1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. İstikrar Turizmin Vazgeçilmezidir
İstikrar Turizmin Vazgeçilmezidir

İstikrar Turizmin Vazgeçilmezidir

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türkiye’de istikrarın önemine vurgulayarak, 16 Nisan’daki referandumda ‘Hayır’ kampanyası yapanların abuk sabuk yakıştırmalarla milletin kafasının karıştırdığını belirtti.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İhsaniye ilçesindeki Gazlıgöl- Yaylabağı Termal Tesislerinde çalışanlar ile Kızılay Madensuyu Fabrikası personeliyle bir araya geldi.

Özgül Termal Tesisin bahçesinde gerçekleştirile toplantıda, çalışanlara 16 Nisan anayasa değişiklik referandumu ile birlikte getirilmek istenen 'yeni Cumhurbaşkanlığı modeli' hakkında bilgiler veren Bakan Avcı, istikrarın önemine değindi.

Turizmin vazgeçilmezinin istikrar olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, şöyle konuştu:
“Bir ülkede istikrar varsa oraya turist gelir, oraya misafir gelir kendinizden hesap edin bir yerde karışıklık varsa, belirsizlik varsa oraya gitmek istemezsiniz. Türkiye bu 16 Nisan anayasa değişikliğiyle birlikte en az 5 yıllık istikrar döneminin kapısını açmış olacak. Çünkü aynı gün seçim olacak 16 Nisan değişiklik kabul edilirse 2019'da aynı gün iki seçim yapılacak. Sandığa gideceğiz bir sandıkta Cumhurbaşkanını seçeceğiz, öteki sandıkta TBMM'den temsilcilerimizi seçeceğiz. Ama Cumhurbaşkanını seçerken bu sefer oraya sadece sembolik otursun diye, programlarda, törenlerde boy göstersin diye değil. Sorumluluk ve yetki sahibi olarak ülkeyi yönetsin diye bir Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Yani Cumhurbaşkanı seçerken aynı zamanda 'sen hükümeti kur, kendi başında olacağın hükümetle sorumlu ve yetkili olarak memleketi 5 yıl idare et' diyeceğiz. Ancak bu şartlarlar, milletin yüzde 50 artı 1 yani en az yüzde 50'sinin oyunu alacaksınız öteki yüzde 50'den de birinin oyunu alacaksınız yani yüzde 50 artı birini aldığınız taktirde bu yetki ve sorumlulukla hükümeti kurma yetkisini alacak cumhurbaşkanı. Böylece cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak hükümeti kuracak o hükümet arkasında en az yüzde 51'lik halk desteğiyle millet desteğiyle 5 yıl memleketi idare edecek. Neye göre, nasıl idare edecek? Aynı gün seçeceğimiz meclisin yapacağı kanunlara göre idare edeceğiz. Yani kanunları meclis yapacak uygulamayı cumhurbaşkanı ve onun başkanlığında kurulmuş olan hükümet yapacak işte bunun adına da 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' diyoruz, bu Türkiye'ye mahsus bir model."

"Yavaş yavaş herkes neyin ne olduğunu görüyor”

 Hayırcıların kampanyalarındaki söylemlerine dikkat çeken Bakan Avcı, bu konuda kulağına ilginç şeyler geldiğini kaydetti.

‘Muhtarlara sizi bir günde kaldıracaklar diyorlarmış’ diyen Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir dernek toplantısındayım dediler ki 'Cumhurbaşkanı böyle yetkilerle seçileceği zaman kendisine 100 yardımcı seçecekmiş.' Böyle abuk sabuk yakıştırmalar ile milletin kafası karıştırılmaya çalışılıyor ama millet artık yavaş yavaş herkes neyin ne olduğunu görüyor. Dediğim gibi ast olan bu düzenleme ile getirilmek istenen Türkiye'nin, bakın Türkiye 15 yıldır şöyle oldu buraya geldi diyoruz ama bunu tam bir engelli koşuyla yaptı. Türkiye'nin önüne sürekli bir takım engeller çıkarıldı. Hükümetin önüne sürekli bir takım engeller çıkarıldı. Parti kapatma davası denildi, 367 denildi, 17-25 Aralık denildi en son da 15 Temmuz'u gördük. Bütün bunlara rağmen Türkiye oradan buraya geldi.” diye konuştu. Bakan Avcı, İhsaniye’deki temaslarının ardından Sandıklı ilçesine geçti.
 

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.