1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Garı’nın Ulaşımdan Sinema Sektörüne Uzanan Yolculuğu
Garı’nın Ulaşımdan Sinema Sektörüne Uzanan Yolculuğu

Garı’nın Ulaşımdan Sinema Sektörüne Uzanan Yolculuğu

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın en önemli merkezlerinden birisi olan, Afyonkarahisar’ın ilk tren istasyonu olarak inşa edilen Afyon Şehir, her geçen yıl farklı bir kimliğe bürünüyor.

A+A-

Halk dilinde İzmir İstasyonu olarak bilinen gar; ulaşımdan, yük taşımacılığına ve sonrasında ise sinema sektörüne uzanan yolculuğunda Afyon halkının hayatına dokunmaya devam ediyor. 

AFYONKARAHİSAR’IN İLK TREN İSTASYONUYDU

Dönemin en önemli ulaşım aracı olan demiryolu taşımacılığının Afyonkarahisar’daki ilk istasyonu olan Afyon Şehir Tren Garı uzun yıllar şehir halkına hizmet etmesine rağmen günümüzde ise adeta kaderine ter edilmiş durumda. Ulaşım hizmetlerinin en önemli ağlarından birisi olan demiryolu taşımacılığı hizmetlerinin hızla gelişmeye başladığı 18. Yüzyılda İç Anadolu ile Ege bölgesini birbirine bağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar neticesinde 1863 de "Smyrna Cassaba Railway" (SCR) adlı şirket imtiyaz alarak İzmir-Uşak-Afyon demiryolu ağının yapım işine başlamış. Çalışmaların 1890’da tamamlanmasının ardından Afyon Şehir adı verilen tren istasyonu İzmir-Afyon hattının son istasyonu olarak hizmete açılmıştı. 

YENİ İSTASYONLA BİRLİKTE RAĞBETİ AZALDI

İç Anadolu’yu Ege’ye bağlayan Afyon Şehir Tren istasyonunun tamamlanmasından 5 yıl sonra ise Chemin de fer Ottoman d'Anatolie (CFOA)" adlı şirket tarafından 1895 yılında hizmete açılan Afyon Şehir tren garına yaklaşık bin 800 metre uzaklıkta bir tren garı daha inşa edilmiştir. İnşa edilen tren garı ile Bağdat demiryolunun bir parçasının Afyonkarahisar’dan geçirilmesi planlanmış. Dönemin Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya tarafından eski hizmet binası yıkılan istasyon yeni hizmet binasına kavuştuğunda ise ismi Ali Çetinkaya Tren Garı olarak değiştirilmiştir.

ŞİMDİLERDE İHRACAT VE SİNEMA SEKTÖRÜNE HİZMET EDİYOR

1890 yılında hizmete açılan Afyon Şehir yani halk dilinde İzmir İstasyonu ilerleyen yıllarda yolcu taşımacılığı alanında azalan ilgi nedeniyle yaklaşık 120 yıllık hizmetinin ardından ise günümüzde özellikle mermer alanında yük taşımacılığı için kullanılan bir istasyon haline geldi. İstasyon içerisine kurulan iki adet vinç ile yıllık mermer ihracatının yüzde 10’luk diliminin demiryolu taşımacılığı hizmetleriyle sağlandığı belirtilen Afyon Şehir Tren Garı artık yük taşımacılığı hizmeti de vermemeye başladı. 1990’lı yıllarda Kurtuluş isimli tarihi bir film ile sinema sektörü için de özel bir mekan haline gelen Afyon Şehir Tren İstasyonu, 2014 yılında da Kırım isimli filmin sahnelerinin çekildiği bir mekan olarak da dikkat çekti. 
 

Bu haber toplam 1765 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.