1. YAZARLAR

  2. Turan Saltık

  3. İyi İle Kötü
Turan Saltık

Turan Saltık

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi İle Kötü

A+A-

Gecen hafta yazdığım yazıdaki içerikte iyiler ve kötüler hep var olacaktır demiştim. Bunla ilgili sevgili dostlarımdan da bize dönüşler oldu. Afyon da futbolla ilgilenen bir avuç insanın nasılda birbirleri ile kanlı bıçaklı düşman olduklarını üzüntü ile dile getiriyorlar. Futboldaki kirlenmişlik ve bu kirlenmişlik profesyonel takımlardan, yöneticilerden, taraftarlardan ne yazık ki amatör takımlara ve altyapılara kadar sirayet etmesi ise içerisine düştüğümüz durumun ne kadar vahim olduğunun bir göstergesidir.

Kendi memleketimizi ele alalım. Sporla ilgilenen kurumlar ve spor kulübü yöneticilerinin bu küçücük Anadolu şehrinde bir avuç insanın nasılda kanlı bıçaklı düşman olduğunu ibretle tanık oluyoruz. Herkes birbirine karşı düşman, birbirinin arkasından en ufak endişe duymadan rahatça atıp tutuyor hatta ve hatta olacak işini bozmak için iftira atmaktan ve karalamaktan bile geri kalmıyorlar. Bu karalamalar ve iftiralar neticesinde dedikoduya itibar eden yöneticiler İşi bilenle çalışmak yerine bilmeyenle çalışmak için özenle gayret gösteriyorlar. Bazen iyi olarak tanımladığımız insanların spora el atmalarını istediğimizde bu kadar kirlenmişliğin içerisinde olmak istemediklerini belirtiyorlar. Bu düşünceye oldum olası hep karşı gelmişimdir. Çünkü iyilerin bıraktığı yere kötüler gelecektir. O zamanda dert yanmanın ya da eleştiri getirmenin bir anlamı olmayacaktır. Şöyle bir yaklaşımda bulunabilir miyiz şimdi? Sporda kirlilik hakim, onu terk et. Siyaset öyle, terk et. Sanat öyle, terk et. Ticaret öyle, terk et. Bu saydıklarımız hayatın ta kendisi. Futbol da bütün bunların aynası.

Her kirlenen yerden burnumuzu tuta tuta uzaklaşırsak, sonunda gideceğimiz yer kalmaz. O zaman ne yapacağız? Bu bir tür kaçış psikolojisidir. Hayatın bütün sevimsizlik ve olumsuzluklarını bir kişi, kurum ya da kavramın üzerine yıkıp, ondan uzaklaşarak Dünya’nın Cennet olacağını vehmetmekten başka bir şey değildir. İyiyle kötü Dünya durdukça savaşacaktır. Hayatın bir kısmı ya da unsuru diğerlerinden bağımsız değildir, birleşik kaplar teorisinde olduğu gibi. Futbol ya da bir başka alanın temizliği ya da kirliliği hayatın başka alanlarının temizliği ve kirliliğiyle doğrudan bağlantılıdır. İyi, ahlaklı, bilgili, dürüst insanlar kenar köşelerde durmak yerine hayatın her alanında bildikleri işi yapma adına ister iş hayatı, ister siyaset, isterse spor olsun bu işe el atmak zorundadırlar. Kötüleri, iftiracıları, küfürbazları, fitnecileri, cahilleri, bozguncuları bu spor’un ve hayatın her alanından uzaklaştırmak zorundayız.

Hem yarının geleceği olan çocuklarımız için hem de iyilik adına ahlak adına ve de vatanımız için bunu yapmak zorundayız. Tabi yöneticilere de büyük iş düşüyor burada. Çalıştığı kişilerin nasıl bir yapıya ve kişiliğe sahip olduklarını iyi bilmeleri lazım. Kendi işleri ile alakalı mevzularda kapıdan bile içeri sokmayacakları insanlara kamu ve kurumlarda ya da kulüplerde iş vermeleri ayrıca traji komik bir durum değil midir? Eş dost, hısım akraba yok efendim vefa borcu gibi düşüncelerle göreve gelen insanların nasılda bulundukları kulübe ya da kuruma zarar verdiklerini hep birlikte gözlemlemiyor muyuz? Futbolda aradığınız her şey size bir ekran kadar yakınsa ne siz kendinizi kandırabilirsiniz ne de başkaları sizi…

Bu yazı toplam 5770 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.