1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Eğitimde Başarının Anahtarı
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde Başarının Anahtarı

A+A-

Afyonkarahisar ile ilgili son yıllarda dikkat çeken en önemli hususlardan bir tanesi eğitimde başarı sıralamasında geride kalmış illerden bir tanesi olması. Bu konuda Vali Mustafa Tutulmaz da eğitimin önemli bir alan olduğunu ve başarıyı yükseltmeye yönelik çalışmaların hızlı ve etkin bir şekilde yapılması gerektiğini açıklamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve 81 ilde uygulanan Eğitim tarih müzelerinden bir tanesi de Afyonkarahisar’da açıldı. Açılan müzedeki materyaller geçmişte ne kadar zor şartlarda öğrencilere eğitim verildiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün dijital ekipmanlarla eğitimin verildiği okullarda gazlı projeksiyon cihazları kullanıldığı düşünüldüğünde Türkiye’de eğitimin donanım anlamında hızla geliştiğinin işareti.

Eğitimde başarı için elbette donanımlar önemli ancak en önemli olan şey ise öğrenci öğretmen ve veli arasındaki enerji ve sinerji. Öğretmen sevdiği işi yaparken öğrencisine sahip çıkıyor, eksiklerini gidermeye yönelik çalışmalar yapıyor ve öğrencisinin durumunu empati kurarak anlayabiliyorsa burada önemli bir başarının kilidi açılmış demektir.

Diğer tarafta ise eğitimini en iyi şekilde alması, ülkenin geleceğini oluşturan temel taşlardan birisi olacak öğrencinin kendisine verilen eğitimlerde üzerine düşen anlama, öğrenme ve pekiştirerek uygulaması gereken öğrencinin üzerine vazife olan görevi yerine getirmesiyle oluşur.

Öğrenci velilerinin ise çocuklarının okul dışında eğitimlerini sürdürmelerini sağlayan denetim mekanizması olmaları ancak aşırı baskı ile öğrencinin okuldan veya dersten soğumasının da önüne geçecek hassas çizgiyi de koruması gerekiyor. 

Eğitimde başarı için sadece öğrenci, sadece öğretmen veya velinin çabası yeterli değil. Başarıda mimar haritayı çizer, işçi inşaatı yapar, mühendis gelir ve sağlamlığını, eksik ve noksanlığını denetler. Her zaman takım ruhuyla çalışmak başarıyı yakalamanın en doğru yoludur. Bu uğurda görev hepimizindir. 
 

Bu yazı toplam 877 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.