1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Hatalardan Ders Çıkarmalıyız
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Hatalardan Ders Çıkarmalıyız

A+A-

Türk siyasetinde belki de bir dönüm noktası olacak halk oylamasına 24 saatten az bir süre kaldı. Siyasi partiler referandum öncesinde propagandalarını yürüterek seçmenleri üzerinde etkili olmaya, kendi görüşlerini oy kullanacak olan halka anlatmaya çalıştılar. Bugün saat 18:00 itibariyle de seçim yasağı devreye girecek ve artık propaganda yapmak yasak olacak.

Genel ve yerel seçimlerde yaşanan siyasi partilerin yasağa rağmen broşür, özel basım kitap ve iddia edildiği gibi çeşitli ihtiyaç malzemesi dağıttığı bir süreç olmayacak çünkü yapılacak oylama siyasi parti propagandasından ziyade milletin geleceğine yön verecek bir halk oylaması.

Spor müsabakalarına ilişkin bazı tanıtım reklamları yayınlanır zaman zaman ve orada bir cümle kullanılır ‘Herkes susacak sahada oyuncular konuşacak’ diye. 16 Nisan’da da siyasiler susacak ve millet vereceği kararla ülkenin geleceğine yön verecek kararını ortaya koyacak.

17 Nisan sabahında ise kesinleşen seçim sonuçları Türk milleti için alınan önemli bir kararın başlangıç noktası olacak. Asıl önemli olan şey ise parti seçimi olmadığı halde sert üslupların kullanıldığı bu süreç tamamlanıp sandıktan karar çıktığı andan itibaren Türkiye normalleşme ve geleceğe dönük gelişimine devam etmeli. 

Elbette her siyasi partinin ideolojisi ve fikirleri diğer partilerle aynı değil. Bu nedenle referandum çalışmaları sırasında kendi fikirlerini halka anlatarak destek istediler ancak 17 Nisan sabahı çıkacak karar milletin kararı olacağı için farklı fikirdeki insanların ayrıştırılmadığı, kardeşlik ve dostluğun asla bozulmadığı, ülke menfaatleri doğrultusunda 80 milyon Türk halkının birbiri ile yeniden kucaklaşıp tek vücut olduğu bir Türkiye oluşmalı.

Geçmişin intikam ateşiyle yananlar, ideolojilerini körü körüne savunanlar, biat kültüründen gelip biat etmeyenleri dışlayan anlayışlardan en kısa sürede uzaklaşılmalı. Türkiye siyasi alanda ve ekonomik alanda Avrupa ülkeleri tarafından hırpalanmaya çalışılırken kendi içimizde oluşacak kavgalar ve iç hesaplaşmalar nedeniyle yaşanan kargaşaya da artık son verilmelidir. 

Osmanlı’nın torunları olduğumuzu gururla söylüyor ve tüm dünyaya da haykırıyoruz. Atalarımız Osmanlı İmparatorluğu ile 3 kıtaya hükmetmesine rağmen içten aldığı hain hamlelerle yıkılmıştı. Atalarımızın adalet terazisinden feyiz almalı ama yaptıkları hatadan da ders çıkararak iç çatışmalar ve yıkıcı hasarlar bırakacak adımlar atılmasına millet olarak izin vermemeliyiz.
 

Bu yazı toplam 753 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.