1. YAZARLAR

  2. Serkan Gökmen

  3. İyilikte Yarışmak
Serkan Gökmen

Serkan Gökmen

Afyonkarahisar Cezaevi Vaizi
Yazarın Tüm Yazıları >

İyilikte Yarışmak

A+A-

Ecdadımız Osmanlı döneminde köşe başlarında sadaka taşları bulunurdu. İnfakta bulunmak isteyenler bu taşın üzerine para bırakır, ihtiyaç sahipleri de ihtiyaç duyduğu oranda bu paralardan alırdı. Vakıflar ve sebillerde yine bu kültürün ürünüdür. Başka hiçbir dinde veya kültürde göremeyeceğimiz bu ulvi davranışların sebebi elbette güzel dinimiz İslamdır. 

“(Ey Mü’minler) Kendiniz için özenle ayırdığınız şeylerden başkaları için harcamadıkça gerçek erdeme ulaşmış olamazsınız. Ve her ne harcarsanız kuşkusuz Allah ondan tamamıyla haberdardır.“ Bir başka ayet-i kerimede ise: “…İyi ve güzel işlerde birbirinizle yarışın...” tavsiyesi yer almakta, inananlar iyiliklerde ve hayırda yarışa davet edilmektedir. Bir diğer ayet-i kerimede ise: “(Onlar ki) sonunda Rablerine dönecekleri düşüncesi içinde kalpleri titreyerek vermeleri gerekeni verenlerdir. İşte böyleleridir hayırda yarışan kimseler ve (bu konuda başka herkesi) geçecek olanlar!” Bir diğer ayette ise: “Biz bu ilahi vahyi kullarımızdan seçtiklerimize miras olarak bahşettik. Onlardan bazısı kendilerine zulmeder, bazısı (doğru ile eğri arasında) orta yolu tercih eder, bir kısmı da Allah’ın izniyle iyilikte başı çekenlerden olur: bu (ise) en büyük fazilettir” buyurulmaktadır. Görüldüğü üzere iyilik ve hayırda başı çekenlere çok büyük lütuflar olduğuna işaret edilmektedir. Necip Milletimizde bu emirleri kendilerine şiar edinmiştir.

Bugün dünyada milyonlarca insan açlık çekmektedir. Böyle bir durumda insanın korunması esastır. Bugün dünyada 1 milyar insan aç. Buna karşılık 1,5 milyar insan obezdir. Buna Birleşmiş Milletler Gıda örgütü şöyle bir çare önermiştir: ‘‘Böceklerin besin değeri yüksek, böcek yesinler!’’ diyecek kadar insan hakkını ve değerini görmezden gelirken…

Selçuklu Sultanı Melik Şah, yoksullar için epey para ayırır. Harbiye Nazırı: “Bu para ile Bizans surları aşılır. Konstantiniyye fethedilir, müjdeye mazhar olunur.’’ deyince Melikşah: “İnsanın korunması Bizans surlarının aşılmasından daha önemlidir’’ cevabını verir.

Osmanlı’nın yardım eli her ihtiyaç sahibine hatta hayvanlara, ağaçlara kadar uzanırdı. Yaralı leylekler için hastaneler vardı. Bursa’da, Söke’de göç edemeyen zayıf, sakat leylekler için Gurubâ-i Laklakan açılmıştı. Kültürümüzde paylaşmak esastır. Ev yapana, düğün edene Allah yardım eder. İhtiyaç sahibinin, imdat diyenin yardımına koşulur.

Bencil davranılmaz.

Peygamberimiz: ‘‘İnsanların en hayırlısı insanlara en çok yardım edendir’’ buyurur.

Sıkıntı anında peygamber (s.a.v) ortaya bir sergi serer, herkes nesi varsa koyar ve eşit olarak paylaştırırmış.

Kur’an’a göre yardım, utançlarından dolayı dolaşmayan, iffetlerinden dolayı isteyemeyen, yüzsüzlük etmeyen gizli fakirlere verilecektir. (Bakara:273) Yardıma, ihtiyaç sahibi yakınlardan ve komşudan başlanmalıdır. Yardım gizli yapılır. Riyaya kaçmadan, onur kırmadan bir hediyeleşme gibi yapılırsa, daha başka olur. Yardımlar, sadakalar kazayı, belâyı def eder, ömrü uzatır. Hûd süresi 114. Ayet-i kerimede: ‘‘İyilikler, kötülükleri götürür’’ buyrulur. Sadaka malı arttırır. Cimrilik ise, malın telef olmasına neden olur. Kur’an’da: ‘‘Allah yolunda mallarını harcayanların misali, 7 başak bitiren dane gibidir. Her başakta 100 dane vardır. Allah dilediğine katkat fazlasını verir.’’ (Bakara:261) buyurulur.  Peygamber (s.a.v) de: ‘‘Her sabah iki melek iner. Biri: ‘‘Ya Rab infâk edenin malının yerine fazlasını ver. Diğeri de: Ya Rab! Sadaka vermeyenin malını telef et’’ der” buyurur. Cimrinin malı telef olur. Bir hadiste: “Kesenin ağzını sıkma! Allah da serni sıkar.” (Buhari Zekat:21) buyurularak cömert olmak gerektiği telkin edilmiştir. Yine Kur’an’da: “Elini boynuna bağlama. Cimri olma. Büsbütün de saçıp savurma. İsraf etme sonra kınanmışlardan olursun.’’ (İsra:29) ‘‘O Cehennem çukuruna düşünce onu malı kurtaramayacak.’’ (Leyl:11) diye haber veriliyor.

Rabbim bizleri iyilik ve hayırlı işler yapanlardan eylesin. Selam ve dua ile…
 

Bu yazı toplam 8363 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.