1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Hatasını Görebilmek Erdemdir
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Hatasını Görebilmek Erdemdir

A+A-

[reklam1]

     İnsanoğlu yaratılışı gereği doğru, faydalı, güzel iş ve davranışlar veya yanlış , zararlı, çirkin iş ve davranışlar yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek kendisine bahşedilen iradeden kaynaklanmaktadır. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik iradeli varlık olmasıdır. Söz, iş ve davranışlarını iradesiyle gerçekleştirdiği için yaptığı her şeyden sorumludur.

     Bu anlamda insanoğlundan hatasız, yanlışsız bir yaşam beklemek asla doğru değildir. İnsanı tanımlarken hata yapabilen bir canlıdır da diyebiliriz. Dini terminolojide insanın yaptığı yanlışlar ve hatalar için ‘’Günah’’ kavramı kullanılır. İnsan Allah’ın yasakladığı şeyleri yaparak günah işleyebilir. Burada önemli olan günahta ve hatada ısrarcı olmamak, yaptığından dolayı pişman olmaktır. Yani tövbe etmektir.

     Sosyal yaşamda da yapılan hataların hata olduğunu görüp, bunu kabullenip, özür dilemek gerekmektedir. Medeni bir insanın yapması gereken budur.

Niçin bunları söyleme ihtiyacı hissettim?

    Yaklaşık on gün önce sözde bir sivil toplum kuruluşu(eğitim sendikası), eğitim kurumlarımızın birisine bir yazı gönderir. Yazıda, sivil itaatsizlik eylemi yaparak kuruma serbest kıyafetle gelen personellerin olduğunun tespit edildiği ve kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan bu kişilerle ilgili hangi yasal işlemin yapıldığı soruluyor.

      Bu yazı ulusal basında da genişçe yer aldı. Çünkü haber değeri vardı. Kendisini STK olarak tanımlayan bu yapı sivilleşmeye çalışan devlet memurlarından rahatsız olmuştu.  Anlayacağınız  bu sendika çok büyük bir hata yapmıştı.

       Gerçi hata mı, yoksa kendi düşüncelerinin bir yansıması mı o da ayrı bir mesele. Zira bu yapı geçmişte de 28 şubat post modern darbesinin aktörlerinden beşli çeteye ev sahipliği yapmıştı. Toplumun Militarist bir düşünceyle yönetilmesi bunların düşünce yapısının temelini oluşturmaktadır.

           Eğitim çalışanlarına ekonomik, sosyal haklar elde etmek için kurulmuş bir sendika serbest kıyafet hakkı için mücadele edenlerden neden rahatsız olur?( Bir de bu sendika serbest kıyafet eylemini ilk defa kendilerinin başlattığını, üyelerinin eğitim kurumlarına serbest kıyafetle girmeleri için karar aldıklarını ve kararlarının devam ettiğini söylüyor.) Bunun tespiti için basın yoluyla kendilerine çeşitli sorular yönelttik. Ama bu kesimin başkanı olan zat sorulara cevap vermek yerine lafı eveleyip geveleyerek hatasında ısrar etmeye devam ediyor.

    Bu sendikanın yazdığı yazıya ülkenin her yerinden tepkiler çığ gibi artarken bunlar hala hatalarında ısrar ediyorlar.  Halbuki yapılması gereken şey hatayı kabullenip özür dilemek olması gerekir. Veya  yazıyı hangi gerekçeyle  yazdıklarını açıklamalılar. Bunların hiçbirisini yapmayıp sağa sola saldırarak hatalarını telafi edemezler.

   Maalesef böyle STK’ları gördükçe ülkem adına üzülüyorum. Bu tür yapılar mı insanımızın daha özgür bir ortamda yaşamasını sağlamanın mücadelesini yapacak? Yahut kendi üyeleri için serbest kıyafet eylemi kararını göstermelik olarak mı aldılar? Asıl niyetleri farklı mı?

Sivil toplumun kuruluşlarının güçlenmeye başladığı ülkemizde böylesi militarist yapıların zayıfladığını halkımızın bunlara prim vermediğini görmekte bizi ziyadesiyle memnun ediyor. İnşaallah ülkemizin geleceği özgürlükçü, çalışanların ve halkımızın özlük, ekonomik, sosyal haklarının savunucusu olan STK’lar eliyle olacaktır. Diğerlerinin yok olup gideceğini hep birlikte göreceğiz.

Esen kalın...

 

 

 

Bu yazı toplam 2456 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.