1. YAZARLAR

  2. Serkan Gökmen

  3. Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan
Serkan Gökmen

Serkan Gökmen

Afyonkarahisar Cezaevi Vaizi
Yazarın Tüm Yazıları >

Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan

A+A-

Yine geldin geçen seneler geldiğin gibi. Oysa ki seni daha dün uğurlamıştık. Onbir ay geçmiş üzerinden. Aslında geçen onbir ay değildi. Bir onbir ay daha yaklaştık bizi bekleyen sona. Unutmuştuk o sonu. Sayende hatırlayacağız. Hatırlatacaklar bize. Camii kürsülerinde, televizyon programlarında… Dünya telaşı onbir ay bizi esir almıştı. Köle olmuştuk fani dünyaya. Sanki her şey güllük gülistanlık gibiydi. Hepimizin ayrı dertleri, uğraşları, planları vardı. İçlerinde kaybolmuş gidiyorduk. Şimdi gündüz veya iftar sofrasında son dakikaları beklerken o zaman diliminde kul olduğumuzun farkına varacağız. Ben neyim, kimim, nerden geldim, nereye gidiyorum…. Sofrayı ve orada bulunanları göz ucuyla süzeceğiz. İçimiz cız edecek. Geçen sene aramızda olup da bu sene aramızda olmayanlar aklımıza gelecek belki. Bir gün benim arkamdan da birileri beni düşünecek diyeceğiz. O anki halimize şükür edeceğiz. Çünkü henüz nefes alıyorduk. Yapabilirdik! Rabbimizin isteği şekilde bir kul olabilirdik. O sırada televizyonda okunan ayeti kerime ruhumuza bir huzur verirken, okunan ayetin mealine gözümüz çarpacak. Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara Sûresi 183).”  Henüz geç kalmış değiliz. Vakit varken imkan varken bizi cennete götürecek amelleri yapabiliriz. İşte Ramazan, nefis muhasebesi yapmanın ve çıkan sonuca göre hareket etmenin zamanı. Biz burada misafiriz. Ama bizler tüm yatırımı bu dünyaya yapmıştık.

Onbir ayın Sultanı “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem azabından kurtuluş olan” Ramazan ayı  evimize, gönlümüze, memleketimize, alem-i islam’a hoş geldi. Bu mübarek ay, oruç ayıdır, kur’an ayıdır, yardımlaşma ayıdır. Oruç demek, sadece sahurdan  imsağa kadar bedeni aç bırakmak değildir. Bedeni ve ruhu beş vakit namazla, kuran’ı kerim ile, tövbe istiğfarla, dua ve zikirle, hayırla, sadakayla, temiz duygu ve düşüncelerle, nafile ibadetlerle en güzel şekilde eda etmektir.

Kuran ayıdır Ramazan. Vahiy mevsimidir. İlahi hitaba muhatap olduğumuz, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (sav)’in insanlığa rehber olarak gönderildiği aydır Ramazan. Rabbimiz’in ilahi mesajlarının okunduğu ve hayata geçirildiği ay.

Sabır ayıdır Ramazan. Hem günah işlememeye hem de ibadetlerimizde devamlı ve düzenli bir şekilde eda etmeye karşı sabırlı olmaktır. Sadece ramazanlık değil bir ömür boyunca müslümanca yaşamanın adıdır Ramazan. Nefsi, terbiye etmektir Ramazan. Oruç vaktinde helal olana dokunmayarak sabır gösteren Müslüman, kendine haram olanlara ömür boyu dokunmayacağını idrak ettiği dersin adıdır Ramazan. Peygamber Efendimiz (sav) “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlarda zincire vurulur.” buyurmuştur. Nefsimizin zincire vurulduğu zamandır Ramazan.

Yardımlaşma ayıdır Ramazan. Ben değil, biz olduğumuz aydır. Bencilliğin, hırsın ve açgözlülüğün yerine  yardımlaşmanın, infakın, hoşgörünün, diğergamlığın, kardeşliğin zirve yaptığı aydır Ramazan. Kimsesizlerin kimsesi olmaktır.

Birlik beraberlik ayıdır Ramazan. Camilerin genciyle yaşlısıyla, zenginiyle fakiriyle, dolup taştığı, omuz omuza saf tuttuğu aydır Ramazan. Affın, mağfiretin sağanak sağanak yağdığı, sevapların katlanarak verildiği aydır Ramazan.  Evet. Hoş geldin Ey şehri Ramazan. 

Bütün ömrümüzün Ramazan gibi  geçmesi duası ve dileğiyle…

Bu yazı toplam 118038 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.