1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. İslam ve Terör
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

İslam ve Terör

A+A-

[reklam1]

İslam kelimesi, barış anlamını da taşıyan s-l-m kökünden türemiştir.Bu isim  Allahın insanlara gönderdiği bütün dinlerin ortak adıdır.Günümüzde  yaşayan insanların yaklaşık beşte birinin inandığı dinin adıdır.

 

   İslam,adındanda anlaşılacağı gibi barış dinidir.Allahın Kitabında,bir insanı haksız yere öldürmenin tüm insanlığı öldürmek gibi olduğu açıkça belirtilmişken, bugün İslam ile terörün yan yana zikredilmesini nasıl açıklayacağız?

 

    Aslında İslam ile terörü bağdaştırmaya çalışanların başka dinlere inanan kesim olduğu açıkça görülmektedir.Bu kesimin İnsanların islama yönelişlerini durdurmaya dönük çabaları olduğuna ve bu yargıyı özellikle oluşturmaya çalıştıklarına inanıyorum.

 

Neden mi?

 

    Çünkü;Dünyadaki terör saldırılarında saldırıyı gerçekleştirenler eğer müslümansa,onların  İslamla olan bağı ön plana çıkarılıyor ve tüm açıklamalar o doğrultuda yapılıyor.Başka dinlere mensup birileri terör eylemi gerçekleştirmişse onların dininden hiç bahsedilmiyor.Bu da bize, bilinçli bir algı operasyonu gerçekleştirildiğini gösteriyor.

 

    Müslüman kimlikli bazı kişilerin terör eylemlerine bulaşmalarını nasıl izah edeceğiz?    Bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmekle eşdeğer olduğunu telkin eden dine inanan birisi ,terör saldırısı gerçekleştirebilir mi?

 

  Öncelikle şunu belirtelim ki,terör istikrarın olmadığı,kargaşa ve karmaşanın olduğu ortamlarda ortaya çıkar ve bu tür ortamlardan beslenir.Günümüzde  bu tür ortamlar hep islam ülkelerinde oluşturulmuştur.Afganistan,Pakistan,Irak,Suriye vb. pek çok islam ülkesinde karışıklıklar mevcut.Dikkat ederseniz, bu karışıklıkları ortaya çıkarıp besleyenler  Amerika Birleşik Devletleri,İsrail ve batılı ülkelerdir.Karışıklıkların yaşandığı ülkelerle bağlantılı terör örgütlerinin ortaya çıkması ve bu örgütlerin kanlı eylemlerinin en önemli sebebinin batı olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir.Eğer batı, islam ülkelerinde karışıklık çıkarmasa terör örgütleri de olmayacaktır.Bugün islami kimliği olan bir kısım insanlar terör eylemi gerçekleştiriyorsa bu batının suçudur.

 

   İslam ülkelerini sömürge haline getirmek için karıştıranların, terör eylemleri kendilerine dönünce dünyayı ayağa kaldırıp masum rolü oynamaya çalışmalarına kimse kanmıyor artık…

 

   Bir de teröre karşı yapılan eylemde, dünyanın tek terör devletini temsilen baş teröristin ön saflarda yürümesi de çok ilginç bir görüntü oluşturdu.Daha yakın zamanda binlerce masum Filistinliyi şehit eden terörist İsrail devletinin başbakanı  teröre karşı yürüyüş yapıyor.Herhalde bunlar insanları aptal zannediyor.Ayrıca hergün terör saldırılarıyla islam ülkelerinde binlerce kişi ölüyor ama dünyadan ses çıkmıyor.Onlarla ilgili en ufak bir eylemi bırakın sözle kınama bile gerçekleştirilmiyor.

 

Batı ülkeleri iki yüzlü tavırlarını bırakmadığı ,müslümanlara( kendi ülkelerinde yaşayanlar dahil)ikinci sınıf insan muamelesi yapmayı terketmedikçe,İslamın kutsallarına hakaret etmeyi ifade özgürlüğü diye savunmaya devam ettiği sürece korkarım terör eylemleri bitmeyecektir.

 

  Batılı ülke liderleri ve halkları başlarını öne eğip, terör eylemlerinde kendilerinin hatalarının neler olduğunu tespit edip çözüm üretmedikleri sürece kanımca terör bitmeyecektir.

 

Batı Rachel Corrie ,Willy Toledo gibi şahsiyetler yetiştirmediği sürece dünyada terör,zulüm ve savaşlar bitmez.

 

Ne demişti Rachell Corrie?:-Zulüm bizdense ben bizden değilim….

 

Ne demişti Toledo?:(Batı ülkelerine hitaben)-Siz hiç gürültü çıkarmadan günde milyonlarca kişiyi öldürüyorsunuz..  onların bu olaylar karşısında sessiz mi kalacağını düşündünüz?

 

Esen kalın….

Bu yazı toplam 2246 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.