1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Kardeşliğimiz
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Kardeşliğimiz

A+A-

Yıpranmak eşyaya has bir hadise değil elbet..
Vaktin ve şartların törpüsünden bedenen, ruhen insan da payını alıyor, değerlerimiz de ülkemiz de insanımız da ve elbette kardeşliğimiz de.. Bu istenmeyen durumda kasıtlı oluşturulan şartlar: Takıyyeci zihniyet, kavmiyetçilik, mezhepçilik ve sonu “…izm ve …cılık” ile biten bütün sebepler büyük paya sahip olmakla birlikte, adı konulmamış bir ittifak halindeler ki bu ittifakın adı inanan yüreklerde bellidir. Bunu yeri geldikçe ülkemizde ve dünyada yaşanan önemli hadisatta da bizatihi yaşayarak gördük/görüyoruz.

Takıyyeci zihniyet malum.. Bizim de kastımız var elbette, bu sebeple en başta saydık ki sadece ülkemize, milletimize; istiklalimize, istikbalimize değil aynı zamanda kardeşliğimize en ciddi saldırı bu zihniyetten gelmiştir. Yukarıda saydığımız tüm sebeplerden daha yıkıcı olan bu zihniyet, kardeşliğimizin içine sürülmüş bir Truva atıdır. Kardeşlik surlarımızda açtıkları yaraları kapatmak, 15 Temmuz’da verdikleri maddi hasarın telafisinden daha emek yoğun, samimi bir gayret gerektirmektedir.

Takıyyeci zihniyetin kardeşliğimize yaşattığı travma neticesidir ki inanan yüreklerden uzanan dostane ele, hüsnü zannın yanına “Acaba?” ile başlayan şüpheler manzumesi eklenmiştir.

Ciddi badireler atlattığımız şu günlerde, kalıcı ya da geçici hasarlar alan sadece değerlerimiz, ülkemiz, kardeşliğimiz değil maalesef.. Gönül coğrafyamız tarumar edilmiş bir halde, hem de her şeyiyle.. İçinde bulunduğumuz durumu İslam Şairi M. Akif ERSOY’un mısraları özetliyor: 

“Bir değil mahvedilen Devlet-i İslamiyye... 
Girdiler aynı siyasetle bütün makbereye.”
Telafiye nereden başlayacağız?

Önceliklerimiz ne olacak?
Derman nerdedir?
Kardeşliğimiz..

Yakın geçmişte yaşadıklarımızla en çok hedef alınan kardeşliğimiz, telafiye de buradan başlanılması gerektiği kanaatindeyim. Önceliğimiz kardeşimiz olmalı.. Hani o kardeşini kendi nefsine tercih eden bir samimiyetle, kaliteyle..  “Müminler birbirini sevmede, birbirlerine karşı sevgi ve merhamet göstermede tek bir beden gibidir.” düsturunca..

Bugün daha çok muhtacız buna!
Ayrılık sebeplerini ortadan kaldırmaya..
İnsanımızın birliğine!
İnananların vahdetine!

Ülkemiz özelinde her bir kardeşimize aynı şuurla yakîn olmaya.

Tedrisattan önce kalplerimizin tevhidi için bir gayret olaydı, vakti zamanında; şimdi kat edeceğimiz yolda nice mesafeler almış olurduk, diye düşünmeden edemesek de hiçbir şey için geç değil elbet.. Bugün hayıflandığımız eksiklerin gereğini yerine getirmede acz ve gaflete düşeceğimiz her hâl, neslimize bırakacağımız sorunlar yumağına dönüşecektir. Bu sebeple kardeşlik iklimini tesis etmemiz içinde bulunduğumuz şartlarda elzem kere elzemdir.
Aksi takdirde durumuz ortadadır.

“İnkar edenler birbirlerinin dostlarıdır. Eğer siz aranızda dost olmazsanız yeryüzünde kargaşalık, fitne ve büyük bozgun çıkar.” (Enfal 73)

Yıkmak kolay yapmak zordur. Üstadın mısraları koşsun yine yardımımıza:
“Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?
Emin ol onu en çolpa herifler de becerir.
Sade sen gösteriver “işte budur kubbe” diye,
İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye…
Ama gel kaldıralım dendi mi, heyhât, o zaman,
Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan…”
Selam olsun kardeşliğimizin tesisi için gayretini esirgemeyen çağın Süleymanlarına, Sinanlarına..
Kiminin uluslararası bir şer denklemin parçası olarak, kiminin şahsi kaygılar, hesaplarla baltalamaya gayret ettiği kardeşliğimiz; sahip olduğu sağlam temel itibariyle tüm sıkıntıları bertaraf etmeye muktedirdir. Çünkü “Muhakkak mü'minler kardeştirler.”(Hucurat 10)

Esen kalın.
 

Bu yazı toplam 1052 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.