1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Eğitime Birlikte El Vermek Gerek
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitime Birlikte El Vermek Gerek

A+A-

Toplumumuzun bazı kesimlerinde yaptığımız birçok yanlışlar var. Yaşanan bir olayın çözümünde yardım etme imkanı varken yapmamak, gördüğünü görmezden gelerek bir şey olmamış gibi yaşama devam etmek gibi yanlış anlayışa sahibiz.

Son yıllarda en fazla eleştirilen eksikliğimiz eğitim öğretim konusunda yaşanırken bu konuda toplumun her ferdinin kendisine ait sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklanan sorunlarda da kabahati eğitimcilere ve eğitim sistemine mal eder hale geldik. 

Halbuki işin aslı şu ki, öğrenci eğitim öğretim konusunda yeterli performansı göstermezken, veli çocuğunun eğitim öğretimini denetlemek, öğretmeni ile eksikleri ve yanlışlarını müzakere etmek yerine sadece karne notlarına göre yargılama anlayışına giderken, öğretmen öğrencinin eksiklerini gidermeye yönelik çaba harcamazken sistemin 5+3+3 veya kesintisiz 8 yıl veya 4+4+4 olmasının önemi ne olabilir ki.

En iyi eğitim sistemi öğrenci, öğretmen ve veli üçgeninde sonuca ulaşması gereken bir bütün iken bu dengeyi bir taraf görevini yapmayarak aksattığında zaten denge tamamen bozulmuş oluyor. 

Her veli çocuğunun en iyi okullarda okuması için masraftan kaçınmasa da onun eğitimiyle birebir ilgilenmediği, öğrenci kendisine verilen maddi ve manevi destek ile öğretmeninin verdiği eğitimi içine sindirerek geleceğe yönelik çaba harcamıyorsa yine anlamı yok. Öğretmen ise mesaiyi tamamlamanın derdine düşüyor, öğrencilerinin takibini iyi yapmıyor, eksiklerini tamamlamıyorsa yine bir eksiklik ve noksan doğuyor.

Burada önemli olan ortak hareket ederek tüm eksiklikler ve noksanları ortadan kaldıracak çaba ve gayret içerisinde olmaktır. Kalkınan ve gelişen ülkelerde mühendisler, mimarlar, uzman personeller yetişirken temelini de iyi bir eğitim oluşturuyor. Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye için de öğrenci, öğretmen ve veli üçgeninin bir makine misali dengeli çalışması şart. 

Kimse kendisini bu sistemin dışında görmesin. Öğrenci geleceğini, veli evladını, öğretmen mesleğini sahiplenip gereğini yaparsa okuma alışkanlığı az olan bir ülke, eğitimde 40-50’nci sıralarda gezen bir şehir olmaktan kurtuluruz. Bunun için el ele vermekten ve birlikte noksanları gidermekten başka çaremiz yok.
 

Bu yazı toplam 595 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.