1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kamuya Ait İlk Jeotermal Elektrik Santrali
Kamuya Ait İlk Jeotermal Elektrik Santrali

Kamuya Ait İlk Jeotermal Elektrik Santrali

Afyonkarahisar'da jeotermal enerjiyle kentin ısınma ihtiyacını karşılayan Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret AŞ (AFJET)...

A+A-

Afyonkarahisar'da jeotermal enerjiyle kentin ısınma ihtiyacını karşılayan Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret AŞ (AFJET), jeotermal su kaynaklarından 3 megawatt elektrik üreten tesisi ile devlet kaynaklarıyla hayata geçirilen ilk jeotermal elektrik santralini faal hale getirdi.

Afyonkarahisar'da 1994 yılında jeotermal su kaynaklarıyla bölgesel ısıtma tesisleri kurmak, dönüş sularıyla seralara su temin etmek amacıyla kurulan AFJET, yatırımlarına bir yenisini jeotermal elektrik üretim tesisini kurarak ekledi. Afyonkarahisar İl Özel İdaresi (yüzde 59.42),Afyonkarahisar Belediyesi (yüzde 26.66), Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (yüzde 6.03) ve diğer küçük ortaklıklarıyla faaliyetini sürdüren AFJET, jeotermal enerjiden 'Organic Rankine Cycle- Organik Rangine Çevrimi (ORC)' yöntemiyle elektrik üretimine başladı.

TESİSİN İHTİYACINDAN ARTAN ENERJİ ŞEHİR ŞEBEKESİNE AKTARILIYOR

Türkiye'de bir örneği olmadığı için Hollanda'daki benzer sistemler incelenerek hayata sistem sıcak su alındıktan sonra basıncının yükseltilmesi ve oluşan buharla 'ekspander' adı verilen jeneratöre bağlı makinenin çalıştırılmasını öngörüyor. 3 megawatt'lık elektrik üretimi sağlayacak sistem sayesinde şirketin dağıtım için kullandığı enerji ihtiyacının karşılanması, kalanın da şehir şebekesine verilmesi planlanmıştı. Teknik donanımları hazırlanarak test çalışmalarına başlanan tesis planlamasından faaliyetine kadar olan tüm kaynakları devlet kaynakları ile yapılan ve kamuya ait ilk jeotermal elektrik üretim tesisi olma özelliğine de sahip.

İLERLEYEN DÖNEMDE KAPASİTE ARTIRIMI DA MÜMKÜN

Jeotermal su kaynaklarının her alanda ekonomik kullanımının öngörüldüğü çalışmalar kapsamında yer altından yüksek sıcaklıkla çıkan s jeotermal su kaynağının ısınma sisteminin ihtiyacı olan 60-70 derecenin üzerindeki sıcaklık enerjisinin kurulan tesis sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülmesi çalışmalarının deneme süreci de olumlu şekilde ilerliyor. Yapılan çalışmalar neticesinde tesisin kendi elektrik ihtiyacının giderildiği ve artan enerjinin de kurulan sistem sayesinde elektrik dağıtım şirketine satışının gerçekleştirildiği belirtildi. Faal olarak çalışmalarına devam eden AFJET Jeotermal Elektrik Üretim Tesisi tek kuyu üzerinden aldığı sıcak su ile elektrik üretimini sürdürüyor. Halen deneme ve test çalışmalarının devam ettiği tesiste ilerleyen aşamalarda sistemin genişletilerek daha yüksek bir enerji elde edilmesi de amaçlanıyor.

ÜRETTİĞİ ELEKTRİKLE BİR İLÇENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYABİLECEK

Elektrik enerjisi üretimi noktasında yüksek ölçüde jeotermal sıcak su kaynağına ihtiyaç duyulduğu ve Ömer-Gecek havzasında AFJET’e ait kuyularda 115 ila 128 derece sıcaklığa kadar çıkan su kuyularının bulunması sebebiyle önemli bir enerji tesisi olacağı da belirtilen tesiste tüm sistemler elektronik sistem olarak dizayn edilirken suyun sertliği nedeniyle makine ve ekipmanların kısa süreli çalışma sonrasında arıza vermemesi için suyun yumuşatılmasını sağlayan özel bir bölüm de inşa edildiği belirtildi. 3 megawatt elektrik üreten tesis ortalama bir ilçenin veya büyük bir semtin elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip.

Bu haber toplam 2210 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.