1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Haşhaş Ekiminde Son Tarih 30 Ekim
Haşhaş Ekiminde Son Tarih 30 Ekim

Haşhaş Ekiminde Son Tarih 30 Ekim

AFYONKARAHİSAR’IN EN ÖNEMLİ TARIM ÜRÜNLERİ ARASINDAN YER ALAN “HAŞHAŞTA” EKİM DÖNEMİ BAŞLARKEN, ÜRETİCİLER BU YIL İSTENİLEN REKOLTEYİ VE GELİRİ YAKALAMAK İÇİN EKİM ORANINI ARTTIRDILARINI SÖYLEDİ. 

A+A-

Sinanpaşa Ziraat Odası Başkanı Abdullah Türkyılmaz, 2017- 2018 döneminde yazlık olarak haşhaş ekimine izin verilmeyeceğini belirterek, haşhaş üreticilerinin en geç 31 Ekim’e kadar haşhaşlarının ekmeleri gerektiğine dikkat çekti.   

Haşhaş ekimi yapacak üreticilerin kışlık ekimi için son tarihin 31 Ekim olduğunu kaydeden Türkyılmaz şöyle konuştu: “Çiftçilerimiz, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ nden ekim şartlarını alabilirler. Çiftçimiz kayıt sistemi üzerinden ekimini yapacak. Tarla tapusu miras yolu ile kaldı ve tapusu alınmadıysa muhtarlara verilen matbu taahhütname evrakı ile yazılıp ekebilecekler. Önümüzdeki ekim döneminde haşhaş ekimine rağbet aratacak gibi gözüküyor. Çünkü bölgemizde ve özellikle ilçemizde bezelye yaygın bir şekilde ekim yapıldı ürün tarlada kaldı. Üreticimiz halen tohum borçlarını ödeyemedi. Şu günler ilçemiz ve ilimizde hasatı yapılan patates ise tarlada zararına dahi olsa alıcı bulamamaktadır. Buğdayda ise ancak çoğu üreticimiz maliyetini karşılayabilmiştir. Haşhaş ekimine olan talebin artması asıl nedenleri ise; ürünün kapsülünün alım garantisinin olması ve danenin de istediğin kadar elinde bekletme şansının bulunması fiyatının da diğer mahsullere göre cazip olması talebi arttırmaktadır.”

“Temmuz'un 15'ine kadar hasadı yapılır”

Afyon bitkisinin ekimine Ekim ayı sonlarında başlandığını ve kasım ayı içerisinde tamamlandığını belirten Türkyılmaz şu bilgileri verdi: "İki sefer çapası yapılır. Mayıs ayı sonlarında çiçeğini açar ve haziran ayının 15'ine kadar çiçek dönemi devam eder. Temmuz ayının 1 ve 15'i arası da hasadını yaparız. Hasat zamanı çok hassastır. Bu dönemde yağmurdan etkilenir. Onun için hasadını 15 gün içinde tamamlamamız gerekir. Hasat sonrası haşhaşı kapsülünden makine yardımı ile ayırırız. Kapsülünü Toprak Mahsulleri Ofisi'ne, haşhaşını da tüccara satarız. Köylümüzün başlıca geçim kaynaklarından biri de Afyon bitkisidir. Yöresel olarak da bu bitki örtüsünün birçok adı vardır. Yöresel olarak Afyon, Afyan, Haşgeş, Haşhaş gibi de isimler verilir."

“İnşallah üreticimiz için bereketli bir sezon olur”

‘Bu yıl kapsülün TMO tarafından açıklanan alım kilo fiyatı 4,25 TL ve morfin oranına göre de artı eksi olabilmektedir’ diyen Türkyılmaz: “Dene fiyatı ise mahsul çıkışında kilo fiyatı 6,50 TL’den açılmış şu an ise 7 TL’ den işlem görmektedir. Çiftçi kayıt sistemlerindeki ekilişlerden ve muhtarlardan elde ettiğim verilere göre 2017-2018 ekim döneminde ekim önemli ölçüde aratacak gibi gözüküyor. Ancak hava şartları iyi giderse bununla birlikte çapa döneminde işçi bulma sıkıntısı ortaya çıkacağından göz önüne alarak ekim de yapmaları uygun olacak diye düşünüyorum. İnşallah üreticilerimiz için hayırlı, bereketli bir sezon olur diye temenni ediyorum” diye konuştu. 
                                
 

Bu haber toplam 230 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.