1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. İletişimlerimize Duvar Örmeyelim
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

İletişimlerimize Duvar Örmeyelim

A+A-

Ürün ve hizmet kalitesinden daha önemlisi, insanlarla iletişim ve ilişkilerimizin kalitesidir. İletişim günlük hayatta hepimizin kullanmaktan vazgeçemediği bir kavramdır.Duygularımızı, düşüncelerimizi, karşımızdaki kişilere anlatmak için verdiğimiz her mesaj birer iletişimdir. Bazen iletişimlerimiz mimik hareketlerimizle bazen dilimizle bazen de el kol hareketlerimizle gerçekleşmektedir.

Aynı duygu ve gönlü paylaşanlar daha sağlıklı iletişim kurarken , aynı duygu ve gönlü paylaşmayanlar aynı dili kullanmalarına rağmen iletişim kurmakta zorlandıkları görülmektedir. Dikeni, gül için seversek dikenine katlanırız; gülü görmez hep dikeninden şikayet edersek gülün hoş kokusundan o güzel görüntüsünden mahrum kalırız. Bir arada yaşadığımız insanları olduğu gibi kabullenmek gerekir . Farklı düşüncelerde olanları toplumun bir zenginliği olarak görmemiz gerekir. Sağlıklı iletişimin önünü açan güzel sözlerdir.

Güzel sözler insanların zihinlerinde olumlu mesajlar oluşturur. Filozofların, yazarların, alimlerin ve peygamberlerin veciz sözleri insanlarda pozitif dili kullanılmasında, pozitif düşüncelerin oluşmasında daha da önemlisi mutlu olmalarında önemli yere sahiptir. İnsanlara karşı ön yargılı olmak iletişimi engellediği gibi toplumsal birlik ve beraberliği de engellemektedir. Ön yargıyı ortadan kaldırmak için karşımızdaki insanları anlamaya çalışmalıyız, onlarla bire bir iletişime girip onları dinlemeliyiz. Dinlemek, duyguların, düşüncelerin teşhisinde önemlidir. Duygu, düşünce ve davranışları teşhis etmek, tedavi etmenin ilk şartıdır. Teşhis olmadan, tedavi gerçekleşmez. Nasıl ki doktor hastayı dinleyip gerekli tıbbi kontrolleri yaptıktan sonra ilaç yazıp tedaviye başlıyorsa, kişi de iletişim içersinde olduğu insanların duygularını düşüncelerini teşhis edip bilmesi gerekir. Bazen boş konuşmak yerine dinlemek daha önemlidir. Karşımızdaki insana laf yetiştirmek, kendimizi ona karşı savunmak yerine onu dinledikten sonra cevap vermek hem zaman kaybını önler hem de iletişimimizi kolaylaştırır.

Aynı zamanda problemleri de ortadan kaldırarak,insanların birlikte yaşamasına yol açar. İnsanlarla sağlıklı iletişim kurabilenler kendilerine günde en az beş kez ‘Allah senden razı olsun’ dedirtecek güzel davranışlar sergilerler. Sergilenen bu iyi davranışlar bazen kişinin sözleriyle, bazen yaptıkları yardımlarla bazen de tebessümleri ile olur . İnsanlarla iletişime girmeden, onları anlamayı, onları sevmeyi onlarla mutlu olmayı becermeliyiz. Örneğin evimizde çocuklarımızı, eşimizi veya birlikte olduğumuz arkadaşları anlamak için onları sevmek için onlarla mutlu olmak için onların sözlerini -davranışlarını diken gibi görmemeliyiz. Onlara güzel kokan ve hoş görünen bir gül gibi bakmayı becermeliyiz. Onlara bir gül gibi bakabilirsek onların sözlerini problem olarak değil, aşılamayan bir engel değil bizi mutlu eden şifalı bir ilaç gibi algılarız. Her insanın mutlaka bir derdi olmalıdır. Derdi olmadan yaşayan, neden yaşadığını bilemez en büyük derdimiz Rabbimizin istediği bir şekilde hayat sürebilmek olmalıdır. Yine en önemli bir derdimiz de insanların sorunlarına çözüm bulmak olmalıdır. Derdi olan insan başkalarına ön yargılı değil onların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışan, onları farklılıkları ile sevebilendir. Problemleri çözdükçe mutlu olabilendir. Dert, insanı vicdan sahibi yapar. Derdi olan insan iletişim içinde bulunduğu insanların hatalarını değil, güzelliklerini ortaya çıkarır.İnsanın iyi bir anne baba olmasını sağlar.

İyi bir öğretmen iyi bir yönetici iyi bir öğrenci ve iyi bir iletişimci olmasına katkı sağlar. Allaha emanet olun , esen kalın

Bu yazı toplam 124037 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum