1. YAZARLAR

  2. Mümin Çeliker

  3. Kimsesizlerin Kimsesi Olmak
Mümin Çeliker

Mümin Çeliker

Afyonkarahisar Cezaevi Vaizi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kimsesizlerin Kimsesi Olmak

A+A-

Büyük padişah Fatih Sultan Mehmet Han ne kadar güzel söylemiş:

Kimsesiz hiç kimse yok, herkesin var kimsesi. Kimsesiz kaldım, yetiş ey kimsesizler kimsesi.” Avni.

            Yüce mevlamıza sonsuz şükürler olsun ki bizleri yeni bir Ramazan ayına eriştirdi. Ramazanımızda çok şükür bereketiyle geldi. Malumunuz Ramazan demek kardeşlik bağının hiç koparılmaması demek. Ramazan demek kimsesizlerin kimsesi olmak demek. Ramazan demek ibadetlerimizi ahlak haline getirmemiz demek. Ramazan demek tüm uzuvlarımıza oruç tutturmak suretiyle onları cehennem ateşinden korumamız demek. Ramazan demek Reyyan kapısından hep birlikte cennete girmek demektir.

            Bu Ramazan kimsesizlerin kimsesi olma zamanıdır. Bu Ramazan yardımlaşma ve dayanışma zamanıdır. Bu Ramazan birlik ve beraberliğimizi en yüce seviyeye (Yaratanın arzuladığı seviyeye) çıkarma zamanıdır.

            Var olan acılarımız paylaştıkça azalır. Bugün paylaşma günüdür. Elimizde olanları olmayanlarla bölüşme günüdür. Bugün Suriye'den, Afganistan'dan, Irak'tan ve daha ismini zikretmediğimiz civar ülkelerden vatanımıza sığınan mülteci kardeşlerimizin acılarını hafifletme günüdür. Gün, vatanımızda sefaletten dolayı acı çeken kardeşlerimize el uzatma günüdür. Gün, mübarek bayram sabahına hiçbir çocuğu mutsuz çıkarmama günüdür. Gün, anaların feryatlarını dindirme, babaların üzüntülerini hafifletme günüdür.

            Maalesef Filistin'li kardeşlerimizin başlarına Ramazan ayı görmezlikten gelinerek bombalar yağdırılıyor. Bu gün Filistinli kardeşlerimiz için ellerimizi semaya kaldırma günüdür. Gün duada bulunma, zalimin yanında değil mazlumun yanında olma günüdür.

            İşte değerli okuyucularım bugün hepimizin Ensar olma günüdür. Bugün Muhacir olarak ülkemizde misafir olan kardeşlerimize gönüllerimizi açma günüdür.

            Yüce Allah, biz kullarına verdiği nimet ve rızıklardan, ihtiyaç sahiplerine, fakir, yetim, yoksul ve muhtaçlara yardımda bulunmamızı emrediyor. Bu konuda biz kullarından şunları yapmamızı istiyor.

            Konu ile ilgili ayet-i kerimelere hep beraber göz atalım:

            Size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın.” (Bakara 2/ 254)

            Malınızı Allah yolunda harcayın.” (Bakara 2/195)

            “Allah yolunda gece gündüz / gizlice ve açıktan harcayın. (Bakara 2/274)

            “Darlıkta ve bollukta Allah yolunda harcayanlar. (Al-i İmran 3/134)

            Haydi, hep hayırlara koşun, hayırda yarışın. (Bakara 2/148)

            “Allah yolunda her ne harcarsanız Allah onun yerine başkasını verir” (Sebe’ 34/39)

            Her hangi birinize ölüm gelip de, “Ey Rabbim! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam!” demeden önce, size rızk olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayın.” (Münafikun 63/10)

            “Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver.” (İsra 17/26)

            “Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir.” (Bakara 2/ 215)

            Buna mukabil olarak ta Allah yolunda harcama yapmayan kimseleri yani cimri davrananları Yüce Allah yermektedir.

            “Size ne oluyor da Allah yolunda harcama yapmıyorsunuz?” (Hadid 57/10)

            “Kim cimrilik yaparsa ancak kendi zararına cimrilik yapmış olur. Allah zengindir, siz ise fakirsiniz” (Muhammed 47/38)

            Hayır, hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz. Yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi teşvik etmiyorsunuz.” (Fecr 89/17-18)

            Elini boynuna bağlayıp cimri kesilme, büsbütün de açıp tutumsuz olma. Yoksa pişman olur açıkta kalırsın.” (İsra 17/29)

            Yüce Allah, malını Allah için sarf eden, hayır hasenatını yapan hayırsever kimselerin elde edeceği mükâfatları ise Kerim olan Kitabında şöyle bildirmektedir:

            Allah yolunda harcayanlar var ya, onlar için büyük bir mükâfat vardır. (Hadid 57/7)

            “Mallarını Allah yolunda harcayan (infak edenlerin) durumu yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfü geniş olandır.” (Bakara 2/261)

            “Mallarını gece gündüz; gizli ve açık Allah yolunda harcayanlar var ya, onların Rableri katında mükâfatları vardır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olacak değillerdir.” (Bakara 2/ 274)

            Değerli okuyucular!

            Konumuzla alakalı olarak peygamberimiz mübarek bir sözlerinde şöyle buyuruyor:

            “Ebû Mûsâ (el-Eş’arî) (ra) den rivayet edildiğine göre Rasulüllah (s.a.v) bir keresinde; “Sadaka vermek her müslümanın görevidir” buyurdu. “Sadaka verecek bir şey bulamazsa?” dediler. Amelelik yapar, hem kendisine faydalı olur, hem de tasadduk eder” buyurdu. “Buna gücü yetmez (veya iş bulamaz) ise?” dediler. Darda kalana, ihtiyaç sahibine yardım eder” buyurdu. “Buna da gücü yetmezse?” dediler. İyilik yapmayı tavsiye eder” buyurdu. “Bunu da yapamazsa?” dediler. Kötülük yapmaktan uzak durur. Bu da onun için sadakadır”[Buhârî, Zekât 30, Edeb 33; Müslim, Zekât 55.] buyurdu.

            Son olarak şunu ilave edelim ki; Hz. Peygamber insana insan olduğu için değer vermiştir. Çünkü insan, eşref-i mahlukattır. Şerefini de insanlığından alır. Yaratılanı Yaratandan ötürü hoş gören bir dinin müntesipleri olan biz müslümanlar ancak, Yüce Allah'ın bizim için hoş gördüğü şeyleri yapmakla "iyi insan" olabileceğimizin bilincinde olmalıyız. "İyilik" ve "kötülük", insan için anlamlı olan ve gücünü bu varlık âleminde gösteren iki kavramdır. Kur'an'ımızın ifadesiyle; “İyilik yapan kendi lehine, kötülük yapan kendi aleyhine davranmış olur.” (Fussılet, 46) İyilik ve güzelliğe ulaşabilmemiz için mallarımızı Allah yolunda infak etmemiz gerektiğini de asla aklımızdan çıkarmamamız gereklidir.

            Allah'a emanet olunuz.

Bu yazı toplam 120115 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum