1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Festivalin İlimiz Kültürüne Katkısı Büyük
Festivalin İlimiz Kültürüne Katkısı Büyük

Festivalin İlimiz Kültürüne Katkısı Büyük

Gün FM’de yayınlanan basın odası programında Afyonkarahisar’da 16.’sı düzenlenen Klasik Müzik Festivali’nin ilimize katkıları konuşuldu.

A+A-

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Klasik Müzik Festivali’nin Hüseyin Başkadem’in öncülüğünde 16 yıldır sürdüğünü kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Başkadem bıkmadan, usanmadan bu önemli sanat organizasyonunu 16 yıldır sürdürüyor. Festival 2 Mayıs’ta başladı 10 Mayıs’ta sona erecek. Rusya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan sanatçıların yanı sıra Türk sanatçılar da festivalde yer aldılar. Açılışta sponsorlara plaket verildi. Festivalde dinletilerin yanı sıra okul söyleşileri de yapılıyor. Afyonlu çocukların farklı bir müzik tarzıyla tanışmaları adına bazı okullarda programlar düzenleniyor. Yakın bir tarihte ise her yıl olduğu gibi Jazz Festivali yapılacak. Festivalin yapılmasında Hüseyin Başkadem başta olmak üzere tüm emeği geçenleri kutlarım” diye konuştu.

“Basınla daha iyi diyalogların kurulması gerekiyor”

Afyonlu olan Hüseyin Başkadem’in bu festivali 16 yıldır düzenlemesinin önemli olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu festivalin ilimiz kültürüne katkısı büyüktür. İlimizin adının duyurulması, dışarıdan gelen sanatçıların ilimizi tanımaları bence oldukça önemlidir. Maalesef gazeteler yeterli düzeyde bu festivali duyurmadılar. Demek ki basınla daha iyi diyalogların kurulması gerekiyor. Ulusal televizyon kanallarının da bu festivale daha geniş yer vermesini arzu ediyoruz. İlimizin isminin bir sanat aktivitesinde geçmesi hepimizin arzusu. Bu nedenle emek ve çaba sarf edenleri kutluyorum” şeklinde konuştu.

“Herkes evrensel müziğin kendi ritmine uyanlarını dinler”

İlimizde her türlü sanat faaliyetinin yapılması gerektiğinin altını çizen Gazeteci Polat Yılmaz, “Klasik Müzik Festivalini salonlarda yapmak yerine daha geniş kitlenin takip edebileceği bir yerde yapmak daha doğru olacaktır. Mesela Anıt Park’ta yapılabilir. Orada halktan kişiler de orkestraları dinleseler daha iyi olmaz mı? Şehrin merkezi noktalarında bu festival sürdürülürse daha geniş kitleye ulaşılmış olur. Ayrıca bu festivali düzenleyenlerin Orta Avrupa’ya takılıp kalmalarını da anlamak mümkün değil. Müzik evrenseldir. Herkes evrensel müziğin kendi ritmine uyanlarını dinler. Müzik kendi kökleri üzerinde yükselir. Üniversitemizin de bu festivale katkı sunması gerekiyor” diye değerlendirmede bulundu.

“İlimizde palmiye ağacı yetiştirmek kadar zor bir şey”

Afyon’da Klasik Müzik ve Jazz Festivallerinin yapılmasının oldukça iddialı olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “İlimizde palmiye ağacı yetiştirmek kadar zor bir şey. Bu festivalin 16. yılına girmesi ciddi bir başarıdır. Çünkü bu tarz müziğin vatandaşta karşılığı yok. Bu festival biraz daha Türk dünyası ezgileriyle harmanlanırsa halkın kabul etmesi daha kolaylaşacaktır. Ancak istikrarlı yapılması son derece önemli. Otelde yapılması bence şehre tamamen yansımasına engel oluyor. İlimizin caddelerinde, sokaklarında yapılması daha geniş kitleye ulaştıracaktır” diye görüşlerini ifade etti.
 
 

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.