1. YAZARLAR

  2. İbrahim Artıç

  3. EVLİLİK KURUMUNUN YIKILMASI (BOŞANMA)
İbrahim Artıç

İbrahim Artıç

Yazarın Tüm Yazıları >

EVLİLİK KURUMUNUN YIKILMASI (BOŞANMA)

A+A-

EVLİLİK KURUMUNUN YIKILMASI (BOŞANMA)

            Değerli okuyucularım, bu haftaki yazımızda yarım olanı bütün yapan ve evleri beraberlikle süsleyen evlilikten ve senelerce emek verip te iyi güzel günleri sonlandıran boşanma ve sebeplerinden bahsetmeye çalışacağım. Önce her vatandaşın hayali olan evlilik nedir ona bakalım…

            Evlilik iki insanın hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde birbirinin yanında olacağına söz verdiği, resmî niteliği de olan beraberliktir. Evlilik, aile kurmaya, birlikte yaşamaya ve çocuk yapıp yetiştirmeye niyet etmektir. Allah’ın insanlara verdiği karşı cins sevgisi, evliliğin temellerinden birisini oluşturur. Bilindiği üzere toplumun temelini aile oluşturur. Bir toplumun sağlıklı ve huzurlu olması, her şeyden önce aile yapısının sağlam olmasına bağlıdır. En güzel hayallerle evliliğe hazırlanan çiftlerin evlenerek mutlu olduklarını görüyoruz. Aradan üç-beş yıl geçtikten sonra o mutlu çiftler maalesef ki mutluluğu unutup boşanma sürecine gidiyor.  peki boşanma nedir? Boşanma; hayat boyu süreceği, her zaman birlikte ve birbirine destek olunacağı inancıyla kadın ve erkek tarafından kurulmuş aile müessesinin sona erişinin hukuksal sürecini ifade etmektedir. Bu boşanma sürecinin hukuksal süreci olduğu kadar psikolojik tarafı da var. Hele birde ortada çocuk varsa o daha kötü. Çocukların psikolojilerinin düzelmesi ebeveynlere göre daha zor olur. Çiftler boşandıktan sonra çocuklar ya anne de ya da baba da kalıyorlar. Anne de kalsalar baba sevgisi şefkati eksik baba da kalsa anne sevgisi, şefkati eksik olarak büyüyorlar maalesef. Bir insanın, çocukluk dönemindeki en büyük dayanağı anne ve babasıdır. Anne ve baba arasında yaşanacak bir ayrılık, belki de çocuğun yıkımı olacaktır. Anne babası boşanmış birçok çocukta, ileriki yaşlarda psikolojik rahatsızlıklar veya davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Boşanma olayı, bir çocuğun kaldıramayacağı kadar büyük bir üzüntü, büyük bir yıkımdır. Bu yüzden kadınların da erkeklerin de bu konuda çok dikkatli ve hassas olması gerekir. Boşanmaları önleyecek en önemli husus, tarafların evlilikten önce birbirini tanımasıdır. Dünya ülkelerine göre Türkiye 67. Sıradadır. Türkiye'de boşanma oranlarının 2007 sonrası 10 yıllık süreçte istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor. Ancak yine de Türkiye, Avrupa'da boşanma oranının en düşük olduğu ülkelerden biri. Boşanmaların en büyük nedenlerine bakacak olursak;

-EKONOMİK NEDENLER; En çok boşanma nedenleri arasında bulunan bu neden maddi imkansızlıklar yüzünden eşler arasında çıkan tartışmalardır. Eşlerin maddi yönden birbirlerine anlayışla yaklaşmaları gerekmektedir. Şu şöyle yapmış, şunun şöyle şeyleri var gibi terimlerle eşler birbirlerini maddi ve manevi yönden yıpratmamalıdırlar.

-ERKEN YAŞTA YAPILAN EVLİLİKLER ; Erken yaşlarda, yeteri kadar olgunlaşmadan alınan evlilik kararları yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. Daha çocuk denebilecek yaşlarda evlilik ve anne baba sorumluluğunu almak ağır gelmekte, bu durum sağlıksız nesillerin yetişmesine yol açmaktadır. Ülkemizde ortalama erkeklerde evlenme yaşı 27,6 kadınlarda 24,5 olarak gözlenmektedir.

-DİN VE MEZHEP AYRILIKLARI: Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız yabancı gelin ve yabancı damatlar bulunmaktadır. Bu durum ilerleyen zamanlarda mezhep ve din ayrılıklarına yol açıyor. Bunun sonucunda ise maalesef ki yine boşanmalar geliyor.

-EŞLER ARASINDA İLETİŞİMSİZLİK; İletişimsizlik, eşler arasındaki uyumun bozulmasına ve çoğu küçük sorunun büyük krizlere dönüşmesine neden olan en önemli etkendir. Eşlerde biri konuşurken diğerinin susması veya susmasını beklemesi içinde bulunduğu ortamı biraz daha yumuşatabilir ve sakinleştirebilir.  Eşler birbirine inatla seslerini yükselterek konuşmaya veya tartışmanın dozunu arttırırsa ikisi içinde sonucu ağır olabilir.

- ALDATMA VE SANAL ORTAM (SOSYAL MEDYA); Çağımızın çiftler üstünde en büyük baskı yapan ve bu yüzden boşanmalarda baş faktör olan sosyal medya gelmektedir. Sanal ortamdaki iletişimler, evlilik ve eş bulma sitelerinin kontrolsüzlüğü bu durumu pekiştirmiştir. Özellikle son yıllarda artan sanal ortam aldatmaları, eşe ihanetin bir başka şeklini ortaya çıkarmış oldu ve bu durum boşanmaları beraberinde getirmiştir.

Bunlarla birlikte daha bir çok boşanma nedeni görmekteyiz. Bazen boşanmaların sebebi incir çekirdeğini doldurmayacak tartışmalar şeklinde görülmektedir. En çok kullanılan deyim ise severek boşanıyoruz… demeleridir. Komik bir gerekçe olan bu deyim aklımızda şöyle bir soru bırakıyor. Seviyorsunuz neden boşanıyorsunuz ?

            Boşanmaların önüne nasıl geçebiliriz. Sorunun kaynağı ne olursa olsun eşler birbirlerinin destekçisi olmalıdırlar. Aile içi iletişim geliştirilmelidir. Eşler birbirlerinin haklarını korumalıdırlar. Eşler basit sorunları büyüterek evliliği yıpratmamalıdırlar. İyi bir gelecek için  toplum sağlığını ve bilincini arttırmak için özellikle çocuklar için eşler boşanma aşamasını bir kez daha düşünmelidirler. Sağlıklı kalmanız dileğiyle….

Bu yazı toplam 74534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.