1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Elçiye Zeval Olmaz
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Elçiye Zeval Olmaz

A+A-

Türk toplumu aidiyet duygusu yüksek olan bununla birlikte de ailesine olan düşkünlüğü ile de keskin sınırlarını karşısındaki güruha hissettiren bir yapıya sahiptir. Bir ailenin reisi için eş ve çocukları çok kıymetli ve en ufak bir tehdit unsuru oluştuğunu hissettiğinde savunma mekanizmasını hızlıca devreye sokma zaruriyeti doğar.

Geçtiğimiz günlerde sevdiğim bir dostumdan ilginç bir konuya ilişkin sohbet sırasında edindiğim bazı bilgiler oldu. Bu bilgileri paylaştığımda biraz önce söylediğim sözleri çok daha iyi analiz edeceğinize inanıyorum.

Konunun aslı şöyle ki, Afyonkarahisar İl Merkezi’nde hizmet veren Sarıkız Camii’nin yanında devlet vakıf destekleri ile Sarıkız Yatılı Kur-An Kursu yıllar önce yapılmış ve bir çok kız çocuğuna hizmet vermişti. 

Aynı Yurt ve Kur-An Kursu halen daha hizmet veriyor. Yine aynı camii yanına FETÖ örgütünün kontrolünde bir de Üniversite öğrencileri için kullanılmak üzere kız öğrenci yurdu yapılmıştı. Yapılan yurda 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından devlet tarafından el konulmuştu.

Buraya kadar da her şey gayet normal çünkü memleketi kaosa, savaşa ve huzursuzluğa iten hain terör örgütünün tüm kılcal damarları koparılmaya başlamışken, ticari kaynaklarının da elinden alınması kadar normal bir durum yok. 

Bu konudaki asıl sorun ise şu yeni eğitim öğretim dönemi ve ilerleyen zaman diliminde bu yurtta kız öğrencilerin değil de erkek öğrencilerin hizmet alması yönünde bir çalışmanın yapıldığı ve binanın Kredi yurtlar Kurumu’na devredileceği yönünde karar alındığını öğrendiklerini söyledi.

Bu konuda kendisi ve çok sayıda öğrenci velisinin itiraz maksatlı dilekçeler verdiğini de dile getirdi. Tüm bu yaşananların sıkıntıya dönüşme sebebi bir tarafta Yatılı Kız Kur-an Kursu, diğer tarafta ise üniversitede okuyacak olan erkek öğrencilerin bulunduğu bir yurt oluşacak birbirine çok yakın avlulara sahip iki yurdun sıkıntı oluşturacağı endişesi yaşanıyor. 

Veliler bu konuda çok endişeliler ve yetkililerden de bir ricada bulunuyorlar. Diyorlar ki; ‘Bina yine yurt olsun ama erkek değil kız yurdu olsun biz de çocuklarımızla ilgili endişeye kapılmasak.’ Bende onlar adına bu konuyu kamuoyu ile paylaşıyorum. 
 

Bu yazı toplam 666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.