1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Kadınları Korumak Devletin Öncelikli Hedefidir
Kadınları Korumak Devletin Öncelikli Hedefidir

Kadınları Korumak Devletin Öncelikli Hedefidir

Vali Aziz Yıldırım, bir mesaj yayınlayarak “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutladı. 

A+A-

Yıldırım mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘Bizi biz yapan, kültürel değerlerimizi nesilden nesile taşıyan ve koruyuculuğunu yapan kadınlarımız; sonsuz sevgi, hoşgörü ve vefakârlıklarıyla toplumumuzun her daim var olmasında ve yükselmesinde önemli bir rol üstlenmektedirler. 

Kimi zaman şehitlerimizin geride bıraktığı bağrı yanık bir ana, kimi zaman sadık bir eş, kimi zaman bir abla, kimi zaman kız kardeştir kadınlarımız. Sevginin, şefkatin, fedakarlığın ve cefakarlığın timsali; kutsalımızda vatanın, bayrağın emsalidir onlar. Kadınlarımız, Anadolu’nun yurt edinilmesinde Hayme Ana, o yurdun savunmasında Nene Hatun’dur. 15 Temmuz meşum gecesi kamyonuyla meydanlara koşan Şerife Boz’dur. Ülkemizin Kurtuluş mücadelesinde, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve son olarak hain, alçak darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Anadolu kadınının oynadığı rol hafızalarımızdan silinmemektedir. 

Yüce rabbimiz Allah (cc) kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, kadının gerek toplumda gerekse aile müessesesindeki yeri ve önemini bizlere açık ve net bir şekilde bildirmiştir. Ayrıca Sevgili Peygamberimiz’de  “Cennet Annelerin ayakları altındadır”, “Kadınlar size Allah’ın (cc) emanetidir.” buyurmuşlardır. 

Bu emanete sahip çıkmak, kadınlarımızın yaşadığı ve yaşaması muhtemel her türlü sıkıntıyı gidermek, devletimizin ve hükümetimizin en öncelikli hedeflerinden birisidir. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olmak üzere devletimizin gerek merkezi, gerek yerel tüm birimleri, kadınlarımıza daha iyi bir hayat standardı sunmak için yoğun bir çalışma sergilemektedir. Kadınlarımızın karşılaştığı sorunların, esasen tüm toplumun meselesi olduğu, dolayısıyla çözümlerinde ortak bir anlayışla üretilebileceği unutulmamalıdır. 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çağdaşlaşma felsefesinde modern cumhuriyetimiz birçok gelişmiş batı demokrasisinden daha önce kadınlarımıza siyasi haklar tanımıştır. Tanınan haklarla kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik hayata, bilim ve sanat hareketlerine aktif bir şekilde katılmaları hedeflenmiştir. Bu vesileyle temel haklar ve yükümlülükler açısından erkek ile kadın arasında herhangi bir farklılığa ve ayrımcılığa yer olmaması gerektiğini hatırlatıyor ve başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımıza en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’
 

Bu haber toplam 1165 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.