1. YAZARLAR

  2. Ercan Şen

  3. Elveda Ya Şehr-i Sıyam
Ercan Şen

Ercan Şen

Yazarın Tüm Yazıları >

Elveda Ya Şehr-i Sıyam

A+A-

Ramazan ayı, bir taraftan orucu, sahuru, iftarı, mukabelesi ve teravihi ile hayatımızı güzelleştirirken diğer taraftan fitresi, zekâtı ve infakıyla bereket iklimini dört bir taraftan bizlere sundu. 

Hadis-i şerifte de buyrulduğu üzere başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş müjdesi içeren Ramazan ayı, bizlere nefsin isteklerinin yeri geldiğinde görmezden gelinebileceğini gösterdi. Dahası Rabbin sevgisini kazanmak için pek çok şeyden ferâgat edilebileceğini gösterdi. Değer verdiğimiz birçok şeyin aslında o kadar da değerli olmadığını hissettirdi. Ramazanla Kur’ân, dilden ve kulaktan yol bularak gönle ve yüreğe ulaştı. Tuttuğu oruçla mümin, cennete götürecek kapılardan birini daha aralamış oldu.   

Ramazan rahmetti, merhametti, mağfiretti. Çünkü mümin oruç tuttu, göz yaşı döktü, Kur’an-ı Kerim okudu, yalvardı, yakardı, kalbi titredi, kulluk yaptı, diğergam oldu, fedakarlıkta bulundu, nefsine karşı çıktı, cemaat olmanın bilincine vardı, hayırda yarıştı, kendini bu sonlu dünyanın sınırlarından ibaret görmeyip, ötelere doğru göz gezdirdi, ötelere sefere çıktı. Yenilenme ve tazelenme ihtiyacını giderdi, yıl boyunca ruhunda yer eden paslardan arınmanın zevkini tattı.  

Ramazan çok çabuk geldi ve daha ayağının tozu kurumadan gitti. O bize çok şeyler söylemeye çalıştı ama görünen o ki, bizim ona söyleyecek pek bir şeyimiz yok gibi. 

Bu duygu ve düşüncelerle siz değerli okuyucularımızın, halkımızın ve ümmet-i İslam’ın Ramazan bayramını şimdiden tebrik eder, Ramazan mektebinin o güzel ikliminin yılın tamamına hâkim olmasını dilerim.

Elveda ey Şehr-i Ramazan elveda,
Elveda ey Şehr-i Rahmet elveda,
Elveda ey Şehr-i Kur’an elveda.


 

Bu yazı toplam 1149 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar