1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. İnsan Hakları
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan Hakları

A+A-

[reklam1]

İnsan hakları; bütün insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından kaynaklı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır.

 

            İnsan haklarının düşünsel temelleri, çok eski dönemlere kadar uzanır. Dört yüz yıl önce başlayan insan hakları anlayışı, günümüzde de sürmektedir. Bu arayış her zaman daha iyiye, daha gelişmişe ve daha yeniye doğrudur.

 

             10 Aralık 1948 yılında kabul edilen ‘’İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’’ sebebiyle dünyada olduğu gibi ülkemizde de 10 Aralık tarihi ‘’İnsan Hakları Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Acaba Dünyada ve ülkemizde insan haklarının hakkıyla korunup gözetildiğini söyleyebilir miyiz?

 

          Bu sorumuza olumlu bir cevap verebilmeyi çok isterdik. Ama maalesef dünyanın her tarafında insanlar, çeşitli sebeplerle (ırk ayrımı, cinsiyet, sosyal statü, dinsel farklılıklar vb.)çok ciddi hak ihlallerine maruz kalmaktadır. Yaşadığımız zaman diliminde en gelişmiş ülkelerde bile başta can emniyeti olmak üzere birçok alanda hak ihlalleri çok ciddi boyutlara ulaşmış durumdadır. Daha yakın zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin siyahi vatandaşlarına karşı ne kadar önyargılı baktığını 12 yaşındaki bir çocuğun elindeki oyuncak silah yüzünden sorgusuz sualsiz katletmesinde görmüş olduk. Gene sırf Müslüman oldukları için batılı ülkelerin potansiyel suçlu olarak gördüğü pek çok insanın varlığı da insan hakları konusunda dünyanın hiçte iyi bir noktada olmadığının göstergeleri olarak karşımızda duruyor.

 

       Peki insan hakları konusunda ülkemizde durum nasıl?

 

            Son yıllarda bu alanda olumlu gelişmeler gözlense de ülkemizde de hala istediğimiz anlamla insanımız haklarına kavuşmuş değil maalesef. Hak ihlalleri konusunda ülkemizin de dosyası kabarık. Özellikle Cumhuriyetin ilk yıllarında halkı dönüştürme adına hak ihlallerinin zirveye çıktığı dönemleri yaşamışız. Daha yakın zamanlara kadar insan olmamızdan kaynaklı haklarımıza hep darbelerle müdahale edilmiş, toplumumuzun büyük bir kesimi ikinci sınıf muamelesi görmüştür. Ülkeyi yönetenler seçkinci bir sınıf oluşturmuş, diğer kesimler bu sınıfa hizmet etmekle mükellef hale dönüştürülerek vatandaşlar arasındaki eşitlik ilkesi ihlal edilmiştir. Kılık kıyafetini seçme hakkı bile insanımıza çok görülmüş, bu sebeple eğitim ve çalışma hakları ellerinden alınmıştır.

 

                Ancak son yıllarda bu tür ihlaller, özellikle sivil toplum örgütlerinin güçlenmesiyle birlikte devamlı gündemde tutularak sona erdirilebilmiştir. Halkımız kendi hakları konusunda ne kadar bilinçlendirilirse o nispetle hak elde edeceğini de burada belirtmeliyiz. Bizler haklarımızı elde etmek için çeşitli sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla örgütlü toplum olmak zorundayız… Hangi toplum daha çok örgütlenmişse o toplum daha çok hak elde etmiştir.

 

            10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü, aynı zamanda insan hakları için mücadele ve dayanışma günüdür. İnsan olmak, insanla ilgili hiçbir şeye kayıtsız kalmamak için yeterlidir. Ancak, insan hakları ihlallerinin minimum noktaya çekilmesi konusunda bireysel gayretlerin yanında sivil topluma da büyük sorumluluk düşmektedir.

 

         Bizler, yaşama, kişi hürriyeti ve güvenliği, adil yargılanma, din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü,  eğitim ve ailenin korunması hakları başta olmak üzere insan hak ve özgürlüklerinin bütününün en mükemmel şekilde yaşanacağı ve korunacağı özgürlükçü demokratik zeminlerin oluşması için çalışmalıyız. Hakkı ihlal edenin ya da hakkı ihlal edilenin kimliğine bakmaksızın insan hakları ihlallerine sessiz kalmamamız gerekmektedir.

 

      İnsanın ihmal, haklarının ihlal edilmediği bir dünyada yaşama ümidiyle…..

 

Esen kalın...

 

 

 

Bu yazı toplam 2446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.