1. YAZARLAR

  2. Bülent Elitok

  3. Göz Mideden Büyüktür
Bülent Elitok

Bülent Elitok

Yazarın Tüm Yazıları >

Göz Mideden Büyüktür

A+A-

Sarhoşun biri sahilde gezerken cafcaflı bir lamba bulur. Sarhoş dikkat çeken bu lambayı eline alıp incelemeye başlar. Kısa bir süre sonra lambadan tuhaf kıpırtılar gelmeye başlar ve bir cin çıkar. Sarhoş korku ve büyük şaşkınlıkla olanları izlemektedir. 

Lambadan çıkan cin, sarhoşa bakar ve şöyle der:

İki hakkın var,  ne dilersen dile gerçekleşecek!Sarhoş bir süre düşündükten sonra dilemiş birinci dileğini:
Ben bir şişe şarap istiyorum, ama ne kadar içersem içeyim hiç bitmesin istiyorum

Cin şaşkın bir şekilde:

Oldu bile demiş! aniden elinde beliren bir şişe şarabı sarhoşa uzatmış. Sarhoş inanmasa da şişeyi almış, kafasına dikmiş ve geçekten ne kadar içerse için şişe bir türlü boşalmıyormuş. Sarhoş sevinçten çılgına dönmüş.

Cin:

Bu dileğin gerçekleştiğine göre, ikinci dileğini dileyebilirsin! demiş.

Sarhoş bu kez hiç tereddüt etmeden cevabını vermiş:
Bu şişeden bir tane daha istiyorum! demiş.

Açgözlülük bir kişinin elindekiyle yetinmemesi, daha fazlasını elde etmek istemesi, doyumsuz olmasıdır. Bir evimiz bir arabamız varken ikincisini, üçüncüsünü almak, buna bir yazlık eklemek veyahut boğazda bir yalı almaya varacak hırslarımız vardır. 

İnsanoğluyuz hepimiz, bir türlü tatmin olmaz nefsimiz.    

Aslında hırs bir dereceye kadar olmalıdır da. Çünkü, hırs insanı motive eder, başarma içgüdüsünü kamçılar. Hırsı olmayan insanın bir şey başardığı pek görülmemiştir. Üniversite giriş sınavına hazırlanan bir öğrenci hırslı değilse tıp fakültesini kazanamaz. Dükkanını genişletmek isteyen bir esnaf hırsı yoksa bunu başaramaz. Bir atlet hırsı yoksa yarışı tamamlayamaz. Bu örnekler çoğaltılabilir. Hırs insanı ateşler. Ancak bunun bir sınırı olmalıdır. Yoksa hırsımızın kurbanı olur, o nereye çekerse biz de peşinden sürükleniriz. Makam mevki hırsı, mal mülk hırsı daha bilmem neler neler...

Hırs ile açgözlülük kardeş gibidirler. Açgözlülük sonuç ürününü hedeflerken, hırsımız sonuca ulaşmadaki lokomotif güçtür. Varılan noktada tatmin olmayız ve yeni keşiflere çıkarız. Derken bir daha bir daha. Hedeflediğimiz her noktaya vardığımızda sanki "bu son, bunu da elde edince tamam, artık uğraşmayacağım, yeter,  dinleneceğim artık" desek de, aynı döngü devam eder. 

Nerede durmalı?

Tıp fakültesini hedefleyen bir öğrenci için hırs motivasyondur, ancak bu hırs öğrencinin uyumadan sürekli ders çalışmasına ve sağlığına neden olacaksa, burada durmalıdır. Dükkanını genişletmeye çalışan esnaf, diğer esnafın hakkına tecavüz etmeye, onun işlerine zarar verecek genişlemeye sebep oluyorsa burada durmalıdır. Kazanma hırsına sahip bir atlet, kapasitesinin üzerinde sakatlanmasına yol açacak bir depar atıyorsa  bu yine sınırdır, durmalıdır. Bu somut örnekler çoğaltılabilirken, olayın manevi boyutu da sınırların konulmasında oldukça önemlidir.  

Kalbin huzurunu bozan manevi bir hastalık olan açgözlülük, Rabbimizin vermiş olduğunu, insanlardan esirgemek ve doymayan nefsin esiri olmaktır. Doymayan bir nefse sahip olan insanlar yaşadıkları andan keyif almazlar, sahip olduklarından mutlu olmazlar, hep daha fazlasını isterler ve bunu bulabilmenin yollarını ararlar. Çağımız tüketici toplumun en önemli problemlerinin başında da doymak bilmeyen nefsini doyurma çabası gelmektedir. Bu da nefsini doyurmak için tüketici toplumun daha da keskinleşmesine, her yolu mubah saymasına neden olmaktadır. 

Oysa açgözlülük tıpkı cehennem gibidir. Nasıl cehenneme insanlar atıldıkça daha yok mu diye haykırıyorsa açgözlü insanlarda hak ve hukuku gözetmeyerek bu dünyanın geçici zevkleri için daha yok mu daha yok mu diye haykırır dururlar.

Aç gözlülüğü/hırsı frenleyecek, sınırları belirleyecek yine etiktir, ahlaktır, maneviyattır. Bu manevi bilincin "ağaç yaşken eğilir" misalinde olduğu gibi, diğer insanlık değerlerini de kapsayacak şekilde küçük yaşlarda çocuklarımıza aşılanması gerekir.    Tekrar görüşmek dileğiyle, Allah'a emanet...

Bu yazı toplam 1652 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.