1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kamera Sistemleriyle Kamusal Alanlar İzleniyor!
Kamera Sistemleriyle Kamusal Alanlar İzleniyor!

Kamera Sistemleriyle Kamusal Alanlar İzleniyor!

​​​​​​​Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, şehrin çeşitli noktalarına kurulan kamera sistemlerinin Türkiye’deki pek çok ilde, ilçede ve belde de kullanıldığını belirterek...

A+A-

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, şehrin çeşitli noktalarına kurulan kamera sistemlerinin Türkiye’deki pek çok ilde, ilçede ve belde de kullanıldığını belirterek, “Maalesef biz yaptıklarımızla gündeme geliyoruz. Biz kamuya ait yerleri izliyoruz. Kamusal alanda mahremiyet olmaz. Bu görüntülere internet üzerinden de kimse erişemez.” dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Hıdırlık ve şehrin çeşitli noktalarına kurulan kamera sistemleriyle ilgili Belediye Bilgi İşlem ekibiyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Afyonkarahisar Belediyesi’ne ait şehrin çeşitli noktalarında 30 adet kamera olduğunu açıklayan Başka Çoban,  yerel medya organlarınca iddia edildiği gibi bu kameralarla özel yaşamın gizliliğinin ihlal edilmediğini söyledi.

Kamera sistemlerinin sadece Afyonkarahisar’da değil Türkiye’nin pek çok ilinde, ilçesinde ve beldesinde kullanıldığının altını çizen Başkan Çoban, kamuya açık alanların takibi için kurulan bu sistem sayesinde adli vakalarda Emniyet Müdürlüğü’ne de destek olduklarını vurguladı.

Uygulamalı olarak düzenlenen basın toplantısında gazetecilere bir de çağrıda bulunan Başkan Çoban şöyle konuştu:

“Sistem burada… ‘Belediye istediği yeri gösteriyor, istemediği yeri göstermiyor, bilgileri tam doğru vermiyor’ diyorsanız, kendiniz ya da yanınızda getireceğiniz teknik bir uzmanla inceleyebilirsiniz. İzini şimdiden veriyorum. Buyurun gelin her türlü çalışmaya açığız. Kamera sistemleri şu anda her apartmanda, her fabrikada, her işyerinde kullanılıyor. Bu kameralar sekiz yıldır bizde var. Daha önce 16 adetti biz bunların sayısını 30’a çıkardık. Bu sistem dünyanın her yerinde var. Şu an girin Youtube bu termal kameralarla canlı olarak zoom da yapılmak suretiyle her yer izlenebiliyor.”

“Kameralar kamuya açık alanları izliyor”

Başkan Çoban, kamera sistemin internete bağlı olmadığına dikkat çekerek “Öyle bir algı oluşturuldu ki sanki belediyenin işi gücü yok, onu bunu takip edecek, izleyecek. Şu an izlediğimiz yerler kamuya açık yerlerdir. Kamuya açık yerde mahrem olmaz. Bunu biz de izliyoruz, Mobeseler de izliyor. Mobese izleyince caiz de biz izleyince mi caiz değil?  Mobese ve Belediye neyi izliyor derseniz kamuya açık yerleri izliyor. Örnek veriyorum İmaret Camiinde adam esrar içiyorsa, herhangi bir çocuğu taciz ediyorsa bunu belediye ya da emniyet yakalamış ise buna mahrem diyebilir misiniz? Bugüne kadar birçok sorun eğer o alanda Emniyet Müdürlüğü’nün Mobese Kamera Sistemi bulunmuyorsa buradan çözüldü. Bunlar Emniyet’e açık şeyler. Kesinlikle ve kesinlikle bu sistem internete açık değil.” dedi.

“Biz yaptıklarımızla gündeme geliyoruz”                     

 5 bin nüfuslu kasaba belediyelerinde dahi bu sistemin olduğunu belirten Başkan Çoban, kamera sisteminin ısıya duyarlı olduğunu ifade etti.

