1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. İdeal Yönetici
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

İdeal Yönetici

A+A-

Bildiğiniz gibi 7 Haziran 2015 tarihinde milletvekili genel seçimleri yapılacak. Seçimlere katılacak siyasi partiler, milletvekili adaylarını belirlemek için hummalı bir çalışma içerisine girdiler. Bazı partiler temayül yoklaması, bazıları önseçim, bir kısmı da parti genel merkezinin belirlediği adaylarla seçimlere katılacaklar.[reklam1]

 

    Siyasi partilerin aday belirlemede çok zorlanacakları kesin. Çünkü her parti her seçim bölgesinden azami sayıda milletvekili çıkarma arzusunda. Bundan dolayı oy verecek olan halkımızın benimseyeceği, milletvekili olarak görmek isteyeceği adaylarla seçime girmeleri gerekiyor. Bu bağlamda siyasi partiler halkımızın tercihlerini de dikkate almak zorundalar.

 

      Acaba milletin ülkeyi yönetmek için vekil olarak tayin edeceği kişiler hangi vasıflara sahip olmalılar?

 

      Bu konuyla ilgili 10.yüzyılda yaşamış olan meşhur filozof Farabi’nin ‘’İdeal Devlet’’ anlayışında , yöneticinin vasıflarının neler olması gerektiğiyle ilgili tespitlerinin  bugün bile bizlere  yol gösterebileceği kanaatindeyim.

 

     Farabi “Erdemli Devleti” sağlıklı bir organizmaya benzetir. Bir bedende her organı n belli görevi bulunması ve bunların verimli çalışmalarının kalbe bağlı olması gibi devletin kurum ve kuruluşlarının verimli ve düzenli çalışmaları da devlet başkanının(devlet başkanının yerine bugün TBMM’yi oluşturan milletvekilleri diyebiliriz) yetkinlik, yetenek ve tutumuna bağlı olduğunu söyler. Bu noktada devlet mekanizmasının baş düzenleyicisi olarak devlet başkanının ve milletvekillerinin durumu büyük önemi kazanmaktadır. Fârâbî’ye göre erdemli devletin başkanında ve milletvekillerinde bulunması gereken on iki temel nitelik şunlardır: 1- Eksiksiz ve sağlıklı bir fizikî yapı, 2- Kendisine söylenen her şeyi doğru anlayıp sağlıklı değerlendirme yeteneği, 3- Keskin zekâ ve anlayış, 4- Güçlü hafıza, 5- Düşüncelerini açık ve anlaşılır bir üslûpla ifade edebilme yeteneği, 6- Öğrenme ve öğretmeyi sevme, bu uğurda her zorluğu göğüsleme iradesi, 7- Yeme-içme, oyun-eğlence, mal-mülk, cinsel ilişki gibi geçici ve kaba hazlara düşkün olmama, 8- Doğruluk ve dürüstlüğü sevip yalandan ve yalancıdan nefret etme, 9- Haksızlık ve zulümden nefret eden ve adaleti gerçekleştirme tutkusuyla davranan bir kişilik, 10- İnsanlık onuruna düşkün olma, 11- Yapılması gerekeni uygulama azim, kararlılık ve cesareti  12- Gönül zenginliği ve tok gözlülük. 

 

    Farabi , bütün bu özelliklerin bir insanda toplanmasının güç olduğunu, ancak bu özelliklerin bir çoğunun mutlaka devleti yönetmeye talip olanlarda bulunması gerektiği düşüncesindedir. Bu özellikleri taşıyan yöneticilerin bulunduğu toplumun ‘’Erdemli Toplum’’ olacağını ve böyle bir toplum oluşturma gayreti içerisinde olunması gerektiğini vurgular.

 

   Toplumumuzda vakıf, dernek, sendika, kurum- kuruluş, şirket vb.tüm oluşumlara yönetici seçerken veya tayin ederken bu özelliklerin aranması gerektiğini düşünüyorum. Eğer yöneticilerde bu özellikler azami derecede yoksa o yapı yok olmaya mahkumdur.

 

     İşte siyasi partilerin milletvekili adaylarını belirlerken yukarıda saydığımız özellikleri ölçü alarak seçim yapmaları halinde , toplumumuzun ideal toplum olmasının önünde hiçbir engel kalmayacağı kanaatindeyim. Yöneticileri her türlü güzel hasletlerle donanımlı olan milletler her zaman dünyaya yön vermişlerdir. Eğer yöneticileri bu vasıflarda olan devletler oluşturulabilirse halk huzurlu, mutlu bir yaşam sürecektir. Bu tür devletin tarihteki örneği Hz. Muhammed (s.a.v.)’in oluşturduğu modeldir. Saadet Asrı diye tanımlanan bu devlet modelinde yöneticinin vasıfları saydığımız özelliklerden farklı olmasa gerek.

 

     7 Haziran seçimlerinde aday gösterilecek olan kişilerde bu özelliklerin aranması ve ona göre seçim yapılmasını temenni etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Halkımızın da adaylarda bu özelliklerin olup olmamasına dikkat ederek oyunu kullanmasının geleceğimiz açısından önemli olduğu kanaatindeyiz.

Esen Kalın…

Bu yazı toplam 2703 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.