1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Kadın Hakları
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Hakları

A+A-

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. Her yıl o günlerde insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına dönük faaliyetler  gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. Günümüz de de bu kutlamalar Dünya Kadınlar Günü adı altında devam etmektedir.

Dünya Kadınlar Günü  diye bir gün tahsis edip, o günde kadınların hatırlanarak çeşitli kutlamalar yapılması, kadın hakları ile ilgili söylemlerde bulunulması kadınlarımızın sorunlarını çözmeye yardımcı oluyor mu?  sorusuna ne yazık ki olumlu bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Her gün haberlerde , kadınların maruz kaldıkları şiddet, baskı, zulüm, öldürülme olaylarına şahit oluyoruz. Kadın haklarıyla ilgili söylemler hep lafta kalıyor.

Kadın hakları savunucuları kadın-erkek eşitliği üzerinden hareketle bazı çalışmalar yapıyorlar. Ama bu çalışmalardan hiç olumlu sonuçlar çıkmıyor. Kadınlar yine erkekler tarafından eziliyor, sömürülüyor, katlediliyor. Bence bu çalışmaların eşitlik kavramı üzerinden yürütülmesi , sağlıklı sonuçlar elde edilmesinin önündeki en büyük engel olarak duruyor. İnsan olma açısından elbette kadın ile erkek eşittir. Ancak özellikleri( duygusallık, fiziki yapı vb.) açısından eşit olmadıkları da herkes tarafından bilinen bir gerçek. Annelik duygusunu bir erkekten beklemek  ne kadar saçma ise, fiziki açıdan her ikisini aynı kefeye koymakta o kadar saçma. Güç, kuvvet gerektiren çeşitli spor dallarında kadınlarla erkekler hiçbir zaman birlikte yarıştırılmazlar. Eğer yarıştırmaya kalkılırsa bu kadınlar aleyhine bir sonuç çıkarır. Demek ki kadınlarla erkekler, insan olmaları bakımından eşit, ama özellikleri bakımından eşit değillerdir. Kadınların ve erkeklerin birbirlerine göre üstün oldukları özellikleri vardır ve bunlar yaratılıştan gelmektedir.Kadın hakları ile ilgili yapılacak çalışmalarda bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hz. Peygamberin Veda Hutbesinde belirttiği gibi kadınların erkekler üzerinde, erkeklerin de kadınlar üzerinde hakları vardır. Bu hakların neler olduğunu burada sıralayacak değilim. Zaten bu hakları bilmeyen de yok gibi.  Bunlara iki taraftan birisi riayet etmediği zaman şiddet , baskı  ortaya çıkıyor ve bir taraf hep mağdur oluyor. Genelde de hep kadın mağdur oluyor. Erkek fiziki üstünlüğünü kadın üzerinde kullanarak maalesef kadınlara zulmediyor.

İslam her iki cinsin birbirleriyle ilişkilerinde adil olmaları, farklı özelliklerini baskı aracı olarak kullanmamaları için hükümler koymuştur. Her iki tarafın bu hükümlere uymaları durumunda  mutlu ,huzurlu bir yaşam süreceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. İslam kadını Allah’ın emaneti olarak tanımlar. Toplum kadınları Allah’ın emaneti olarak gördüğünde, onlara karşı hiçbir şiddet içerikli davranış sergileyemez.

Kadın hakları konusunda yapılacak çalışmalarda şu hususların önemli olduğu kanaatindeyim:

-Kadının cinsel ve ticari bir meta olarak görülmesinin önüne geçilecek tedbirler alınmalıdır.

-Kadınları kategorize eden anlayışı meşrulaştıran, yasal metin haline getirilmiş bütün düzenlemeler iptal edilmelidir.

- Kadının üreten bir güç olduğu kabul edilmeli ve "tüketen ve tükenen obje olma" anlayışı kırılmalıdır.

- Kadınlar medyanın ve ekonominin vitrin malzemesi olarak kullanılmamalıdır.

-Toplumun kadınla ilgili algısının değiştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmalıdır.

Kadınların toplumda hak ettiği değeri görmesi; şiddet , baskı, zulümlere maruz kalmaması için daha pek çok şey sıralamak mümkündür. Bunlarla ilgili yapılacak olan şeyleri de erkek ve kadınlarımızın birlikte yürütmesi gerekmektedir . Kadınlara yapılan her türlü zorbalığın aslında toplumsal yaşama ve erkekler de yapıldığının idrakinde olmalıyız.

Esen Kalın

Bu yazı toplam 1218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.