1. YAZARLAR

  2. Bülent Elitok

  3. Kim Kazandı Kim Kaybetti?
Bülent Elitok

Bülent Elitok

Yazarın Tüm Yazıları >

Kim Kazandı Kim Kaybetti?

A+A-

Aynı gemideyiz! Bu gemi batarsa hepimiz batarız bu aşikar. Bu gemi batmazsa hepimizin lehine, bu da aşikar. 
Tarihimiz boyunca Anadolu insanı çok zulüm ve zorluklar görse de, esareti görmedi. Tutsak yaşamaktansa ölmeyi tercih etti. Bu nedenle vatan kavramının anlamını çok iyi bilmekle beraber, hiç kaybetmeyecekmiş gibi bir özgüvene de sahiptir Anadolu insanı. Ölür ama vermez bir karış toprağını. Bu genetik kod 15 Temmuz 2016'da bir daha kendini gösterdi. O gün söz konusu vatandı ve gerisi teferruattı. Sonuç 249 şehit olsa da, binlercesi daha hazırdı.

Bu konuda her Türk evladı da böyle düşünür hiç şüphe yok.

Diyeceğim o ki, millet kazandı. Hem de top yekün.

Sonuç itibariyle EVET kazandı. Sonuçlar, benim daha önce tahmin ettiğim, oldukça mantıklı bir sonuç olarak sizlere arz ettiğim sayının çok altında kaldı. İtiraf ediyorum yanıldım. Ancak benim gibi çok sayıda insan da yanıldı. Oyların %51.4'ü evet, %48.6'sı hayır çıktı.  Peki ne olmuş olabilir, %60'ın altına düşmez denilen bu oylar neden böyle çıktı? Elbette bu soruların alternatif cevapları var. Herkese göre değişen cevaplar. Ancak görünen o ki, herkesin üzerinde uzlaştığı noktalardan bir tanesi; gençlerin, yani ilk defa oy kullanan gençlerin, genellikle hayır tercihinde bulunduğu. Yine bu gençlerin hükümet sisteminin değil rejim değişikliğinin olacağı şeklindeki yorumlara büyük ölçüde kanmış oldukları görülmektedir. Kimine göre bir kaç puanlık bir düşüşün sebebi; referandumdan kısa bir süre önce basına düşen cumhurbaşkanı danışmanlarının talihsiz açıklamalarının ve ortak MHP'nin bunlara ilk etapta gösterdiği agresif reaksiyonun rolüydü. MHP'nin kendi içinde yaşadığı sorunlar ve Sayın Devlet Bahçeli'nin takdire şayan duruşu ve çabasına rağmen, MHP tabanının aynı görüşte olmadığı da konuşulan konular arasında. Ak Parti'nin yine kendi tabanından MHP kadar olmasa da "hayır" oyu kullanan bir seçmen kitlesi olduğu otoritelerin üzerinde uzlaştığı konular arasında gösterilmektedir.  Her partinin bu konuda kendi içinde bu meseleyi irdeleyeceğine inanıyorum.

Sonuç başarılı mıdır? 

Buna bir maçı kazanmak gibi bakılmamalıdır. Attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değdi mi değmedi mi ona bakmalıyız. Şahsi görüşüm kesinlikle değdi. Yok şu kadar fark bu kadar fark gibi konuları konuşmak zarardan öte bir şey getirmez bu millete ve memlekete. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın dediği gibi maç 1-0 veya 5-0 bitmiş fark etmez.  Her iki durumda da alınacak puan 3'tür. Bu vesile ile YSK ve diğer kurumların yıpratılması, tartışmaların uzatılması, gönüllerin kırılması hem ülke evlatlarının üzülmesine hem de düşmanların sevinmesine yol açmaktadır. 
Bir diğer önemli husus ise Evet ve Hayır'ın biri birine yakın olması sonucu ile halkın verdiği mesajın içeriğiydi. Ne diyordu mesajında yüce millet? 

1. Madde olarak şunu diyordu: Sana yine yetkiyi veriyorum. Ancak şu FETÖ'yü temizle. Nereye bulaşmışsa, hangi kurum ve kuruluş bulaşmış ise temizle. Şu ana kadar bu konuda önemli şeyler yapıldıysa dahi, yeterli değil, bu işi gündeme bir daha gelmeyecek şekilde temizle. 

2. Zaman çabuk geçiyor ve 2019 çok uzak bir tarih değil. Teşkilatlarına sahip çık, davaya sahip çıkacak dava adamları ile kucaklaş, sadece ticari faaliyetlerine kolaylık sağlamak için teşkilatlara katılanlar ile arana mesafe koy biraz. Bizleri kurtuluşa götürecek budur.  O dava adamları ki, kendi illerinde, ilçelerinde veya beldelerinde her kurum ve kuruluşta adaleti tesis etsinler veya buna yardımcı olsunlar. Vatandaşın derdine derman teşkilatlar candır, kandır. 

3. "mış" gibi yapanlara (oy vermiş gibi, destek vermiş gibi yapanlar vs. ) gereğinden fazla değer verme, yapmayanları fazla yerme. Nitekim ülkemizde oyların %30 civarında bir kısmı radikal iken,  hala %60-70 civarında bir kesim partiler arasında geçiş yapabilmektedir. Oylar bu geçiş yapan kitle ikna edilerek yükseltilecek unutma. 

4. Adaleti tesis et. Hakkaniyeti koru. Toplumsal barış dili oluştur. Ahlak, ahlak ve ahlak. Vicdan, vicdan ve vicdan. 

5. Ve son madde ise Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çık. Evet oylarının sebebi büyük çoğunlukla odur ve karizmasıdır. Verdiği güvendir. Millet her türlü kaygıya rağmen ona olan güvenini bir kez daha ortaya koymuştur. 
Şimdi bir kez daha bu ateş çemberi coğrafyada Reis'in bir kez daha dümeni ele almasını ve gemiyi kaldığı yerden limana sağ selim ulaştırmasını beklemektedir. 

Allah yar ve yardımcısı olsun. 

Yeni hükümet sisteminin vatanımıza, milletimize ve tüm dünya insanlığına hayırlar getirmesini diliyorum. 
 

Bu yazı toplam 876 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.