1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Evlilik, Evcilik Oyunu Değildir
Evlilik, Evcilik Oyunu Değildir

Evlilik, Evcilik Oyunu Değildir

İslam’da aile olmanın önemine değinen Aile Eğitim Uzmanı Kadir Kesici, evliliğin anlayanlar için muhteşem bir kurum olduğunu ifade etti. 

A+A-

Afyonkarahisar Memur Sen İl Temsilciliği ve Çağdaş Aile Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği, ‘Aile içi eğitim’ semineri gerçekleşti. ‘Evlilik Evcilik Değildir’ başlığı adı altında gerçekleşen seminere Afyonkarahisar STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)’nde gerçekleşen seminere Aile Eğitim Uzmanı Kadir Kesici konuşmacı olarak katıldı. Program ilk olarak Otogar Cami İmam Hatibi Halil Genç tarafından Kuran’ı Kerim tilaveti okundu. Daha sonra Memur Sen İl Temsilcisi Abdulkadir Hız, bir konuşma gerçekleştirdi. Hız, konuşmasında aile içi geçime değinerek bazı televizyon programlarını eleştirdi. Aile yapısını bozan birçok televizyon programlarının olduğunu ifade eden Hız, bu programların izlenilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“Evlilik muhteşem bir kurumdur”

Hız’ın konuşmasının ardından sahneye Aile Eğitim Uzmanı Kadir Kesici geldi. Kesici, İslam’da evliliğin önemine değindi. Evlilik, evcilik oynamak değildir” konu başlığı adı altında evliliğin ne kadar önemli, ciddi ve hassas olduğunu anlattı. Son yıllarda nüfusun artmasına rağmen evlenme sayısında düşüş yaşandığına, evliliğin bir kurum olduğuna dikkat çeken Kesici, ailede eşlerin iletişimlerinin de çok önemli olduğunu söyledi. Evlilik, evcilik oynamak değildir diyen Kesici, “Evlilik, evlenme işlemlerinin yapılması, eşler arasında gelen birlik nikah ile birbirlerine evet diyen erkek ve kadının ben olmaktan çıkıp, biz olmaya davet ederler. Evcilik ise çocuklar arasında oynanan bir oyundur. Evlenmek için evcilik oynamıyorsunuz. Evlilik büyükler için hayatın ta kendisidir. Evlilik; eşlere helal dairesinde kalmayı ve haramdan kaçmayı öneren bir kurumdur. Evlilik anlayan için muhteşem bir kurumdur. Evlenecek kişilerin kiminle niçin evlenmek istediğini iyi bilmelidir. Evlenecek kişilerin imanlı,  örf ve adetlere bağlı, güzel ahlaklı, beden ve ruhi yönden de sağlıklı olmaları tercih edilmelidir. Evlenecekler yaş, mal, meslek, inanç ve ahlakla mümkün olduğu kadar birbirlerine yakın olmalıdır” dedi.  

“Eşlerde denklik yoksa her şey alt üst oluyor”

‘Mutlu bir yuva için eşler arası denklik şarttır’ diyen Kesici: Evlilik, eşlerin iş ve özel hayatının tümünü ilgilendiren bir akittir. Evlilik, eşlerin birbirlerine kendilerini vererek kurdukları bir ortaklıktır. Yuvayı yapan dişi kuştur ama ayakta tutan, koruyan erkektir. Eşlerde denklik yoksa her şey alt üst oluyor. Eşler, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan birbirlerine yakın olmalıdır. Evlenecek çağı gelen; ihlaslı erkek ve kadınlar, dostları tarafından birbirlerine tavsiye edilmelidir. Evlenecek olan erkek ve kadınlar evlilik yükünü taşımaya hazır olmalı, sorumluluklarını bilmelidir” diye konuştu. 

Kesici, katılımcıların sorularını yanıtladı

Ayet ve hadislerle de konuşmasını sürdüren Kesici, damatta aranan özellikler, gelinde aranan özellikler ile ailede sabır ve şükür, ailede şiddet ve adalet ile ailenin özelikleri hakkında da bilgi vererek konuşmasını tamamladı. Kesici programın sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı. Program sonrasında günün anısına toplu fotoğraf çekildi.
 

Bu haber toplam 1478 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.