1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Eroğlu Dünyanın Fidanını Dikecek
Eroğlu Dünyanın Fidanını Dikecek

Eroğlu Dünyanın Fidanını Dikecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2. Ormancılık ve Su Şurası’nda Bakanlığının 7 Genel Müdürlüğü hakkında açıklamalarda b...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2. Ormancılık ve Su Şurası’nda Bakanlığının 7 Genel Müdürlüğü hakkında açıklamalarda bulunarak, ‘Biz bütün dünyadaki herkes için bir fidan dikelim’ diye karar aldık. Ormancılık hedeflerimiz doğrultusunda 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturacağız’ dedi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da başlayan 2.Ormancılık ve Su Şurası toplantısına katıldı.  Korel Termal otelde gerçekleştirilen toplantıya Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım ile birlikte Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan bürokratlar ile birlikte çalışanlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Eroğlu, 7 Genel Müdürlüğün çalışmalarını anlattı. Ormancılık ve Su Şurasının ilk toplantısının 2013 yılında Ankara’da yapıldığını dile getiren Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: “İkinci toplantısı da bugün Afyonkarahisar’da yapılıyor. Burası tabi Zafer’in kazanıldığı topraklardır. Benimde memleketim olduğu için hepiniz hoş geldiniz. Afyonkarahisar son zamanlarda çok gelişti. Muhteşem bir dönüşüm yaşandı. İstiklal Harbinde 25 Ağutos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece kahraman Atatürk ve silah arkadaşları Büyük Taarruz Harekatıyla Kocatepe’ye yürüdüler. Akabinde de 9 Eylül’de düşman denize döküldü. Bu bağlamda bu topraklar gerçekten şehitler diyarı. Yine Başkomutanlık Milli Parkı da burada. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Orman ve Su İşleri Bakanlığının birinci vazifesinin Ormancılık faaliyetlerinin yanı sıra tabiat, biyolojik çeşitlilik, barajlar, göletler, dere ıslahları, içme suyu teminlerini gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Yılda 350-400 milyon fidan üretiyoruz”

Ormancılık faaliyetlerini çok önemsediklerini ifade eden Bakan Eroğlu, Türkiye’nin çölleşmesini istemediklerini vurgulayarak, “Orman Genel Müdürlüğümüz dünyanın en modern ağaçlandırma sistemlerini kullanıyor.

Orman Genel Müdürülüğü aracılığı yürütülen ağaçlandırma faaliyetlerine Kurumun orman varlığımızı arttırmak için büyük gayret ediyor. Hedeflerimiz ise, 2023 bütün dünyadaki herkes için bir fidan dikmek. Bu güne kadar 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Hakikaten ağaçlandırma çok önemli. Bir kere biz fidan üretiminden başladık. Eskiden aynı kurum yılda 70 milyon civarında fidan üretiyormuş. Ama biz şu an da yaklaşık 350-400 milyon fidan üretiyoruz. Aynı fidanlıklarda daha az elemanla. Bunu da ilk defa gerekirse bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, belediyelere, muhtarlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz fidan veriyoruz. Bu gerçekten büyük bir çığırdır. Gittiğimiz yerlerde dahi vatandaşlara ücretsiz fidan dağıtıyoruz. Bakan olarak ilk yaptığım şey ‘bundan sonra ücretsiz olarak fidan dağıtılacak’ diye talimat verdim ve neticede hakikaten her tarafı ağalandırıyoruz. Ben ağacı ve yeşili seven herkese gönülden teşekkür ediyorum. Şu ana kadar 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu yeterli mi? Bana göre yeterli değil. COP 12 Çölleşme ile Mücadele Konferansı’nda dedik ki ‘biz bütün dünyadaki herkes için bir fidan dikelim’ diye karar aldık. Hedefimiz 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak olacaktır. Bu gerçekten çok önemli bir adımdır.” dedi.

