1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gazi Arpacı

  3. İman Kelimesi Olanların Kalpleri Titrer
Ahmet Gazi Arpacı

Ahmet Gazi Arpacı

Yazarın Tüm Yazıları >

İman Kelimesi Olanların Kalpleri Titrer

A+A-

Bismillâhirrahmânirrahîm

Allah'ı zikrettikleri zaman kalbinde îmân kelimesi olanların kalpleri titrer. Kalpteki îmân kelimesine ulaşan Allah'ın cereyanı, kalbi ve bütün vücudu titretir. Kişilerin kalpleri huşûya ulaşınca, ürperir, kalpleri ve derileri titrer. Ve kalpteki afetler yumuşar, kalp aydınlanır:

39/ZUMER-23: Allâhu nezzele ahsenel hadîsi kitâben muteşâbihen mesâniye takşaırru minhu culûdullezîne yahşevne rabbehum, summe telînu culûduhum ve kulûbuhum ilâ zikrillâhi, zâlike hudallâhi yehdî bihî men yeşâu, ve men yudlilillâhu fe mâ lehu min hâd(hâdin).

Allah, ihdas ettiği (nurların) ahsen olanlarını (rahmet, fazl ve salâvâtı), ikişer ikişer (salâvât-rahmet ve salâvât-fazl), Kitab’a müteşabih (benzer) olarak indirdi. Rab’lerinden huşû duyanların ciltleri ondan ürperir. Sonra onların ciltleri ve kalpleri Allah’ın zikriyle yumuşar, sükûnet bulur (yatışır). İşte bu, Allah’ın hidayetidir, dilediğini onunla hidayete erdirir. Ve Allah, kimi dalâlette bırakırsa artık onun için bir hidayetçi yoktur.

Allahû Tealâ'ya tevekkül etmek; Allah'ı vekil tayin etmek; Allah'ı dost edinmek, Allah'a güvenmek demektir. Kendinize güvenmeyeceksiniz, Allah'a güveneceksiniz! Allahû Tealâ, insana dostsa; bütün dünya düşman olsa, Allah yeter. Allah insana düşmansa; bütün dünya dost olsa gene Allah yeter. Kimler Allah'a tevekkül ederse, en kuvvetli onlardır:

3/ÂLİ İMRÂN-160: İn yansurkumullâhu fe lâ gâlibe lekum, ve in yahzulkum fe men zellezî yansurukum min ba’dihi, ve alâllâhi felyetevekkelil mu’minûn(mu’minûne).

Eğer Allah size yardım ederse, o zaman sizi yenecek yoktur. Ve eğer sizi yardımsız (yüz üstü) bırakırsa, ondan sonra size kim yardım eder. Öyleyse mü’minler, Allah’a tevekkül etsinler (Allah’a güvensinler).

4/NİSÂ-45: Vallâhu a’lemu bi a’dâikum. Ve kefâ billâhi veliyyen, ve kefâ billâhi nasîrâ(nasîran).

Ve sizin düşmanlarınızı en iyi Allah bilir. Ve dost olarak Allah kâfidir. Ve yardımcı olarak Allah kâfidir.

Kimdir tevekkül edenler? Ruhlarını Allah'a ulaştırdıktan sonra zikirlerini arttırarak fizik vücutlarını da Allah'a teslim edenler. Nefslerini de iradelerini de Allah'a teslim edenler. Onlar, Allah'ın fizik vücutlarını da nefslerini de iradelerini de teslim alacağına dair tam îmânın yani tevekkülün sahipleridir.

Şöyle demelisiniz:BİZ, ALLAH'A TEVEKKÜL EDİYORUZ. EN KUVVETLİ, BİZİZ! BİZ, KUVVETLİ OLDUĞUMUZ İÇİN DEĞİL, EN KUVVETLİ OLAN, KÂİNATI YARATAN, KÂİNATIN SAHİBİ BİZİMLE BERABER OLDUĞU İÇİN BİZ KUVVETLİYİZ. ÇÜNKÜ; O'NA TEVEKKÜL EDERİZ.

Allah'a tevekkül eden, her zaman gâliptir.

Bu yazı toplam 1216 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.