Başkan Çoban, şöyle devam etti: “Evler izlenecek diyorlar. Sistem burada buyurun izleyebiliyorsanız izleyin. Benim herhangi bir evi izleme niyetim varsa apartmanınıza bu özellikli bir kamera koyarsınız bu yasal bir şey. İzlemek istediğiniz her şeyi izleyebilirsiniz. Ancak tabii dışından izlersiniz. Yine, ‘bu kameraların şifresini bilen herkesin tabletten, cep telefonundan görüntülere izleyebileceği iddia ediliyor. İnternete kapalı olan bir sistem nasıl olur da başka bir cihaza aktarılıp izlenebilir? Bu sistem ilçe belediyelerinde dahi var. Farklı bir şey yapmadık. Sistem ısıya duyarlı bir sistem, Hıdırlık’taki bir yangını bize haber verecek bir sistem. Bir belediye başkanı yaptığı ile değil, yapmadığı ile gündeme gelmesi gerekir, eleştirilmesi gerekir. Üzülüyorum ki biz yaptıklarımızla gündeme geliyoruz” dedi.

“Mahremiyet kamusal alanda olmaz”

Hıdırlık’ta kurulan termal kameranın görüş açısının dışında kaldığı için iddia edildiği gibi ‘adliye, emniyet gibi kamusal alanların izlenemediğini’  “Kamuya açık bir yerde vatandaş gizli bir şey yapıyorsa bunun mahremiyeti olmaz. Ayrıca sistemimizin ses kayıt özelliği yok. Allah şahit ki; gazete haberi çıkıncaya kadar bir defa dahi görüntüleri izleme imkanım olmadı. Bu sistemi özel sektör kullanıyor, kayıt ediyor. Özel sektör bunu yapmışken bir kamu kurumunun bunu yapmasının özel yaşamı ihlal etmekle ilgisi yok.”

“Türkiye’nin pek şehrinde bu sistem mevcut”

Konunun teknik kısmını anlatan Bilgi İşlem Birim Sorumlusu Sefer Aytekin de Afyonkarahisar Belediyesi olarak şehir merkezinde 30’a yakın kameranın altyapısını oluşturduğunu vurguladı.

Kamera sisteminin büyük bir proje olduğunu ifade eden Aytekin, “ Varmaya çalıştığımız nokta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı Trafik Koordinasyon Merkezi’nde, Eskişehir’de, Kahramanmaraş’ta, Mersin’de birçok örneği olduğu gibi tüm kamera sistemlerinin şehrin yönetimini belli bir noktadan yönetilmesini sağlamak amacıyla kurulan bir sistem. Bu sistemin aşamaları var. Bu başlangıç aşaması. Şehrimizdeki trafik kontrolü, yapılaşma kontrolü vb. kontroller buradan yapılabilecek. Önümüzdeki süreçte Akıllı Kavşak Yönetimleri de buradan yapılabilecek. Bu sistem içerisinde son günlerde konu olan termal kameramız, günümüzde kullanılan en yüksek teknik kapasitesine sahip kameralardan bir tanesi. Eğer biz Büyükşehir Belediyesi olacaksak, böyle bir sistemi kurmak zorundaydık.” dedi.

“İnternet üzerinden dışarıdan bağlantı yapılamaz”

Aytekin, sistemin internet ortamına açık olmadığına dikkat çekerek, güvenlik sistemine hiçbir şekilde dışarıdan bağlantı yapılamayacağını kaydetti.

 ‘Şifreli girişe sahip bu sistem birçok Bilgi İşlem’de olduğu gibi aynı güvenlik prosedürüne sahip oda gibi korunmakta’ diyen Aytekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sisteme dışarıdan bağlanmak asla söz konusu olamaz. Çünkü sistemde IP koruma sistemi yapıldı ve internet yoluyla paylaşım devre dışa bırakıldı. Devrede olan sadece web sitemizden gördüğünüz turizm amaçlı kullanılan 11 tane kameramız var. Termal kameramız, konumlandırma özelliğine sahip bir kamera. Biz bu kameradan alansal kontrol yapabiliyoruz. Hepimizin üzerinde cep telefonu var. Cep telefonları sayesinde üzerimizde GPRS var. Eğer cep telefonuna kişi takibi olarak yaklaşırsak herkesin gittiği yer gözetlenebiliyor. Eğer iletişim olarak yaklaşırsak hepimiz sadece konuşma olarak görebiliyoruz. Sistemi kendi içerisindeki lokasyonda çalıştırıyoruz. Bu sistemi bir kişi internete verdiği andan itibaren kamera kendini kapatıyor. Bu nedenden dolayı internete çıkma olayı yok” diye konuştu. Bu açıklamaların ardından Başkan Çoban ile Bilgi İşlem Birim Sorumlusu Sefer Aytekin, gazetecilerin kendilerine yöneltilen sorularını yanıtladı.

Bu haber toplam 1219 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.