 

“Biz bütün canlıları seviyoruz”

Bakan Eroğlu, Avcılıkla ilgili bazı sıkıntılar olduğunu ve sürekli şikayetler aldıklarını belirtrek, şura üyelerinden tavsiyeler beklediklerini söyledi.

 ‘Avcılar için AVMİS diye program yaptık’ diyen Bakan Eroğlu, “Bilgisayar ortamına giriyor oraya nerede av yapacağını, yasak bölge olup olmadığını bölgesini kontrol etsin diye. Ama tabi bazı avcılar girmek istemiyorlar. O konuda da bazı şikayetler var. Ayrıca bir takım satışlarda ki alınan vergiler sıkıntılar var onlar da ele alınırsa faydalı olur diye düşünüyorum. Son olarak da Doğa Koruma Milli Parklar aslında özellikle ev hayvanları kediler, köpekler kontrolü bize ait değil ama buda çok önemli hale geldi. Bunu da biz sahiplendik. Aslında bir kanunumuz var fakat o kanunla ilgili değişiklikler yapıldı yeni bir kanun teklif edilmişti. Genel kurula kadar intikal etti ama geçen dönem görüşülemedi. Şimdi tekrar görüşülecek. O konuda da burada uzmanlar var bizim için önemli çünkü en çok e-posta mesajı onlardan geliyor. En az 50 tane e-posta mesajı geliyor ‘şurada şu köpek şöyle oldu şu kedi böyle oldu’ diye. Tabi ki biz bütün canlıları seviyoruz yaradan dan ötürü bütün yaradılmışları sevmek bizim boynumuzun borcu.”

“Biz hayvanları yaşatıyoruz, Avrupa’da öldürüyor”

Orman ve Su İşleri Bakanlığının hayvanların korunmasıyla ilgili yapılan çalışmalara hakkında da bilgiler veren Bakan Eroğlu, evcil hayvanların korunması ile ilgili her gün kendisinin yaklaşık 50 e-maili okuduğunu ifade etti.

 Avrupa ülkelerinde hayvanların uyutma adı altında öldürüldüğü aktaran Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Esasen Avrupa’da biliyorsunuz uyutma var. Uyutma esasen uydurma, uyutma diye bir şey yok öldürüyor yani. Ama bizde böyle bir şey olamaz. Bütün canlıları yaşatmak bizim boynumuzun borcu. Ama onları da kontrol etmek lazım şimdi 6 tane hedef koyduk, bu konuda çok önemli özellikle bu konudaki tavsiyelerinizi de bekliyoruz. Özellikle bizim kısırlaştırma, aşılama, küpeleme, sahiplendirme ve diğer bakım tedavi hizmetleri gibi 6 tane bir eylem planımız var. Bunun için belediyeleri de güçlendiriyoruz biz yüzde 45’e kadar maddi destek hibede veriyoruz. Bu konuda Türkiye’de pek çok yerde hayvan bakım rehabilitasyon merkezleri kuruldu ama kısırlaştırma, küpeleme ve sahiplendirme faaliyetlerini daha da hızlandırmamız gerekiyor. Şimdi bu sene biz hayvan başına kedi ve köpek için belediyelere hibe olarak 50 TL veriyoruz. Ayrıca her türlü malzemesini küpeleme hatta microcip takıyoruz yani bir kedi ve köpeği istediğimiz an takip etmek için. Sahibi kim, aşıları var mı? Diye. Microcip dahil takıyoruz. Bu konularda artık bana gelen maillerden her gün okumaktan artık usandım. Sizlerinde yardımlarını bekliyoruz. En azından bizi bu e-maillerden kurtarırsanız, onun için biz buradan duyuruyoruz isteyen belediyelere yatırımın yüzde 40’ı kadar hibe destek veriyoruz.”

 Bakan Eroğlu buradaki programının ardından çeşitli temaslarda bulunacağı programına devam etmek için kent merkezine hareket etti.

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.