1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Güçlü Yönetim
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Güçlü Yönetim

A+A-

[reklam1]

 Ülkemizde nisan ayında anayasa da değişiklik öngören 18 maddelik paket halkımızın oyuna sunulacak. Mevcut anayasa 1980 askeri darbesinden sonra oluşturularak 1982 yılında yürürlüğe girdi.O günden bu güne kadar anayasa da pek çok madde çeşitli paketler halinde değiştirilmiştir.Yapılan bu değişiklilerle anayasa, tabiri caizse adeta yamalı bohçaya dönüşmüştür.

 

          Aslında üzerinde darbe izleri taşıyan anayasanın tümüyle değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum..Gerçi bu konuda meclisteki siyasi partilerin girişimleri oldu.Ortak komisyonlar kurarak anayasayı yeniden oluşturmaya çalıştılar.Ama bazı konularda anlaşamadıkları için bu çalışmalar başarılı olamadı.

 

           Şimdi iki partinin uzlaştığı 18 maddelik anayasa paketi, mecliste referandum için gerekli çoğunluğu sağlayarak kabul edildi. Artık bu değişiklik paketinde son sözü halkımız söyleyecek.

 

           Anayasada değişiklik yapılmak istenen maddeler daha ziyade ülkenin yönetim sistemini ilgilendiren maddeler. Parlamenter sistem yerine her ne kadar adı Cumhurbaşkanı da olsa ,bir nevi başkanlık sisteminin getirilmesi amaçlanmış.

 

    Geçmişte yaşanan tecrübeler, mevcut sistemin ülkede sağlam ve güçlü bir yönetim şeklini oluşturamadığını bize gösterdi aslında..(Şu anda güçlü bir yönetimin olması sistemin her zaman böyle işleyeceği anlamına da gelmiyor).Çünkü bu sistem koalisyonlara açık,iki başlılığı öngören bir yapıda.. 2001 yılında zamanın cumhurbaşkanı ile başbakanı arasında yaşanan anayasa kitapçığı krizinden sonra ülkenin ekonomik, siyasal , sosyal vb. alanlarda yaşadığı sıkıntılar hala hafızalarımızda canlılığını korumakta. Çift başlı yönetim modelinin ülkeye verdiği zararı görmek açısından  yakın tarihimizden önemli bir örnek bu olay.

 

       Yine hiçbir partiye tek başına iktidar olabilme şansının verilmediği seçimlerden sonra, hükümeti kurabilmek için partilerin ne tür pazarlıklar yaptıkları veya birbirleriyle anlaşma zeminini bulamayarak ülkeyi yönetimsel anlamda sıkıntıya soktukları herkesçe malum olan bir meseledir..Bunun en son örneğini de 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşadık.Hiç bir parti hükümeti kuramadığı için 3 Kasım 2015 te yeniden seçime gitme zorunluluğu hasıl oldu..

 

      İşte yapılacak olan anayasa değişikliğiyle ülke yönetiminde oluşan bu tür aksaklıkların bir daha yaşanmasının önüne geçiliyor. Koalisyonlar ve çift başlı yönetim modeli tamamen ortadan kaldırılıyor.

 

       Mevcut anayasa değişikliğine karşı çıkanların gerekçe olarak ortaya koydukları en önemli argüman,  paketin tek adam iktidarına yol açacağı yönünde. Bu düşüncenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. Çünkü cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir yenilenecek. Halkımız seçimlerde kimi isterse o cumhurbaşkanı olacak..Yani demokratik seçimlerin olduğu yerlerde tek adam hiçbir zaman olmaz..

 

      Dünyada askeri, ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda gelişmiş ülkelere baktığımızda şunu görüyoruz: Bu ülkelerin hepsinde de güçlü bir yönetim modeli var.Yaptıkları seçimlerden sonra hükümet kurulacak mı?yoksa kurulmayacak mı?.Partiler birbirleriyle anlaşabilecek mi?vb.sorunlar oluşmaz bu ülkelerde.Çünkü yönetim modellerinde belirsizlik yoktur..Ama bizim ülkemizde her seçim döneminde böyle sıkıntılar oluyor..İşte ülkeyi çıkmaza,belirsizliğe her zaman götürme ihtimali olan mevcut sistem, bu anayasa değişikliği ile daha sağlam temellere oturtuluyor.

 

       Ülkemizin, dünya ölçeğinde her alanda gelişmiş bir yapıda olabilmesinin temel unsurunun, güçlü bir yönetim modelinin olmasına bağlı olduğunu düşünüyorum.Yapılacak olan anayasa değişikliğiyle de bundan sonra güçlü bir yönetim şekline kavuşacağımıza inancım tamdır.Yeni sistemle seçilecek olan bakanların alanlarında en yetkin kişiler olacağını düşünüyorum.

 

        Böylece ülkemizin dünyada hak ettiği yere geleceğini hedef olarak gösterilen yıllarda hep birlikte göreceğiz.

 

Esen kalın…

Abdullah ÇELİK

Bu yazı toplam 1885 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.