1. YAZARLAR

  2. Bülent Elitok

  3. En Anlamlı Davet !
Bülent Elitok

Bülent Elitok

Yazarın Tüm Yazıları >

En Anlamlı Davet !

A+A-

[reklam1]

Ne fırtınalar kopartıldı üzerinde, ne yaygaralar ne yaygaralar!

 

Neleri getirdiği, neleri götürdüğü bilinmeden üstelik.

 

Rejim elden gidiyor, çok kan dökülecek, "yaptırmazük" söylemleri arasından şükür oylamalar tamamlandı, artık halk oylamasına geçilecek inşallah. Emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek.

 

Peki, bundan sonra ne olacak?

 

Bundan sonra süreç şu şekilde işleyecek: Meclisten geçen Anayasa Değişikliği Kanunu Cumhurbaşkanlığına sunulacak. Cumhurbaşkanı Kanun'u 15 gün içerisinde inceleyecek, eğer TBMM'ye düzeltme amacıyla geri göndermez ise, Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere halk oylamasına sunulacak. Halk oylaması Resmi Gazete'de yayınlanmasını takip eden 60. gün sonraki ilk pazar günü yapılacak. Tahminen Nisan ayı ortaları gibi. Seçimde halk yeni sistemi destekliyorsa "Evet" desteklemiyorsa "Hayır" oyu kullanacak. Kısaca süreç bu şekilde işleyecek.

 

Lakin hala çok kimse bu yeni sistemin avantajlarından bihaber! O yüzden rejim elde gidiyor safsatalarına pek yatkın bir kesim hala mevcut. Bu nedenle bu haftaki yazımda bilen bilmeyene duyursun diye, yeni sistemi açıklamaya çalıştım ve biz söyleyelim istedim dilimiz döndükçe, ne getiriyor ne götürmüyor yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi.

 

Her şeyden önce bu bir rejim değişikliği değil, bir hükümet modelidir, yürütme sistemi değişikliğidir.

 

Cumhurbaşkanı meclisi fesh ederse kendisini de fesh etmiş olacağından, bu bir dikta rejimi hiç değil, bilakis meclisin etkinliği had safhaya çıkacaktır.  Aynı şey meclis için de geçerli olacaktır. Yani meclis ve yürütme iyi geçinmek üzere bir birine göbekten bağlı olacaktır.

 

Yeni sistemde meclisin belirlediği ana kararlar Cumhurbaşkanı tarafından değiştirilemez. Yani ilk 4 madde yaygara koparıldığı gibi Cumhurbaşkanınca öyle keyfe keder değiştirilemez. No panik!

 

Her şeyden önce yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi Federatif bir sistem değil.  Yani, Güneydoğu Anadolu veya Diyarbakır Eyaleti gibi Eyaletler yok bu sistemde.  Dolayısıyla parçalanma veya buna zemin hazırlayacak bir sistem değil kesinlikle.  Yeni sistem üniter yapıyı özellikle korumaktadır.

 

Yine iktidar ve yerel yönetimler arasında yetki bölüşülmemektedir. Yani benim bahçemde çıkan uranyumu ben işleteceğim, benim bölgem gelişecek sen kaderine küs gibi bir şey de söz konusu değil bu yeni sistemde.  HDP'nin bir zamanlar petrol burada çıkıyor, bu petrolden pay istiyoruz gibi bölücülüğüne geçit yok anlayacağınız.

 

İç işleri ve dış işleri ve polis kuvvetleri merkezi hükümete bağlıdır, dolayısıyla bölgesel güçler yok!

 

Vergiler yine merkezi hükümetçe toplanacak, merkezi hükümet raydan çıkan yerel yönetimleri fesh edebilecek.Milletvekili sayısı 600'e çıkacak ve gençlerin önü açılarak seçilme yaşı 18'e indirilecek (aklıma geldi vallahi, güldüm ve söylemeden edemeyeceğim.  Bir gün bunu Tayyip Erdoğan'ın torunu için yaptığını söylerlerse şaşırmayın!). Gelişmiş 45 ülkede seçilme yaşı 18, hatırlatalım.

 

Güçlü, sivil ve bağımsız yargı olacak, askeri yargı kalkacak, HSYK'nın 7 üyesini TBMM, 4 üyesini Cumhurbaşkanı atayacak. 

 

Bütçeyi yürütmenin başı olarak Cumhurbaşkanı hazırlayacak, meclise sunacak. Bütçe dahil meclisin yani halkın onayına sunulmuş olacak (Yani keseri kendine yontmayacak, bizim bizzat seçtiğimiz milletvekillerinin onaylayacağı bütçe olacak).

 

Cumhurbaşkanına yargı yolu açılacak, gizli oylama ile 360 milletvekilinin oyu ile yargılanabilecek (Ey muhalefet, bu maddeyi niye gündeme taşımıyorsun! )

 

Cumhurbaşkanı 5’er yıldan en fazla 2 kez seçilebilecek, süresi gelmeden seçimleri yenilemeye karar verirse, kendisi de yeniden seçime girecek (Allah aşkına koltuk sevdası olan bunu yapar mı?)

 

Olağanüstü durumlarda OHAL olacak, ama sıkıyönetim gelmek üzere kalkacak.

 

Şimdi geliyorum zurnanın "..ort " dediği yere!

 

"Efendim, sistemi bir kişiye teslim ediyoruz, ya yarın bir gün sistem bir psikopatın eline geçerse, ya dengesiz ve kötü niyetli biri Cumhurbaşkanı olursa" diye veryansın eden "bre gafiller!", "bre mantıksızlar!". Sistem ne diyor? Sistem diyor ki; partili Cumhurbaşkanı olacak! Yani sizin partinizin başı Cumhurbaşkanı adayınız olacak. Ha! siz partinin başına böyle birini getirir misiniz, vallahi ürktüm şimdi! Neyse ki, yeni sistem diktatörlüğe geçit vermiyor çok şükür! Önlemini almış, TBBMM çok etkin, halk çok etkili.

 

Sahi siz biraz proje üretsenize! Hep boş işler, hep boş işler. Mesela ben size fikir vereyim: Türkiye'de New York gibi havadan raylı sistem kurmak gibi, elektrik su faturalarına Ar-Ge için kaynak ayırmak gibi, çocuklarımıza her yıl prim yatırıp onların geleceklerini garanti altına alıp, ebeveynleri rahatlatmak gibi.

 

Ama nerde?! Afyon tabiriyle "Leyleğin ömrü laklağınan geçer"!

 

Her tür kara propogandaya rağmen, Afyonumuzun her zaman olduğu gibi sandıkta sağduyulu davranacağından eminim.

 

Düşman kör nişancıdırda, Afyon’lu bilir nerden vuracağini...

 

Kalın sağlıcakla...

Bu yazı toplam 1692 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.