1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Gel Kurbanı Afyon’da Kes
Gel Kurbanı Afyon’da Kes

Gel Kurbanı Afyon’da Kes

​​​​​​​Tüm Türkiye’ye çağrıda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ‘Gel Kurbanını Afyonkarahisar’da Kes ve Dinlen Projesi’...

A+A-

Tüm Türkiye’ye çağrıda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ‘Gel Kurbanını Afyonkarahisar’da Kes ve Dinlen Projesi’ hazırlandığını belirterek, “ Proje için broşür hazırlatıyoruz. Ramazan Bayramında yoldan geçen herkese bunu dağıtacağız. Bu da Kurban Bayramı için hazırlık olacak. Şehrimize gelenler sadece otellerde kalmayacak, Afyonkarahisar’ın bütün turistik yerlerini gezecekler.” dedi

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar Valiliğini ziyaret ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’a yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunarak, şöyle konuştu:

“Afyonkarahisar’a 16 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bu yatırımlar hızla devam ediyor. Özellikle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz burada çok büyük bir adım atıyor. Termal turizmde şehrimiz şaha kalktı. Bütün dünyada tanınıyor artık. Bu konuda bizim bir düşüncemiz var. Afyonkarahisar’da tabiat turizmi için cennet mekanlar var. Bu yüzden memleketimizin kıymetini bilelim. Frig Vadisi, Akdağ çok muhteşem oldu.  Ben dünyada hemen hemen her yeri gördüm aşağı yukarı. Dünya’da görmediğim yer pek yok. Teknik Üniversite’de konferans için davet ederlerdi. Bende giderdim. Paris’teki 5 yıldızlı otellerle bizim otelleri kıyaslarsak. Onlara 3 yıldız bile vermem. Bizimkiler 7 yıldızlı. Bunun altını çiziyorum.”

“Kurban Bayramı Projesi Hayata Geçiriyoruz”

‘Önemli bir hususu Türkiye’ye duyurmak istiyorum’ diyen Bakan Eroğlu, “Afyonkarahisar kavşak noktası.

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’ın karayolları ile demiryollarının kavşak noktası olacağını da sözlerini ekledi. Ramazan Bayramında ve bilhassa Kurban Bayramında bir proje hazırlıyoruz. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve ilgili kurumlar yardımcı olacak. ‘Gel Kurban Bayramını Afyonkarahisar’da geçir. Kurbanını burada kes. Burada dinlen ve size her türlü imkanı sağlayacağız’ şeklinde bir planımız var. Onlar Afyonkarahisa geldiklerinde sadece otellerde kalmayacaklar. Onlara şehrin turistik yerlerini gezdireceğiz. Bu şekilde bir broşür bastıracağız. Ramazan Bayramında yoldan geçen herkese vereceğiz. Buda Kurban Bayramı için hazırlık olacak. Şehrimizi gelen turistlerden sadece oteller istifade etmiyor. Gelenler mutlaka sucuktur, lokumdur,vs. alıp götürüyor. O bakımdan bu çok önemli.” dedi.

“Barajlarda Doluluk Oranı %52 Seviyelerinde”

Türkiye’deki barajlardaki doluluk oranları ve depreme dayanıklılığı konusundaki açıklamalarda bulunan Eroğlu, “Türkiye’de 90 tane içme suyu barajı olduğunu hatırlatan Bakan Eroğlu, “Barajlarımız sulama, içme suyu ve enerji maksatlı. Bir de çok maksatlı barajlar vardır. İçme suyu çok önemli şu an da Türkiye’de içme suyu temin ettiğimiz 90 tane büyük baraj var buralardaki doluluk oranı yüzde 52 ve gayet iyi her hangi bir problem yok. Gediz Havzasında bir su azlığı var, ama o da inşallah yağmur geliyor. Sulama maksatlı barajlarda ise şu an da 235 barajda hesap ettik. Her bir nehir havzasındaki durum belli, 4 Mayıs 2016-4 Mayıs 2017 arasındaki doluluk oranı yüzde 52.9 ve yine bir problem yok. Allah’a şükür. Enerji maksatlı barajlarda ise bütün havzalarda teker teker hesap ettik, esasen önümüzdeki haftalarda benim başkanlığımda Devlet Su İşleri (DSİ), Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Su Enstitüsü ile bir toplantı yapacağız. Toplantıda Türkiye’deki sulama barajları, sulama ihtiyacı ve herhangi bir sıkıntı var mı yok mu? Onu kontrol edeceğiz. Ayrıca enerji için tabi biz barajlardan elektrik üretiyoruz, bunun için sıkıntı var mı onu değerlendireceğiz. Enerji maksatlı 115 baraj var şu an da ve bunlarda da doluluk oranı yüzde 52 civarında.” diye konuştu.

“Büyükşehirlerde de hiçbir sıkıntımız yok”


Bu seneki yağışlarda biz azalma olmasına rağmen Türkiye geneli ile birlikte özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde barajlardaki doluluk oranlarının iyi seviyelerde olduğunu anımsatan Bakan Eroğlu, “Büyükşehirlerdeki barajlardaki durum ise şöyle; İstanbul’da yüzde 86 dolu. Ankara’da yüzde 20 dolu ama bu yüzde 5 bile olsa o yılı kurtarıyor, çünkü çok büyük Çalıdere Havzası ayrıca Gerede suyu gelecek. İzmir’de yüzde 65 dolu. Bursa’da yüzde 64 dolu. Yani buralarda da sıkıntı yok. Bunun dışında yağış durumu ile ilgili olarak da özellikle 2017 yılı yağışlarında toplamda geçen yıla göre yani uzun dönem ortalamasına göre Türkiye’de bu seneki yağışlarda bir miktar azalma var. Yüzde 11 civarında bir azalma var ama bir sıkıntı yok çünkü barajlarımızda geçen sene doluydu bu senede yüzde 50’nin üzerinde her hangi bir sıkıntı yok. Zaten bir her bir havzanın, her bir şehrin durumunu, şehrin içme suyu durumunu, sulama ihtiyacını, sulanacak alanlarını önümüzdeki haftalarda ele alacağız” diye konuştu.

“Barajlarımız 9 Büyüklüğünde Depreme Dayanıklı”


Son olarak meydana gelen depremlerin barajlara etkisi olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Bakan Eroğlu, depremlerin barajlara hiç hasar vermediğini ifade etti. Bakan Eroğlu açıklamasında şunları söyledi:


“Bizde, barajlarda depremsellikle alakalı analizler yapılır. Özellikle yaklaşık 9 büyüklükteki depreme dayanacak şekilde barajın durumuna göre ve bunlar genelde fay hatları üzerinde inşa edilmez, fay hattına belli uzaklıkta ve baraj tipide deprem olacak bölgelerde ona göre seçilir. Bizim barajlarımızda depremlerden dolayı hiçbir hasar meydana gelmemiştir. Allah’a şükürler olsun bu da bizim için gerçekten durur vericidir. Dünyada pek çok baraj yıkılmıştır. Ama Türkiye’de yıkılan baraj yok Allah tabi afetlerden korusun diyorum. Çok büyük bir felaket olur orada onu bilemeyiz. Biz normal depremsellik hesapları yaparak barajlarımızı ona göre inşa ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.