuruyup, solup, azalıp bitmektedirler. Ne kadar çabalasalar da kışa doğru ilerlemelerini durduramamaktalar ve durduramayacaklardır da.

GÖRMEMEK, YOK OLDUĞU MANASINA GELMEZ!

Bir şeyin olduğunu veya olacağını bilmek için illa görmek gerekmez.
Mesela:
Bir şeyin kokusunu alırsın ama göremezsin, bu onun yok olduğu manasına gelmez!
Bir şeyin sıcaklığını hissedersin ama göremezsin, bu onun yok olduğu manasına gelmez!
Bir şeyin sesini duyarsın ama onu göremezsin, bu onun yok olduğu manasına gelmez!

O gelen şey ne mi?
O gelen, o gelen…
O gelen baharın,  açan çiçeklerin kokusunu alıyorum.
O gelen yazın,  sıcaklığını tenimde hissediyorum.
O gelen kutlu devrimin,  ayak seslerini duyuyorum.

Kıymetli okur!
Allah’ın kurmuş olduğu nizama hiçbir mahlukat karşı gelemez! 
Beşer istediği kadar çabalasın Allah’ın yazmış olduğu mutlak kaderi değiştiremez!
Önümüzde yaz mevsimi var, artık kış gelecek diye tasalanmayın!
Havalar bazen soğuyabilir, sakın ha korkmayın!
Bundan sonra zafer hep bizim, zafer hep İslamındır.

Selam, muhabbet ve dua ile…

 

Bu yazı toplam 1273 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.