1. YAZARLAR

  2. Müzeyyen Kabukçu

  3. İslam ve Kadın
Müzeyyen Kabukçu

Müzeyyen Kabukçu

Yazarın Tüm Yazıları >

İslam ve Kadın

A+A-

Kadın önce insandır. Kadın etrafında yapılan programlar farkındalık adına güzeldir. Bizi ilgilendiren her konuda olduğu gibi bir güne sığmayacağı âşikardır.

 Kadını ve erkeği yaratan Allahtır: Biz Allah’ın kullarıyız. Üstünlük takvada, yani Allah’a kulluktadır. Bir çok ayet-i kerime “ Ey İman Edenler ….” Diye başlar. Kadın ve erkek Allah’ın emirlerine muhataptır. İbadet / kulluk sorumluluğu kadın erkek eşittir. Âkil ve bâliğ olan her Müslüman, dolayısıyla kadın da sorumludur.

 Kadın kendinden sorumludur. İbadetlerinden, davranışlarından. Kendimize ait sorumlulukları başkalarına vermeyelim. Kıyamet günü her kes kendinden sorumludur.  Dinin öğrettiği / verdiği hak ve ödevlerine sahip çıkmalıdır. Örn: Esma b. Umeys . Bizim yegâne örneğimiz / üsve-i hasene olan sevgili peygamberimizdir. O’nun eşleri / annelerimizdir.

Kadın fıkhını / ilmihalini önemseyelim. İlmihal bilgisi önemlidir. Bundan maksadımız, ezbere dayalı bir bilgi yığını değil . Zamanın çok sıkıntıları var. Hayat bizi savuruyor. İman, ibadet, ahlak bizim vazgeçilmez değerlerimizdir

Kadın ve ahlak:

Ahlak, her Müslüman için sorumluluktur. Kadın, aile içinde kendisi, eşi ve çocuklarının ahlakından sorumludur. Özellikle günümüzde mahremiyet ile ilgili konularda doğruları öğretmede hanımların rolü daha büyüktür.

Kadın çocuktur:

Kadın /  kız çocuğudur. Bir ailede büyür. Kız çocukları Allah’ın emanetidir. Kız çocuklarınızın yarının anneleri olacağını unutmayın, Sabrı öğretin, Yemek pişirmeyi öğretin. 15 yaşına gelmiş bir kız çocuğunu annesi sofrayı toplatmıyor / toplatamıyor. Emin olun bu o kız çocuğuna iyilik değil, kötülük etmektir. Hayayı öğretin. “ benim kızım utangaç “ diye yakınan anne olmaz / olamaz. Bir misafir geldiğinde nasıl davranacağını öğretin. Kız çocuklarınızla konuşun / dertleşin.

Kadın kardeştir:

Kadın, bir ailede kız kardeştir. Kardeşler arasında adaletsizlik yapmayın. Kardeşlerin önemini yaşayarak anlatın. Yani siz kız ve erkek kardeşinize nasıl davrandığınıza dikkat edin. Dünyalık problemler karşısında büyük çocuğun küçüğe merhametli olması gerektiğini öğretin. Küçük çocuğunuza da ablası ve abisine karşı sesini yükseltmesinin doğru olmadığını öğretin.

Kadın eştir:

Kadın eştir. Bir elmanın yarısı gibidir. Yuvayı dişi kuş yapar. İşten değil, dişden artar diyen bir ecdadın çocuklarıyız. Eşler, mahremiyete iyi sahip çıkın. Ailenin özeli, asla bir başkasının yanında anılmaz / anlatılmaz. TV ‘lerde gördüğümüz süslü hayatlar elbette bizim örneğimiz değildir . Eşinizin ibadetine sahip çıkın. Eşinizin başına kakmayın, Eve gelen lokmanın helal olma derdinde olun. Sofraya ailecek oturun. Rızkımız yetmiyor diye soran sahabiye efendimiz, yemeği nasıl yiyorsunuz diye sorar. Sahabe, acıkan yiyor, deyince Efendimiz, yemeği beraber yemelerini tembihliyor.  Eşinizin hatırına, eşinizin ana-babasına, akraba ve dostlarına iyi davranın. Size iyi davranmasalar bile. Eş, dayanaktır. Eş, moraldir. Eş, kol kanattır. Eş deyince hz. Hatice anamızı unutmayın. Eş, rakip değildir. Eş, hasım değildir.

Kadın anadır:

Ana, evin direğidir. Ana, ocaktır. Ana öldü mü, o ev çabuk dağılır. Analar, zamanı iyi koklayın. Çocuklarınızı yaşayacakları zamana göre yetiştirmeye çalışın. Çocuklarınız ne dinler? Kimlerle arkadaşlık eder? Ne seyreder? Çocuklarınız helal ve haram dengesini sizden yaşayarak öğrensin? Kız çocuklarınıza sofra kurdurun, bulaşık yıkatın, misafire kahve yapsın. Ana, fedakârlıktır. Annenin ayaklarının altı, cennettir buyurmadı Peygamberimiz. Analar, çocuklarınızı acıyorsanız, sahip çıkın. En iyi okulları okumaları değildir, kastımız. Zamanın fitnelerine karşı sahip çıkın.

Kadın gelindir, görümcedir, eltidir:

Gelin, görümce ve elti.

Gelin hanım, görümceni sev. Niye mi? Müslüman olduğu için ve kocanın kardeşi olduğu için. Gelin hanım eltini sev. Niye mi? Müslüman olduğu için ve eşleriniz kardeş olduğu için.  Bu roller biz de önemlidir. Gelin, gelin gibi davranmalıdır. Yarışmamalı. Bir iş varsa önce o koşmalı. Yük çekmeli, imanı gereği. 

Gelin hanım, eşinin ana-babasına hürmet et. Ömrün bereketlenir. Onlar sana gereği kadar ihtimam göstermese bile hizmetini esirgeme. Görümce, geline karşı müfettiş gibi davranma. Varsa bir sıkıntı tenhada konuş

Kadın kaynanadır:

Kaynana, limandır, sığınaktır. Kaynana tecrübe yüküdür. Kaynana dilini tutmalı. Diliyle ısırmamalı. Dilinden tesbihat , selâtü selam eksik olmamalı. Gelinlere söylediğimi kayınvalidelere söylüyorum. Gelinlerinizi sevin ve sevdiğinizi her fırsatta gösterin. Sizin kızınız başkasından nasıl bir muamele görmek ister ise, o gözle ve o ihtimamla gelinlerinizi gözetin ve sevin. Gelinlerin hataları olacak, eksikleri olacak, tecrübesizlikleri olacak, Her seferinde yorulmadan, yanında olduğunuzu hissetsin. Korkuya dayalı bir itaat değil, sevgiye dayalı bir itaat göstersin.

Kadın babaannedir / anannedir :

Bir nesli babaanneler / ananeler yetiştiriyorsa, tabiki dedeler yetiştiriyorsa o nesil şanslıdır. Torunlarınızın yanında, annesi aleyhinde bir şey konuşmayın. Torunlarınızı küçük hediyelerle sevindirin. Torununuza annesinden izin alması gerektiğini öğretin. Torunlarınızın yanında kur’an okuyun. Tecrübe anlamında hayata dair olumlu ve güzel şeyler anlatın. Anlatın ki toplumu inşâ eden hanımların elinde neslimiz geleceğe iyi hazırlansın.

Bu yazı toplam 126141 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar