1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. KÖYDES Projeleri 4 Kat Artacak
KÖYDES Projeleri 4 Kat Artacak

KÖYDES Projeleri 4 Kat Artacak

İl Genel Meclisi şubat ayı bileşimlerinin son toplantısında konuşan AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, 2019 yılına kadar Afyonkarahisar’da ikili eğitim veren okulun kalmayacağına dikkat çekti. 

A+A-

İl Genel Meclisi (İGM) Şubat ayı toplantılarının sonuncusu dün gerçekleşti. Salih Sel Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’da katıldı. Gündem dış ve gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Bir konuşma yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, KÖYDES projelerinin geçen yıllara göre 4 kat daha artacağı müjdesini verdi. Özkaya: “Dün Sayın İçişleri Bakanımız, Maliye Bakanımız ve Kalkınma Bakanlığımız yöneticileri ilk toplantısını yaptı. Özellikle köy yolarının nasıl yapılması konusunda hangi yöntemleri kullanacağımız yönünde bir çalışma istemişler. Biz bu yıl ve gelecek yıl Afyonkarahisar’ın bütün coğrafyasında öncelikle grup yollarını sıcak asfaltta tamamlayacağız. Bunu yaparsak gerçekten bu meclis ve şehrin yöneticileri olarak bizler tarihe geçeriz. Benim hep üzüntü kaynağımdır. Stabilize yollarımız ve kaplama yollarımızı maalesef iyi yapamıyoruz. Ciddi manada kaynak harcıyoruz. 1 yıl, 2 yıl ve 3’üncü yılında tekrar bozulmaya başlıyor. Bazen köy yolarında görüyorum yeni atılmış asfalt üstünden tırın geçmesiyle perişan olmuş. Bunlar milletin parası ve milletin kaynağı o yüzden bu kaynakları doğru kullanmamız gereklidir” dedi. 

“2019 yılında çiftli eğitim veren okul kalmayacak”

Afyonkarahisar’daki çiftli eğitim gören okullara ve yaşanan sorunlara değinen Özkaya: “Geçen hafta il başkanları toplantısında sayın başbakanımızın huzurunda Milli Eğitim Bakanımız sunumlarını yapmıştı. Ondan sonrada benim sunum vardı. İllere gönderilen ödenekler ve yapılan ihalelerle ilgiliydi. Biz bu milletin hizmetkârıyız. Okulları hızlı yapmak için arkadaşlar her türlü yöntemi kullanmamız lazım. Yani yazışmaları birçok zaman arkasından mutlaka telefon ve yüz yüze görüşmeyle bu okulları tamamlamamız lazım. 2019 yılına kadar hiçbir yerleşim birimimizde çift eğitim yapılan okul olmayacak. Bizim telefonumuz 24 saat açık ne yapmamız gerekiyorsa kimle görüşmemiz gerekiyorsa biz hazırız” diye konuştu.

“Patatesler için Soğuk hava depoları yapılacak”

Patates üreticilerinin sıkıntılarını da dile getiren Özkaya, bu sıkıntıların giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Köylere patateslerin saklanması için soğuk hava depolarının yapılacağı bilgisini veren Özkaya şöyle devam etti: “Patatesle olan sıkıntıları daha önce birkaç defa söylemiştik. 2 ay kadar önce yine burada yaptığımız toplantıda netleştirildi. Sayın Bakanımız Orman Genel Müdürümüze talimat verdi. İnşallah orman köylerimizden başlayıp tüm köylerimize soğuk hava deposu yapacağız. İlk Sandıklı Akin Köyünde yapacağız. Orman bakanlığımız Akin Köyünde dağın altında soğuk hava depoları yapacak. Hem devletin imkânlarıyla yapılsın hem de giriş manada daha ucuza çiftçimizin patateslerini satmak istediği zaman kadar saklayabilsin diye böyle bir çalışmamız tamamlanmak üzere.”     

“İmar sorunu çözülecek”

Köylerde yaşanan imar sorunlarıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü aktaran Özkaya: “Birçok yerde meralara konut ve evler yapılmış. Eskiden beri devam edip gelen kadastro çalışmaları tamamlanamamış mera olduğu için haklı olarak elektrik ve su verilemiyor. Böyle bir sorunla karşı karşıyayız. Bu yaşanan sıkıntı Afyonkarahisar’ın tamamında var. Değerli il genel başkanımız ve arkadaşlarımızla konuştuk. Tarım bakanlığımıza bir yazı yazdık. Bu imar planlarını Özel İdare olarak biz yapalım diye gönderdik. Tarım Bakanlığı tahsis konusunda bu konuda yetki sadece belediyelerin dedi. Geçen hafta tekrar konuştuk. İnşallah ikna edip bu süreci tamamlarsak Özel İdaremiz Afyon’un tüm köylerinde yaşanan bu sorunu çözecek” ifadelerini kullandı. 

“Yetişen ürünlerimiz hızlı ihracat edeceğiz”

Gıda ihracatı için kentte kazandırılmasını arzu ettikleri gıda laboratuvarlarının çalışmasının sürdüğünü dile getiren Özkaya sözlerini şöyle tamamladı: “İnşallah ilimize bu yıl kazandırmayı arzu ettiğimiz gıda laboratuvarının ihracata dönük şekilde mobilize çalışmasını temin etmek bunu temin edersek ilimizdeki gıda ürünlerini hızlı bir şekilde ihracatını sağlamış olacağız. Geçen hafta Tayvan’ın Büyük Elçisiyle görüştük. Onlarda da bizim kirazımıza karşı inanılmaz derecede arzu ve beklenti var. Eğer biz kirazlarımızı Çin’e satarsak başka hiçbir iş yapmamıza gerek kalmaz.”

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.