1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gazi Arpacı

  3. Güzel Örnek ve Yüce Ahlâk Sahibi
Ahmet Gazi Arpacı

Ahmet Gazi Arpacı

Yazarın Tüm Yazıları >

Güzel Örnek ve Yüce Ahlâk Sahibi

A+A-

[reklam1]

Ayet       : Yüce Allah\'ı seven, Hz. Muhammed’i (s.a.) de sever: \"De ki: Allah\'ı seviyorsanız, bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, çok bağışlayıcı ve merhametlidir.\" (Ali İmran, 3/31)

 

Hadis    : \"Sizler insanları mallarınızla memnun edemezsiniz, onları güzel yüz ve güzel huyla hoşnut edersiniz.\" Bezzar, Ebu Yala, Taberani; Huccetü\'l İslam İmam Gazali, İhya\'u Ulum\'id-din

 

Hz. Muhammed’i (s.a.) sevme sebeplerinden bir başkası, onun üstün ahlâk sahibi ve uyulacak güzel örnek oluşudur: \"Şüphesiz sen büyük bir ahlâka sahipsindir.\" (Kalem, 68/4) \"Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah\'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah\'ı çok anan kimseler için Rasûlullah (Allah\'ın Elçisi) en güzel örnektir.\"(Ahzâb, 33/21) Bu yönüyle Peygamberimiz, bütün Müslümanlar için \"gaye insan, ufuk Peygamber\"dir. Süleyman Çelebi, bunu şöyle belirtir:

Zat’ıma mir\'ât edindim zatını, bile yazdım adım ile adını. (mir\'ât: ayna, örnek)

 

Allah\'a giden yolların rehberi, dünyada ve ahirette mutluluk yollarının göstericisi Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (s.a.) sevmek, her mümine farzdır. Peygamberimize sevgi ve saygı duymak, onu önder ve örnek alıp bağlanmak, Müslümanların dinî ahlâkının bir gereğidir. Bu sevgi ve saygı, diğer peygamberler için de geçerlidir. Peygamberimizi sevmek için sebep çoktur. Ama her şeyden önce, peygamber sevgisinin ilk kaynağı, yüklenmiş olduğu ilâhî görevden kaynaklanmaktadır.

 

Allah\'ın Sevgili Peygamberini Sevmek ve Saymak

 

Hz. Peygamber (s.a.), Allah\'ın sevgili (habîbullah) kuludur. Bunun için Müslümanlar, Peygamberimizi andıklarında, onun pek çok niteliği arasında bu durumundan esinle Habib-i Ekrem (en sevgili kul) sanını da kullanırlar. Kur\'an-ı Kerim\'in ayetlerinde, Yüce Allah\'ın doğrudan Peygamber\'e seslendiği, özellikle ayet başı bölümlerinde, \"Habibim\" hitabını kullanarak çeviri/meal yaparlar. Ona duyulan sevgiyi, en sevilen çiçeklerden olan gül ile simgeleştirirler. Böylece, Yüce Allah\'ın sevdiğini sevmiş oluruz. Çünkü Allah\'ın sevdiğini sevmek, doğrudan Allah\'a sevginin bir uzantısıdır. Peygamberimiz, o mükemmel sevgi duasında, şöyle derdi: \"Allah’ım! Sana duyduğum sevgiyi, kendi canımdan, aile bireylerimden ve serin sudan daha sevimli yap.\" (Tirmizî, daavât, 72)

 

Yüce Allah\'ı seven, Hz. Muhammed’i (s.a.) de sever: \"De ki: Allah\'ı seviyorsanız, bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, çok bağışlayıcı ve merhametlidir.\" (Ali İmran, 3/31)

 

Peygamber\'e duyulan sevgi, her şeyden ve her türlü sevgiden çok olmalıdır. Bu, her şeyden önce Yüce Allah\'ın bir emridir: \"Müminlerin, Peygamber\'i kendi nefislerinden çok sevmeleri gerekir.\" (Ahzâb, 33/6) Bu durumu, Sevgili Peygamberimiz de şöyle belirtiyor: \"Sizden biriniz, beni atasından babasından, evlatlarından ve bütün insanlardan daha fazla sevmedikçe, tam anlamıyla iman etmiş olmazsınız.\" (Buharî, iman, 8; Müslim, iman, 70) Yine Hz. Peygamber’in (s.a.) belirttiğine göre, Allah\'ı ve Peygamberini her şeyden çok sevmedikçe tam mümin olunmaz. (Buharî, iman, 9, 14, edeb, 42; Müslim, iman, 67) \"Canımız sana feda olsun Ya Rasûlallah\" ifadesi, işte bu anlayışın bir yansımasıdır.

 

Âlemlere Rahmet

 

Hz. Muhammed’i (s.a.) sevme sebeplerinden birisi de, âlemlere rahmet oluşudur: \"Doğrusu bu Kur\'an\'da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.\" (Enbiya, 21/106-7); \"Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir; fakat insanların çoğu bilmez.\" (Sebe, 34/28); \"De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben, göklerin ve yerin hükümranı, O\'ndan başka tanrı bulunmayan, dirilten ve öldüren Allah\'ın, hepiniz için gönderdiği peygamberiyim. Allah\'a ve okuyup yazması olmayan, haber getiren peygamberine -ki o da Allah\'a ve sözlerine inanmıştır- inanın; ona uyun ki doğru yolu bulasınız.\" (A\'râf, 7/158) O, bu niteliklerinin bir gereği olarak, insanlara Yüce Allah\'ın buyruklarını ve yasaklarını iletti, hak dini öğretti, ebedî kurtuluş yolunu gösterdi. Bütün bu iyiliklere, ancak şükran, minnet ve sevgi duyulabilir.

 

Ümmetine Düşkünlüğü

 

Hz. Muhammed (s.a.) ümmetine çok düşkündür, çok şefkatli ve merhametlidir: \"Ey inananlar! And olsun ki, içinizden size, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, inananlara şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir.\" (Tevbe, 9/128) Bu sevgi, şefkat ve merhametin karşılığı da, ancak Peygamber\'i sevmek ve saymak olabilir.

Bu yazı toplam 5853 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.