1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kuraya Girmeden Hacca Gidecekler
Kuraya Girmeden Hacca Gidecekler

Kuraya Girmeden Hacca Gidecekler

Diyanet işleri Başkanlığı’nın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen teklifle 2008-2017 yılları arasında hac başvurusu yapan ve başvurusunu ...

A+A-

Diyanet işleri Başkanlığı’nın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen teklifle 2008-2017 yılları arasında hac başvurusu yapan ve başvurusunu yenileyen şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazilerle eşlerinin hacca kurasız gidebilmelerinin yolu açıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in talebi üzerine, 2008 yılından bu yana hacca gitmek için başvuru yapan ve 2017 yılında kayıt yaptıran ve yenileyen şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gaziler ve eşleri hacca kurasız gidebilmelerini öngören teklif Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Alınan kararı değerlendiren Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, alınan karardan mutluluk duyduklarını ancak küçük bir değişikliğin yapılması noktasında da taleplerinin olduğunu söyledi.

“KANUNEN BİNDE 1 KONTENJAN AYRILIYORDU”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2008-2017 arasında hacca gitmek üzere kayıt yaptırmış tüm gazi ve şehit yakınlarının kurasız götürülmesini öneren talebi, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu'nca kabul edildi. Buna göre, şehitlik ve gazilik belgelerini ibraz eden şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gaziler ve eşleri, hac müracaatı için gerekli şartları yerine getirerek Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca götürülecek. Kararın açıklanmasının ardından Görüşlerini aldığımız Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, alınan kararın şehit aileleri ve gazileri mutlu ettiğini söyledi. Kanunen geçmiş yıllarda da şehit aileleri ve gazilere hacca gidecek olan sayının binde 1’i oranında kontenjan ayrıldığını ancak birçok şehit ve gazi ailelerinin bu kontenjan nedeniyle hac ibadetini yapamadığını belirtti.

“BU UYGULAMAYLA HACCA GİDEMEYEN ŞEHİT VE GAZİ AİLESİ KALMAYACAK”

Ülke genelinde hacca gidecek olan sayının binde 1’inin şehirlerin nüfusu da baz alınarak değerlendirildiği için çok sayıda şehit ve gazi ailesinin 2 ila 4 yıl gibi sürelerde beklemesine neden olduğunu dile getiren Dernek Başkanı İsmail Kumartaşlı; “Alınan karar ile şehit aileleri ve gazi ailelerine hac ibadetleri için bir imkan sağlanması mutluluk verici bir karar bu teklifi sunan Diyanet İşleri Başkanımıza ve Bakanlar Kurulu’na teşekkür ediyoruz. Geçtiğimiz yıl yürütülen terör operasyonları, 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitler ve halen Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Operasyonları sırasında çok şehit verdik. Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığımızın vermiş olduğu teklifin Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmiş olmasıyla geriye dönük hac ibadetine gidememiş hiçbir şehit ailesi ve gazi ailesi kalmayacak” dedi.

“ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNİN TÜM FERTLERİ YARARLANAMAYACAK”

Şehit ve gazi yakınlarına yönelik olarak uygulanacak olan kurasız hacca gitme imkanını sağlayacak olan teklifteki şartları da paylaşan Kumartaşlı; “Alınan kararda uygulanacak olan şartlarda belirgin ibareler var. Şehitlerimizin anne, baba, eş ve evlenmemiş olan çocukları ile gazilerimiz ve eşleri bu uygulamadan faydalanabilecekler. Uygulamada kesin olarak kullanılan bu ibarelere göre şehidin evlenmiş olan çocukları kardeşleri ile gazilerin anne, baba, kardeş ve çocukları bu haklardan yararlanamayacaklar. Kurasız hacca gidilmesinin önünü açan bu uygulama bizim için sevindirici bir uygulama oldu. Birkaç yıldır sıra bekleyen şehit yakınları ve gaziler vardı, sayının da fazla olması sebebiyle bu süreler daha da uzayabiliyordu. Muharip Gazilerimizin de kontenjana dahil edilmesiyle şehit ailelerinin hac ibadeti için uzun süre beklemelerine neden oluyordu. Kurasız gitmenin yolunun açılmasıyla hac ibadetine gidememiş Şehit ailesi ve gazilerimiz kalmayacak” diye konuştu.

“ŞEHİT ANNE VE BABASINA POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUZ”

Şehit ailelerine pozitif ayrımcılık sağlanması yönünde devletin her kademesinde gerekli çalışmaların yapıldığının altını çizen Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, kurasız hacca gidişlerde belirlenen bir kuralında pozitif ayrımcılık kuralının tekrar devreye girmesini arzu ettiklerini söyledi. Kuralı ve değişme talebinin nedenlerini paylaşan Kumartaşlı; “Uygulamaya göre hac ibadeti yapmış olan şehit anne ve babasının bu uygulamadan faydalandırılmayacağı ifade edildi. Bu noktada bizim bir talebimiz var ve bu konuda da Diyanet İşleri Başkanlığımızdan, Başbakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan talebimiz geçmiş yıllarda hac ibadetinde bulunan ancak evladı hac ibadetinden sonra şehit düşen şehit anne ve babasının bu uygulamadan yararlanmasını talep ediyoruz. Bu konuda da şehit anne ve babalarına bir defa daha pozitif ayrımcılık uygulanması en büyük arzumuzdur” dedi.

Bu haber toplam 2158 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.