1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Kudüs Şairi
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs Şairi

A+A-

[reklam1]

İnsanların kendi toplumlarında, bıraktığı izlerle anıldıklarını hepimiz biliriz.Eğer iyi bir iz bırakmışlarsa iyi düşüncelerle,kötü bir iz bırakmışlarsa kötülükleriyle anılırlar…..

 

6 Ocak 2000 yılında kaybettiğimiz merhum Mehmet Akif İNAN, bıraktığı izlerle toplumumuz tarafından ‘’Kudüs Şairi’’ ünvanına layık görülmüş, değerli bir şahsiyetimizdir.Onun bu ünvanı almasında elbette Mescid-i Aksa ve Kudüse bakış açısının önemli bir yeri vardır.O ,buraların Müslümanların yitik malı olduğu ve mutlaka geri alınması gerektiğini eserlerinde özellikle vurgulamış olmasıyla bilinir.Rahmetli,Mescidi Aksa isimli şiirindeki bir dörtlükte bu düşüncesini şöyle vurgular:

 

Mescid-i Aksa’yı görüm düşümde 
Götür müslümana selam diyordu 
Dayanamıyorum bu ayrılığa 
Kucaklasın beni İslâm diyordu

 

İşte bundan dolayı merhum İNAN, Kudüş Şairi ünvanını almıştır.

 

Mehmet Akif İNAN ülkemizin yetiştirdiği düşünce.fikir,eylem adamı,şair ve yazarlardan biridir.Son günlerde bir dizi ile toplumumuzun gündemine düşen’’ Yedi Güzel Adam’’dan birisi de rahmetlidir.’’Yedi Güzel Adam’’ ismi merhum Cahit Zarifoğlu tarafından, kendisinin de bulunduğu yedi büyük şaire verilmiştir.

 

Merhum Akif İnan’ın eserleri, kurucusu olduğu Eğitim-Bir-Sen tarafından basılmıştır.Böylece merhumun eserleri okuyucusuyla buluşma imkanına da kavuşmuş olmaktadır.

 

Mehmet Akif İnan’ın bıraktığı en büyük eser bence, kurucusu olduğu ve yıllarca Genel Başkanlığını yaptığı Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’dir.1992 yılında Eğitim-Bir-Sen’i ,1995 yılında da Memur_Sen’i bir avuç gönüldaşıyla beraber kurmuş ve sendikal mücadeleyi sadece sol gurupların uğraş alanı olmaktan çıkarmıştır.

 

Bu gün ülkemizde demokratikleşme,özgürlükler , sivilleşme,hak arama mücadelesini haksızlıklara yol açmadan alabilme gibi pek çok olumlu gelişmelerde ,merhumun  oluşturduğu sendikal yapının katkısı herkes tarafından kabul  görmektedir.

 

Onun nüvesini attığı ve filizlendirdiği Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen bugün tüm ülkeyi kaplamış bir çınara dönüşmüştür.Bu çınar, rahmetlinin tüm toplumu kucaklayan fikirleri ile sulanmış;bundan dolayı da toplumumuzun çoğu tarafından gölgesine sığınılma ihtiyacı hissedilmiştir.

 

Mehmet Akif İNAN’ın, haksızlığa uğrayan insanların inancına,düşüncesine bakılmadan,onlar için mücadele edilmesi gerektiği ile ilgili sözlerinin herkes tarafından yaşam felsefesi haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Rahmetli diyor ki:

 

\'\'Hangi düşüncede olursa olsun, hangi fikir kampı içerisinde yer alırsa alsın, onun bir insan olarak kabul görmesi lazım. İnancından dolayı horlanmaması lazım. İsterse benim inancımın tam zıddı olsun. Ben ona da hakk-ı hayat tanınmasının kavgacısıyım”

 

Üstadımızı vefatının 15.yılında şükran ve rahmetle anıyorum.Mekanı Cennet olsun……

Esen Kalın...

 

 

 

Bu yazı toplam 2322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.