1. YAZARLAR

  2. Turan Saltık

  3. Futbolda Şiddet !
Turan Saltık

Turan Saltık

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolda Şiddet !

A+A-

Yaklaşık dört beş yıl önce Afyon Kocatepe Üniversitesinde Tüfad adına “Futbolda şiddet ve Antrenörün yeri” adlı bir panel düzenlemiştik.

Bu panelde üniversiteden hocalar ve öğrenciler, çevik şube müdürü, futbolcu, antrenör ve gazetecileri temsilen isimler katılmışlardı. Antalya’dan da Abdullah Tanyolaç hocam katılmıştı. Çok verimli geçmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Ama ne kadar konuşursak konuşalım bazı şeyleri düzeltmek gerçekten çok zor. Bir profesörün kendi sayfasında paylaşmış olduğu bir yazısını okumuştum. İstediğiniz kadar yol yapın, köprü yapın ama insan kalitesini yükseltemediğiniz zaman bunların hiç birinin bir anlamı olmaz diye. Zaten ülke olarak ne geldiyse başımıza cehaletten ve okuyamamaktan geldi. Afyon Afjetspor’un sportif direktörü İbrahim Çelik’in başına gelen olay gerçekten beni ve bütün spor kamuoyunu derinden üzdü. Allah göstermesin başına gelen o parke taşı hayatını kaybetmesine neden olsa bunu çocuklarına, ailesine nasıl anlatacaksınız. Hangi galibiyet hangi başarı hangi mağlubiyet bunun üstünü örtebilir.

Bir insan hayatından bahsediyoruz. Yarın unutulacak olan bir maç için hangi canavar ruhlu bir insan gözünü karartıp böylesine katil bir ruh edasıyla hiç tereddüt etmeden bir insana vurabilir. Düşündükçe insanlığımızdan utanıyorum. Allah’a şükür ki şu an için bir şey olmadı. Ama ne zamana kadar Allah bilir.

Bunun tekrarı intikam duyguları bizim taraftarımızın göstereceği reaksiyon, sanal alemde rajon kesmeler ve maçtan haftalar önce her iki taraftar grubunun küfürlü ve ölüm tehditleri içeren paylaşımları ve sonuç ortada. Neredeyse bir insanın yaşamına mal olacak bir ocağın kararmasına kadar gidecek bir saçmalık. Allah’ım bize akıl fikir ver. Akıl sağlıyı ver. Dinimizin de ve peygamberimizin de (sav) bize söylediği gibi Haksız yere kasten bir kimseyi öldürmek en büyük suç ve günahlardan sayılır. Bu cinayeti işleyenler dünyada kısasa, ahirette ise cezaya uğrar. Kur'an-ı Kerim'de öldürmenin haram olduğuna dair pek çok Âyet-i kerime vardır.

Resulullah -Sallallahu Aleyhi ve Sellem- Efendimiz'in insan öldürmenin haram olduğunu belirten pek çok Hadis-i Şerif'i mevcuttur. Binaenaleyh; bunların yaptığı iş, aslâ İslâm dininde yoktur. İslâm dininin şiddetle yasakladığı en büyük bir günahtır. Evet gördüğünüz gibi Müslüman bir ülkede karşı karşıya geldiğimiz durum bu. İbrahim kardeşim sen iyi bir insan dürüst bir kişisin. Sevdiğim takdir ettiğim bir insansın. Allah’ım seni evlatlarına ve sevdiklerine bağışladı. Tekrar canı gönülden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Görevinde de zaten başarılı olacağını adım gibi biliyorum…

Bu yazı toplam 1313 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.