1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. İmkân ve İnsan
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

İmkân ve İnsan

A+A-

“Şiir olmak için şaire muhtaç sözler.” der şair.

İmkânlar, sevdalı insanlara hasret;

İnsanlar ise uğruna kendini adayabileceği ve sevdalanacağı sağlam bir gayeye muhtaçtır.

 

            Sivil toplum kuruluşlarımız başta olmak üzere her türlü imkân, mevki, makam; memleketi, milleti ve inandığı değerler adına sağlam bir gayeye adanmış, sevdalı insanların hizmet üretebileceği alanlardır. Sağlam gaye ile ilgili görüş ve düşünceler farklı farklı olabilir. Lakin üzerinde birçok insanın ittifak edebileceği bir gerçeklik vardır ki, o sağlam gayenin içinde “ben” yoktur, “biz” vardır; “kin” yoktur, “aşk” vardır; “tembellik” yoktur, “hizmet üretmek” vardır; “hesap” yoktur, “hasbîlik” vardır; “umutsuzluk” yoktur, “müjdeler” vardır ve “Ne yaptıysam, Allah rızası için yaptım!” diyebilmek vardır.

 

“Ben” de yaşamak, “biz” de yaşatmak vardır; “kin” de parçalanmışlık, “aşk” ta birlik ve muhabbet vardır; “tembellik” te miskinlik, “hizmet üretmek” te hayır dua almanın enerjisi, gönül huzuru vardır; “umutsuzluk” ta engeller, “müjdeler” de yol açmak vardır; Allah rızası yapılan her işte, hayır dua almak, hoş bir seda bırakmak, hesap gününe güzel bir birikim yapmak vardır.

 

İmkânlar, mevkiler ve makamlar; millete hizmet etmek için aşkla çalışma, çözüm üretme yerleridir. Cennet mekân Aliya’nın “Kitaba uyacağız!” ifadesinin en çok hayat bulması gereken yerlerdir. “Kitabına uydurmak” ise bunun tam aksidir. Hülasa elimizdeki tüm imkânlar “Kitaba uyarak” değerlendirmemiz gereken, “Kitabına uydurmak” tan Allah’a sığınılması gereken imtihandır. Aksi rüsva olmaktır, zillettir.

            Evet, imkânlar imtihandır aslında.

            …

            Ve her türlü “ben”lik davasından uzak, mücadeleyi kuşanabilmektir aslolan. Engelleri ortadan kaldırma azmi, bedel ödemeyi göze alma.. Tercih yapmak gerektiğinde her türlü bireysel hesabı ayaklar altına alarak; yanlışın karşısında doğrunun saflarında olmaktır.

 

Kardeşi için yaşamaktır aslolan, inandığı değerler için.. Çünkü “ben”liğin çukuruna düşmeden ancak böyle yoluna devam edebilir insan. Aksi bir tutum, “ben”liği ne kadar ulv’i değerlerle kamufle de etseniz, er geç kendini ele verir.

 

            “Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş!”

            Ve hoş bir sada bırakmaktır aslolan. İhtiyaç anında muhtacın yanında olmak, elinden tutmak düşenin, zalime karşı mazlumdan yana durmak, tüm imkânları Allah rızası için kullanabilmek niyeti.. Niyetlerimizden de sorumlu olduğumuz bilinciyle.

            Esen kalın.

 

Bu yazı toplam 113333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.